REKLAMA

Rolnicy coraz chętniej kupują dobrej jakości ziarno siewne

2010-07-16 13:17
publikacja
2010-07-16 13:17
16.07. Warszawa (PAP) - Rolnicy coraz chętniej kupują kwalifikowany materiał siewny z dopłatą z Agencji Rynku Rolnego. W tym roku wnioski o to złożyło prawie 60 tys. rolników, podczas gdy w ubiegłym 45 tys. - poinformowała PAP w piątek rzecznik Agencji Iwona Ciechan.

Liczba wniosków złożonych do Agencji w ostatnim naborze (od 15 lipca 2009 r. do 15 czerwca 2010 r.) wskazuje na wyraźny wzrost zainteresowania producentów rolnych zakupem dobrej jakości ziarna do siewu lub materiału do sadzenia - powiedziała Ciechan.

Dopłaty przysługują na zakup ziarna zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków.

Stosowanie wykwalifikowanego materiału siewnego jest jednym z podstawowych czynników gwarantujących zwiększenie plonów. Dlatego rolnicy coraz częściej nie wysiewają ziarna z własnych zbiorów, a korzystają ze specjalnie przygotowanych odmian.

Dopłaty do ziarna zostały wprowadzone w 2007 r. Ministerstwo rolnictwa chciało w ten sposób podnieść jakość produkowanych w Polsce zbóż. W pierwszym roku o dofinansowanie zakupu kwalifikowanego ziarna rolnicy złożyli ok. 18,5 tys. wniosków, w 2010 r. - już prawie 60 tys.

Dopłaty odbywają się w ramach tzw. wsparcia de minimis. Jest to pomoc, której może udzielić państwo w wysokości 7,5 tys. euro na jedno gospodarstwo bez zgody Komisji Europejskiej.

Największe zainteresowanie uzyskaniem dopłaty odnotowano w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim. Natomiast najmniej wniosków złożyli rolnicy z województw: lubuskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. W stosunku do ubiegłego roku, największy wzrost zainteresowania tą formą pomocy jest wśród rolników z województwa warmińsko-mazurskiego, a także świętokrzyskiego i małopolskiego.

Jak zaznaczyła rzecznik, od 15 lipca br. rolnicy mogą kupować ziarno przeznaczone do siewu jesiennego. Agencja zwraca uwagę, iż materiał siewny powinien być sprzedawany w zamkniętych opakowaniach i oznakowany etykietami urzędowymi lub przedsiębiorców. Handlem ziarnem kwalifikowanym mogą zajmować się tylko osoby wpisane do rejestrów prowadzonych przez Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Nabywca ziarna powinien otrzymać od sprzedającego dokument potwierdzający zakup. Na fakturze muszą znaleźć się informacje o gatunku, odmianie i kategorii oraz numerze partii materiału siewnego. O dopłatę do ziarna kupionego lub wysianego w terminie od 15 lipca 2010 r. do 15 czerwca 2011 r. będzie można ubiegać się od 15 stycznia do 25 czerwca 2011 r. (PAP)

awy/ bos/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki