Rodzice nie uczą swoich dzieci rozsądnego wydawania pieniędzy

Z raportu wykonanego na zlecenie Prudential Polska wynika, że co drugi rodzic w Polsce nie wypłaca dzieciom w wieku szkolnym kieszonkowego, natomiast 61 procent osób dających kieszonkowe nie łączy tego z nauką zarabiania pieniędzy.

(fot. Kzenon / YAY Foto)

Z badania wynika również, że blisko 80 procent rodziców ocenia, że ich dzieciom zdarza się wydawać pieniądze w sposób nierozsądny, na przykład przeznaczając swoje kieszonkowe na słodycze.

Rzecznik prasowy Prudential Polska Damian Ziąber wyjaśnia, że ten raport powstał, by zmobilizować dorosłych do uświadamiania dzieciom znaczenia pieniędzy. Ideą jest pokazanie najmłodszym, że pieniądze składają się z 4 elementów. Po pierwsze - z ich zarabiania, po drugie - wydawania, po trzecie - oszczędzania i po czwarte - dzielenia się nimi.

Psycholog dziecięca, doktor Aleksandra Piotrowska uważa, że rodzice mają wręcz obowiązek uświadamiać dzieciom podstawowe zasady operowania pieniędzmi. Trzeba, zdaniem psycholog, przekazywać dzieciom, że aby dostać jakikolwiek towar, potrzebne są nam pieniądze; tych pieniędzy zaś - wbrew temu, co sądzi wielu najmłodszych - nie bierze się "ze ściany", ale otrzymuje się za pracę.

Doktor Piotrowska uważa, że uczenie dzieci świadomego gospodarowania pieniędzmi pomoże nauczyć najmłodszych zarówno szacunku do pracy jak i pieniędzy. Aleksandra Piotrowska uważa, że bardzo ważnym elementem edukacji finansowej dzieci są przekazywane przez rodziców niezbyt wysokie kieszonkowe.

Edukacji finansowej dzieci ma posłużyć też program dla najmłodszych "Cha-Ching". W jego ramach na stronie www.cha-ching.pl. znajdują się porady dla rodziców i filmy edukacyjne dla dzieci.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Witold Banach/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~hope

"Pieniądze składają się z 4 elementów. Po pierwsze - z ich zarabiania, po drugie - wydawania, po trzecie - oszczędzania i po czwarte - dzielenia się nimi." Ja dodałbym jeszcze jeden element - INWESTOWANIE ! Nie możemy wychowywać tylko "roboli" ale przedsiębiorców, którzy dadzą kolejne miejsca pracy, a sami będą żyć godnie i na poziomie. Niestety w szkole tego nie uczą!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~224

myślałem, że inwestowanie jest już w tych czterech - napisałeś przecież "dzielenia się nimi" ;)

! Odpowiedz
0 0 ~gość odpowiada ~224

Dobre. :)

! Odpowiedz
1 1 ~kac

to na pewno wina PIS, prawda panie Bronko?

! Odpowiedz
0 1 ~art133krio

Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

! Odpowiedz
0 2 ~szczur

Dzieci nie mogą zarabiać. Za to opiekun idzie do pierdla.
Kieszonkowe to ile?
Od "dużego" kieszonkowego , np 6zł dziennie należy się podatek.
Wiec czego uczyć dzieci? Oszukiwania i kłamania

! Odpowiedz
0 5 ~224

Zarabianie przez dzieci pieniędzy jest ZABRONIONE PRAWNIE. To jak rodzice mają ich tego uczyć? Nawet z najniższej pensji rząd ZABIERA 51% W PODATKACH (pamiętajcie o VAT!). To z czego rodzice mają im płacić kieszonkowe? W szkole dzieci się uczy, że ZAKAZ PRACY oraz WYSOKIE PODATKI, najlepiej służom ludziom. WIĘC CZEGO SIĘ Kxxxx SPODZIEWALIŚCIE???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne