Rodziny ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga chcą odszkodowań od Rosji

Rodziny ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga, który został zestrzelony w 2014 r. nad wschodnią Ukrainą, pozwały w tej sprawie Rosję i prezydenta Władimira Putina, występując do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o odszkodowanie - podają w sobotę media.

(fot. REUTERS/Maxim Zmeyev / FORUM)

Według australijskich mediów każda z rodzin domaga się po 10 mln dolarów australijskich.

Jak donosi dziennik "Sydney Morning Herald", 9 maja australijska kancelaria prawna LHD Lawyers złożyła dokumenty w tej sprawie w ETPCz w imieniu 33 bliskich ofiar - ośmiu, które pochodziły z Australii, jednej z Nowej Zelandii i pozostałych z Malezji.

Jak podaje portal News.com.au, liczące 3,5 tys. stron roszczenie opiera się na założeniu, że naruszone zostało prawo pasażerów do życia. Pozwanymi są państwo rosyjskie i jego prezydent.

Boeing 777, który wykonywał lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, rozbił się na wschodzie Ukrainy 17 lipca 2014 roku. Zginęło 298 osób, m.in. 193 obywateli Holandii, 43 - Malezji, 27 - Australii.

Według opublikowanego w październiku 2015 roku raportu holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa (OVV) maszyna została zestrzelona pociskiem ziemia-powietrze Buk wyprodukowanym w Rosji. OVV nie wyjaśnił jednak, kto wystrzelił rakietę.

Kancelaria LHD Lawyers utrzymuje, że Rosja próbowała ukryć to, jakoby miała cokolwiek wspólnego z katastrofą.

Dziennik "Sydney Morning Herald" zauważa, że współpracownikowi LHD Lawyers, Jerry'emu Skinnerowi, który prowadzi tę sprawę i którego podpis znalazł się na wniosku do ETPCz, w przeszłości udało się wywalczyć swym klientom wysokie odszkodowania, m.in. za zamach nad Lockerbie w 1988 roku.

Skinner powiedział News.com.au, że rodzinom trudno jest żyć ze świadomością, że doszło do "zbrodni". Jak ocenił, od samego początku Rosja nie współpracowała podczas śledztwa w sprawie katastrofy. "Rosjanie nie mają żadnych dowodów, na podstawie których oskarżają Ukrainę (o zestrzelenie boeinga - PAP). My mamy dowody, fotografie, memoranda, tony różnych rzeczy" - podkreślił. Dodał, że obecnie prawnicy czekają na odpowiedź z ETPCz, czy ich sprawa została przyjęta.

Cytowany przez "Sydney Morning Herald" Skinner nawiązał do katastrofy samolotu rosyjskich linii lotniczych Metrojet, który w październiku ub.r. rozbił się na półwyspie Synaj. Zginęły 224 osoby, głównie rosyjscy wczasowicze.

"Putin sam stracił samolot nad Synajem i zaoferował 50 mln dolarów każdemu, kto przekaże mu dowody. Biorąc pod uwagę to, co (Putin - PAP) mówił publicznie, chodzi o to, by dotrzymał słowa i zapłacił za własne błędy, które bardzo przypominają to, co stało się jego rodakom" - powiedział adwokat.

Rosja i zachodnie rządy uważają, że przyczyną katastrofy nad Synajem była najpewniej bomba, a dżihadystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie (IS) twierdzi, że przemyciło ładunek wybuchowy na pokład maszyny. Po wypadku FSB podała, że za informacje o osobach mogących mieć związek z zamachem wyznaczono nagrodę wysokości 50 mln dolarów. (PAP)

jhp/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~Tantaloc

Rosja ma swoje za uszami ale to oskarżenie to wierutna bzdura. Juz nie macie o czym pisac???

! Odpowiedz
0 0 ~Witold

Przecież wyraźnie napisali "Rosjanie nie mają żadnych dowodów, na podstawie których oskarżają Ukrainę (o zestrzelenie boeinga - PAP). My mamy dowody, fotografie, memoranda, tony różnych rzeczy" - podkreślił. Dodał, że obecnie prawnicy czekają na odpowiedź z ETPCz, czy ich sprawa została przyjęta . I bardzo dobrze niech piszą o rosyjskiej swołoczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~kol90

Najpierw to się musi skończyć śledztwo wyjaśniające przyczyny katastrofy.
Ruskie mogą tych prawników wyśmiać i tyle.

! Odpowiedz
1 1 ~Antek

Śledztwo już sie skończyło, napisane jest wyraźnie "Według opublikowanego w październiku 2015 roku raportu holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa (OVV) maszyna została zestrzelona pociskiem ziemia-powietrze Buk wyprodukowanym w Rosji.OVV nie wyjaśnił jednak, kto wystrzelił rakietę. Nie wyjaśnili czy Rosjanie czy Separatyście wystrzelili rakietę, to akurat jest bez różnicy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~mm

Co za klamstwa o Rosji. Rece opadaja.

! Odpowiedz
1 0 ~nn

Jakie kłamstwo dokładnie masz na myśli to "Według opublikowanego w październiku 2015 roku raportu holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa (OVV) maszyna została zestrzelona pociskiem ziemia-powietrze Buk wyprodukowanym w Rosji ?

! Odpowiedz
4 8 ~Mamut

jeszcze wiecej klamstw, kto im za to wszystko placi? Soros? albo inny tego rodzaju p....pata.

! Odpowiedz
1 0 ~Witold

Dochodzenie prowadzone przez Holenderski Urząd Do Spraw Bezpieczeństwa (OVV) nazywasz kłamstwem ?? Napisz lepiej kto Tobie płaci panie Mamut

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil