REKLAMA

Ropa droższa o 10%! Największy skok od 6 lat

Krzysztof Kolany2015-08-27 22:29główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-08-27 22:29
Ropa droższa o 10%! Największy skok od 6 lat
Ropa droższa o 10%! Największy skok od 6 lat
fot. M. Kulesza /

Czwartek był dniem wielkiego odreagowania. Ale najbardziej spektakularnie objawiło się ono na rynku ropy naftowej. Iskrą podpalającą wyprzedany rynek był wniosek Wenezueli o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia OPEC.

Kontrakty na teksańską ropę Crude (WTI) z październikowym terminem dostawy zakończyły czwartkową sesję w handlu tradycyjnym wzrostem o prawie cztery dolary na baryłce, co przekłada się na 10,3% powyżej zamknięcia środowych notowań. To największa od marca 2009 roku dzienna zwyżka najbardziej aktywnego kontraktu na ropę w Nowym Jorku.

Tak silne odbicie nastąpiło w trzecią sesję po tym, jak naftowe kontrakty osiągnęły najniższy kurs od... marca 2009 roku. Czwartkowa zwyżka pojawiła się na skrajnie wyprzedanym rynku - 14-dniowy RSI dwa dni temu spadł do 16,5 pkt.

Europejska ropa Brent podrożała o 8,2%, osiągając cenę 47,23 USD za baryłkę. To o pięć dolarów więcej niż cena baryłki ropy amerykańskiej.

Notowania „czarnego złota” rosły przez cały dzień, podążając w ślad za zwyżkującymi rynkami akcji. Po tak silnej przecenie, jaka miała miejsce w ostatnich tygodniach (spadek z ponad 60 do 42 USD za baryłkę), wystarczyła nawet najmniej wiarygodna plotka, aby wygenerować silne odbicie.

Za pretekst posłużyła informacja podana przez „Wall Street Journal”, jakoby Wenezuela miała zwołać nadzwyczajne spotkanie naftowego kartelu. OPEC przy współpracy z Rosją miałby ograniczyć wydobycie, aby zatrzymać spadek cen surowca.

Szanse na realizację takiego scenariusza wydają się niewielkie: cały OPEC regularnie przekracza dzienny limit wydobycia, a produkcja w Arabii Saudyjskiej bije historyczne rekordy. Producenci walczą o udziały w ledwo rosnącym rynku, pozostawiając rentowność produkcji na dalszym planie. Póki co ostatnie wzrosty zarówno na rynkach akcji jak i na surowcach można traktować jako odreagowanie gwałtownej przeceny z ostatnich dni.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~k-m
Liczę i liczę i nijak mi te tytułowe 10% nie wychodzi.. To cena za baryłkę musiałaby oscylować ok. 52 USD per barrel... Redaktorze! Taki tytuł zbliża Was do Faktu. A Lud nie jest tak ciemny jak się Wam (i wszystkim) wydaje!
~metalogik
no jak nie wychodzi: ((43-39)/39)*100%=10%
~miro
u mnie na "bliskiej" nie wiem komu, ON 4,37, na prywatnej stacji, 4,16
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Kopaczowa
No wreszcie jest okazja podnieść ceny na stacjach benzynowych o jakieś 30-40 gr. na litrze.
~Polak
"paliwko" aplikacja na androida gdzie bez logowania można aktualizować ceny paliw i oczywiście je odczytywać dzięki niej nawet teraz po wzrostach nie tankowałem PB 95 powyżej 4.89 w Warszawie - tylko tak możemy utrzeć nosa nafciarzem i tankować tam gdzie jest taniej
~inwest777
Bardzo się dziwię ,że na podstawie wiadomości wytrawni i doświadczeni inwestorzy na rynku ropy popadają w euforie i windują cene ropy WTI ,aż o 10%,- mało rozgarnięty w tym temacie wie z pewnością na 100%,że OPEC nie zgodzi się na ograniczenie wydobycia.Ropa jest nadal w trendzzie spadkowym i żadne wiadomości tego Bardzo się dziwię ,że na podstawie wiadomości wytrawni i doświadczeni inwestorzy na rynku ropy popadają w euforie i windują cene ropy WTI ,aż o 10%,- mało rozgarnięty w tym temacie wie z pewnością na 100%,że OPEC nie zgodzi się na ograniczenie wydobycia.Ropa jest nadal w trendzzie spadkowym i żadne wiadomości tego nie zmienią.Poziom wsparcia na WTI to 38$,i tu może przyjść korekcyjne odbicie ,ale nie 10%.Po spotkaniu OPEC mam dalszy zjazd z cen.
~plankton
A na czym jak nie na ZMIENNOŚCI mają zarabiać? Przecież to kontrakty... Zaczęło żreć to pompowali , aby za chwile uszczknąć ze 3% z tych 10% wzrostów (strzelam w ciemno ;))
~hehe
mało ogarnięty wie z pewnością na 100%
~kardynał
hahaha, od jutra paliwo dozeje o 10% hahaha bo qoorwa jak ropa tanieje to paliwo nie może taniec,

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki