REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Rolnicy niezadowoleni ze spotkania z ministrem. Kołodziejczak zapowiada okupację Ministerstwa Rolnictwa

2023-03-29 21:30
publikacja
2023-03-29 21:30

Minister Henryk Kowalczyk pytany o rezultaty środowego spotkania z rolnikami ocenił, że uzgodniono działania, jakie należy podjąć w krótkiej jak i dłuższej perspektywie. Dodał, że "co do ogólnych zasad", to spotkały się one z akceptacją strony społecznej. Zupełnie inne zdanie na ten temat ma obecny na spotkaniu lider Agrounii Michał Kołodziejczak, który napisał na Twitterze, że rozpoczynają strajk okupacyjny w resorcie. [Aktualizacja] Po kilku godzinach negocjacji zostało osiągnięte 11-punktowe porozumienie.

Rolnicy niezadowoleni ze spotkania z ministrem. Kołodziejczak zapowiada okupację Ministerstwa Rolnictwa
Rolnicy niezadowoleni ze spotkania z ministrem. Kołodziejczak zapowiada okupację Ministerstwa Rolnictwa
fot. Michał Kołodziejczak / / Twitter

W środę w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbył się "okrągły stół" rolniczy ws. sytuacji na rynku w związku z ilością ukraińskiego zboża sprowadzonego do Polski. W obradach uczestniczyli m.in. wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk i przedstawiciele organizacji rolniczych, firm eksportowych i przetwórczych.

"Tutaj muszą być konkrety, inaczej nie wychodzimy"

Jak relacjonował reporter TVN24, minister Henryk Kowalczyk zostawił rolnikom dokument z propozycjami i opuścił budynek. Wcześniej rolnicy zostali też proszeni o niewnoszenie telefonów. To rozsierdziło uczestników spotkania. 

- (Minister) przedstawił swój punkt widzenia nie wsłuchując się w głos obecnych na spotkaniu. Nie zostało podpisane porozumienie, nie ma żadnych ustaleń - relacjonował Kołodziejczak. 

Po pewnym czasie minister Kowalczyk ponownie pojawił się na spotkaniu. - Minister Kowalczyk wrócił. Jak widać ma poczucie, że zawalił. Twierdzi, że ciężko wyliczyć straty w branży rolnej. Jak politycy przyznawali podwyżki dla siebie to nie sprawiało to dla nich trudności. Tutaj muszą być konkrety, inaczej nie wychodzimy - tweetował Kołodziejczak.

Kowalczyk: Moja dymisja byłaby ucieczką od problemów 

Jestem od tego, żeby rozwiązywać problemy; w tym momencie moja dymisja byłaby ucieczką od problemów - powiedział w środę wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Zauważył, że obecnie kluczowa jest finansowa stymulacja eksportu zboża z Polski.

Minister dopytywany na antenie Polsatu o krytykę ustaleń spotkania przez lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka, Kowalczyk odparł, że "w trakcie dyskusji nad tymi propozycjami nie padło nic konkretnego" ze strony tej organizacji. "Proponował ( Kołodziejczak - PAP) rzeczy, które są niemożliwe - typu totalne zamknięcie granic z Ukrainą" - dodał minister.

Wicepremier zapewnił, że polski rząd zabiegać będzie w Komisji Europejskiej o nałożenie klauzuli ochronnej z powodu zakłóceń na rynku spowodowanych importem ukraińskiego zboża. "Oczekiwanie, że zamkniemy samodzielnie (granicę - PAP), to w tym momencie jest nierealne" - zaznaczył.

Dopytywany o powód, dlaczego ukraińskie zboże, które miało jechać dalej, zostało w Polsce, Kowalczyk zwrócił uwagę, iż było to spowodowane jego niską ceną. "Przede wszystkim było tańsze i to jest powód. Polskie firmy kupowały, bo było tańsze. Kupowały zboże ukraińskie, bo było tanie. Wobec tego nie kupiły od polskich rolników - i to jest główny powód. Dodatkowo spadły ceny na rynkach światowych" - odpowiedział.

Według Kowalczyka w najbliższych trzech miesiącach najważniejszym zadaniem będzie finansowa stymulacja eksportu zboża, które zalega w Polsce. Mają to wspomóc m.in. dopłaty i rekompensaty. Dodał, że ma nadzieje, iż zaproponowane przez rząd rozwiązania pozwolą opróżnić magazyny.

Minister apelował, by rolnicy nie sprzedawali zboża 

Pytany o swoje słowa z zeszłego roku na temat tego, aby rolnicy wstrzymali się ze sprzedażą zboża - które obecnie są wypominane ministrowi - podkreślił że dotyczyło to okresu żniw.

"Apelowałem o to, żeby w żniwa nie sprzedawali zboża w panice (... ) Później np. w październiku, czy w listopadzie nie mówiłem takich rzeczy (...) Apel w żniwa miał swoje uzasadnienie" - powiedział.

Kowalczyk przyznał, że powinien być bardziej precyzyjny i podkreślić, że to dotyczyło właśnie żniw. "Nie wszyscy zrozumieli moje intencje. Rzeczywiście za to jestem gotów przeprosić, bo intencje powinno się wyrażać w sposób precyzyjny" - dodał.

Minister pytany o to, czy powinien ponieść odpowiedzialność polityczną za obecną sytuację wskazał, że "jeśli by moja dymisja zmieniła sytuację na rynku zboża, to ja chętnie zgłoszę się do takiej dymisji". "Natomiast w tym momencie jestem od tego żeby rozwiązywać problemy. Dymisja byłaby ucieczką od problemów w tym momencie" - zwrócił uwagę.

Dopytywany, czy nie planuje sam złożyć dymisji odparł, że "na ten moment, jak rozwiążę ten problem - kto wie".

Kowalczyk odniósł się ponadto do niedawnego incydentu w trakcie Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce, gdzie jego wystąpienie zostało zakłócone przez grupę osób, a w stronę samego ministra rzucono kilka jajek.

Wicepremier podkreślił, że taki incydent nie jest miły, ale wie, iż to nie byli rolnicy "tylko wynajęty człowiek przez Konfederację, bo tak to trzeba jasno powiedzieć". "Mamy zdjęcia, wiemy co to za osoba. Nie ma nic wspólnego z rolnictwem" - zaznaczył. 

KWS - Bankier.pl, Michał Boroń - PAP.

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (11)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Faktem jest, że Kowalczyk to najbardziej intelektualnie ograniczony minister ostatnich lat i najgorszy minister rolnictwa jakiego Polska kiedykolwiek miała. Jest jaskrawym przykładem kogoś tępego, miernego ale wiernego. Jedyne czego się nauczył od swojego mentora pinokia, to jak bezczelnie kłamać w żywe oczy.
jkl777
Komunizm PiSowski dzielnie walczy z problemami, ktore sam stworzyl. Kiedys absurdy komuny oglodalem w tworczosci Barei, dzis mam to za oknem. Tylko jakos mi do smiechu nie jest. Teraz juz wiem, czemu rodzice z Alternatywy 4 sie nie smiali...
jaszczura
nie podoba mi się ta AgroUnia od dawna
samsza
Cena zboża na świecie spada, bo każdy wie o zapchanych magazynach w Polsce.
Zamiast się wykrwawiać, przez dopłaty do eksportu, trzeba zapowiedzieć spalenie wszystkiego w elektrowniach węglowych; podejrzewam, że jak miał węglowy ze Kolumbii daje się spalić, to i ziarno się da. Wtedy rynki światowe wezmą wszystko z pocałowaniem ręki!
jkl777
I znowu jakis kociol peknie jak w KGHM. I kto za to znowu zaplaci? Przeciez nie socjalki PiSowskie, albo Sadurskie, Misiewicze i Hoffmanny na panstwowym korycie+
samsza odpowiada jkl777
W trzecim punkcie opowiedziano się za zdjęciem z polskiego rynku, do końca czerwca 2023 roku, nadmiaru zbóż i rzepaku poprzez eksport oraz wykorzystanie na CELE energetyczne (!).

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-03-29/rolnicy-groza-okupacja-ministerstwa-rolnictwa-poslanki-niewpuszczone-do-resortu/
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mknowak
Spokojnie ksiądz w kościele powie że będzie dobrze i że będzie 500+ i wieś zagłosuje jak trzeba a jak nie to się postraszy LGBT albo powie że wina Tuska..... nie taki kit się wciskało ciemnocie.
A ci co okupują to prowokatorzy i pewnie lewactwo spokojnie na wsi mieszka taki beton że nic go nie ruszy.
jkl777 odpowiada mknowak
Beton? Umyslowy kompost.
samsza
Trwa wskazywanie rolnikom, jak już się na nas zawiedliście, to chociaż pójdźcie do Kołodziejczaka, a nie gdzie indziej, ok.
:)

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki