REKLAMA

Ropa w górę, inwestorzy czekają na decyzję OPEC

2016-11-30 08:06
publikacja
2016-11-30 08:06

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną nieznacznie po "zjeździe" we wtorek aż o 3,9 proc. Dla dalszych ruchów cen surowca ważne będą wieści z Wiednia - podają maklerzy.

fot. ingimage / / ingimage

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,52 USD, po zwyżce o 29 centów, czyli o 0,6 proc.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 47 centów, czyli 1,0 proc., do 46,85 USD za baryłkę.

30 listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie OPEC w sprawie ograniczenia produkcji ropy. Mniej surowca na rynkach pozwoliłoby na wsparcie jego notowań.

Iran już zapowiedział, że produkcji swojej ropy nie obniży. Minister ropy tego kraju Bijan Namdar Zanganeh, po rozmowach ze swoimi odpowiednikami z Algierii i Wenezueli, poinformował, że w Wiedniu Iran nie zgodzi się na zmniejszenie dostaw irańskiej ropy.

Arabia Saudyjska, największy producent ropy w OPEC, gotowa jest odrzucać porozumienie o mniejszych dostawach ropy, dopóki nie będzie udziału wszystkich krajów kartelu w cięciu dostaw - podają źródła.

We wrześniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie, podczas nieformalnego spotkania w Algierze, na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.

Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Na środowym posiedzeniu powinno nastąpić "przypieczętowanie" wrześniowego porozumienia.

"Tymczasem nadal jest dużo niepewności, ale to, co widać, to proces pewnego +wygładzania+ stanowisk członków OPEC co do dzielących je różnic" - mówi Hong Sung Ki, analityk rynku surowców w Samsung Futures Co. w Seulu.

"Kluczową sprawą na środowym spotkaniu OPEC jest to, czy kartel osiągnie porozumienie z Iranem i na jakim poziomie Iran może utrzymać produkcję ropy" - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,85 USD, czyli 3,9 proc., do 45,23 USD za baryłkę. (PAP)

aj/ jtt/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~normalny
Piszą bzdury debile na polecę chciwych matolow
~RK
niezłe, ciekawe dlaczego nie w dół na czas spotkania. samym gdybaniem OPEC zarabia miliardy
~heh
Jedna wielka spekulacja. Rzygać już się chcę od tych sprzecznych doniesień
~tyletowarte
dwa nagłówki jeden pod drugim..:

"Ropa w górę, inwestorzy czekają na decyzję OPEC"
"Ropa mocno w dół w przededniu posiedzenia OPEC"

znamienne...... =D
~Yinek
A gdzie nagle zniknely artykuly o zapasach ropy w USA,ktore windowaly ceny??

Powiązane: Iran

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki