REKLAMA

Rodzice i nauczyciele mają być karani za zdjęcie maseczki przez dziecko

2020-10-21 11:13
publikacja
2020-10-21 11:13
fot. Monkey Business Images / Shutterstock

Rząd zamierza karać mandatem rodziców, a być może również nauczycieli nastolatków, którzy nie przestrzegają nakazu noszenia maseczek. Przepis w tej sprawie Sejm uchwali być może już dziś - informuje Prawo.pl. Zdaniem ekspertów, cytowanych przez portal, jest to przepis nie do zastosowania.

Proponowana nowela Kodeksu wykroczeń (druk 683) zakłada nakładanie grzywny za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków nałożonych w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii. Jak podaje Prawo.pl, mandat zapłaci jednak nie tylko sprawca wykroczenia.

Ma go otrzymać również każdy, kto, sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, nie dopełnia obowiązku spowodowania, aby osoba ta zastosowała się do określonych przepisów. Do odpowiedzialności za brak maseczki w tym wypadku zostanie zatem pociągnięty rodzic albo opiekun prawny osoby małoletniej.

Rozporządzenie rządowe:

W ostatniej wersji rozporządzenia mówiącego o obowiązku zasłaniania twarzy wiek dzieci zwolnionych z obowiązku zasłaniania ust i nosa podniesiono z 4 do 5 lat.

WHO zaleca:

Dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny nosić maseczki zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w danym kraju czy regionie dorosłych.

„Zastanówmy się, jaką realną możliwość nakłonienia do przestrzegania zakazów związanych z epidemią ma rodzic nastolatka np. w wieku 17 lat, w okresie totalnego buntu, młodego człowieka, z którym ma bardzo trudne relacje? Młody człowiek, który będzie wiedział, że to ten +zły rodzic+ poniesie konsekwencje jego działań, może z premedytacją łamać obowiązujące zakazy” - przekonuje cytowana przez Prawo.pl Aleksandra Ejsmont, radca prawny.

W opinii ekspertów wątpliwości budzi również interpretacja noweli przepisu, zgodnie z którą odpowiedzialność za niedostosowanie się do zakazów i nakazów będzie ponosić osoba, która każdorazowo sprawuje nie tylko pieczę prawną, ale również pieczę faktyczną nad dzieckiem. To oznacza, że przykładowo w szkole odpowiedzialność za brak maseczki u niepełnoletniej osoby spada na nauczyciela oraz pracowników placówki.

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
dolar36
czym szybciej kraj zbankrutuje tym lepiej, łubu dubu niech żuje nam
fakpejsy
No i super. Polaczki sami sie prosza o niewolnictwo!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mknowak
Proponuję każde dziecko bez maseczki zesłać na Syberię do łagru na rok, rodziców też na rok a dziadków na pół roku tak profilaktycznie....
pn300
Nie należy zapomnieć o wpłacie nawiązki w wysokości połowy majątku na łojca dyrektora.
twoja_noga
Tutaj link do maseczek i ich opisów.
https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/koronawirus-covid-19-a-maseczki-ochronne-czym-sie-roznia,6861,n,192
I przytaczam opis z tabelki:
"Maseczki FFP1, FFP2 i FFP3, w zależności od rodzaju, nie przepuszczają odpowiednio: 80, 94 lub 99 proc. cząstek szkodliwych aerozoli (o rozmiarze
Tutaj link do maseczek i ich opisów.
https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/koronawirus-covid-19-a-maseczki-ochronne-czym-sie-roznia,6861,n,192
I przytaczam opis z tabelki:
"Maseczki FFP1, FFP2 i FFP3, w zależności od rodzaju, nie przepuszczają odpowiednio: 80, 94 lub 99 proc. cząstek szkodliwych aerozoli (o rozmiarze od 300 nm)."

A tutaj link do opisu covida.
https://apinstruments.pl/wielkosc-koronawirusa/
I przytaczam:
"Cząsteczki wirusów są zazwyczaj bardzo małe – od około 20 nm do 250 nm średnicy. Koronawirus ma kształt kuli o średnicy około 130 nm. Najmniejsze jednostki mają około 60 nm, a największe około 140 nm."

A więc maseczka która zatrzymuje cząstki o wielkości dopiero od 300 nm ma za zadanie zatrzymać też cząstki o wielkości 140 lub nawet 60 nm? A te najmniejsze covidy są najgroźniejsze.

300 nm > 140 nm > 60 nm

A chustki i szaliki lub maski chirurgiczne to dopiero zatrzymają covida. Pośmiejmy się :)))).
adam.1983
Kondolencje dla rodziców większości dzieci, trzeba będzie wszędzie z dzieckiem chodzić i pilnować albo założyć dziecku nieściągalny hełm bo jak przypilnować dziecko żeby nie ściągało maski, skoro prawo uznaje dziecko za niedojrzałe i nie potrafiące ocenić swoich czynów i nie można go karać to na pewno rodzić Kondolencje dla rodziców większości dzieci, trzeba będzie wszędzie z dzieckiem chodzić i pilnować albo założyć dziecku nieściągalny hełm bo jak przypilnować dziecko żeby nie ściągało maski, skoro prawo uznaje dziecko za niedojrzałe i nie potrafiące ocenić swoich czynów i nie można go karać to na pewno rodzić jest w stanie przemówić do rozsądku żeby tej maseczki nie zdjęło po wyjściu z domu.
A szczególny problem będzie dla rodziców dzieci zbuntowanych które specjalnie będą szukać patrolu żeby przeparadować przed nimi bez maseczki aby rodzice dostali mandat, i tak co dziennie a co takiemu zrobisz ? nie wypuścisz z domu przecież nie wolno jak szkoła nie ma nauczania zdalnego to złamanie obowiązku nauki, klasycznego staroświeckiego trzepania skóry tez nie zrobisz bo rodzica do sądu poda o przemoc domową.
Co cwańsze dzieciaki wydedukują że można rodzica szantażować finansowo, dasz mi co dzień 50zł to będę grzecznie chodzić w maseczce a jak nie to 500 minus od policjanta
Parodia
prawnuk
wielka radość u mojej siostry. Uczy 4 klasy czyli 108 uczniów. Ma nad nimi formalną pieczę czyli otrzyma 54.000 zł co miesiąc w ramach 500+. Yo Sasin pisze już ustawy?
wonsz
Z 10 nauczycieli na dziecko, dwoje rodziców, czworo dziadków, ze dwie panie od tańców, karate czy innych korepetycji - około 20 osób do podziału 500+ się znajdzie. Zostaje 25 zł na dziecko. Wychodzi 2500 zł miesięcznie. Tyle jest warta twoja siostra. Prawdopodobnie, jeśli nie jest nauczycielką od razu po studiach, jest Z 10 nauczycieli na dziecko, dwoje rodziców, czworo dziadków, ze dwie panie od tańców, karate czy innych korepetycji - około 20 osób do podziału 500+ się znajdzie. Zostaje 25 zł na dziecko. Wychodzi 2500 zł miesięcznie. Tyle jest warta twoja siostra. Prawdopodobnie, jeśli nie jest nauczycielką od razu po studiach, jest przepłacana.

Sorry, ale głupi post - więc postarałem się, aby odpowiedź również była jak najgłupsza.
jes
Chciałbym wysłać zawiadomienie i mandat do matki Kaczyńskiego, który nagminnie nie używa maseczki !!!

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki