REKLAMA

Rezerwa na kredyty walutowe obciąży skonsolidowany wynik PKO BP w IV kw. kwotą 446 mln zł

2020-01-31 17:30, akt.2020-02-03 13:23
publikacja
2020-01-31 17:30
aktualizacja
2020-02-03 13:23

Rezerwa na ryzyko prawne związane z umowami na hipoteczne kredyty walutowe obciąży skonsolidowany wynik PKO BP za czwarty kwartał 2019 r. kwotą 446 mln zł - podał bank w komunikacie.  

fot. Simona Supino / / FORUM

Negatywny wpływ ujęcia przedterminowych spłat kredytów detalicznych na wynik brutto grupy w czwartym kwartale wyniósł 236 mln zł.

Bank podał, że z 236 mln zł kwota 178 mln zł pomniejszyła wynik z tytułu odsetek, a 58 mln zł powiększyło pozostałe koszty operacyjne. (PAP Biznes)

doa/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (8)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Jeśli w bilansie historycznie w piku mieli 30 mld kredytów frankowych po Nordea, to raczej trzeba liczyć, że połowę tej kwoty utracą w wyniku wyroków sądowych. W tym świetle kilkaset mln rezerw to żart. Oczywiście praktyka może byc nieco łagodniejsza niż teoria a koszty objęte dotacjami w postaci ulg podatkowych państwa i rozłożone Jeśli w bilansie historycznie w piku mieli 30 mld kredytów frankowych po Nordea, to raczej trzeba liczyć, że połowę tej kwoty utracą w wyniku wyroków sądowych. W tym świetle kilkaset mln rezerw to żart. Oczywiście praktyka może byc nieco łagodniejsza niż teoria a koszty objęte dotacjami w postaci ulg podatkowych państwa i rozłożone na wiele lat, ale to jest trend, fatum, a nie potencjalne ryzyko.
marekrz
Bank wprowadza tym komunikatem w błąd. PKO BP nie posiada kredytów "walutowych". Ma umowy denominowane, które zgodnie z orzeczeniem TSUE z października 2019 nie powinny być przez klientów spłacane, bo mają wady.
mdebowski
To Ty wprowadzasz w błąd. Orzeczenie TSUE mówi mniej więcej tyle, że TSUE pozostawia polskim sądom wolną rękę do rozstrzygania indywidualnych pozwów. Ani nie narzuca Polsce określonego podejścia, ani tym bardziej nie wypowiada się grupowo co do tego, jak należy traktować indywidualne umowy kredytowe - nadal każda musi być rozpatrzona To Ty wprowadzasz w błąd. Orzeczenie TSUE mówi mniej więcej tyle, że TSUE pozostawia polskim sądom wolną rękę do rozstrzygania indywidualnych pozwów. Ani nie narzuca Polsce określonego podejścia, ani tym bardziej nie wypowiada się grupowo co do tego, jak należy traktować indywidualne umowy kredytowe - nadal każda musi być rozpatrzona w oddzielnej sprawie przez polski sąd.
marekrz odpowiada mdebowski
Zapoznaj się z wyrokiem. Jeżeli wyrok TSUE "pozostawia polskim sądom wolną rękę do rozstrzygania indywidualnych pozwów" to w ogóle nie było żadnego wyroku. To nie prawda.
Wyrok dokładnie mówi, co należy robić w przypadku stwierdzenia w umowie klauzul abuzywnych. Klauzule nieuczciwe zawierają wszystkie kredyty indeksowane
Zapoznaj się z wyrokiem. Jeżeli wyrok TSUE "pozostawia polskim sądom wolną rękę do rozstrzygania indywidualnych pozwów" to w ogóle nie było żadnego wyroku. To nie prawda.
Wyrok dokładnie mówi, co należy robić w przypadku stwierdzenia w umowie klauzul abuzywnych. Klauzule nieuczciwe zawierają wszystkie kredyty indeksowane i denominowane. Wyrok mówi, że zgodnie z dyr. 93/13 należy je usunąć z umowy. Umowy można unieważnić jeżeli jest to w interesie konsumenta. Tak trudno przeczytać?
rad77
Spora część zysku za 4kw pójdzie na odpisy, nie są to wcale drobne kwoty
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki