REKLAMA

Rewolucja w NFZ. Historia leczenia i recepty dostępne online

2015-07-21 14:26
publikacja
2015-07-21 14:26

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia.

Wprowadzono podstawy prawne niezbędne do wdrożenia ogólnokrajowego systemu teleinformatycznego w ochronie zdrowia: Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych (Platforma P1). System ten umożliwi pacjentowi dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym m.in. e-recepty, e-skierowania, e-zlecenia oraz Internetowego Konta Pacjenta. Zmiany i doprecyzowania przepisów dotyczą nie tylko ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, ale także kilkunastu innych ustaw. Nowe regulacje usprawnią funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.

fot. Sławomir Stroński / / Bankier.pl

Przepisy projektowanej ustawy wprowadzają także korekty w procedurach już funkcjonujących, które dotyczą kształcenia lekarzy, lekarzy dentystów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i ratowników medycznych. Ma to związek z wprowadzeniem Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych. Chodzi o umożliwienie elektronicznego przepływu i obrotu informacjami oraz dokumentacją na każdym etapie kształcenia medycznego.

Najważniejsze proponowane rozwiązania:

Internetowe Konto Pacjenta (IKP)

IKP – to bezpłatna aplikacja internetowa, dzięki której każdy pacjent otrzyma dostęp do swojej historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych od momentu założenia konta.

Na tym koncie będą informacje o wystawionych e-receptach, e-skierowaniach, e-zleceniach i e-zwolnieniach oraz odbytych przez pacjenta wizytach i zabiegach. Za pomocą IKP będzie można również złożyć deklarację wyboru lekarza i pielęgniarki POZ. Dostęp do wyników badań i innych dokumentów będzie miał też lekarz. Przy czym to pacjent zdecyduje, które z nich i jakiemu lekarzowi udostępni.

Jednocześnie możliwość elektronicznego udostępniania dokumentacji medycznej, np. wyników badań diagnostycznych, spowoduje, że pacjenci nie będą musieli już osobiście pojawiać się w placówce, w której wykonano badanie i prosić o jego kopię. Dokumenty będą przesyłane bezpośrednio między placówkami medycznymi, oczywiście za zgodą pacjenta.

Korzystanie z IKP przez pacjenta będzie dobrowolne. IKP zacznie działać już w tym roku.

Recepta elektroniczna oraz elektroniczne skierowanie i zlecenie

Recepta w postaci elektronicznej ma być powszechnie obowiązująca. Jednak w niektórych sytuacjach, wskazanych w ustawie, będzie można stosować recepty papierowe, np. w przypadku braku dostępu do Platformy P1 i recept weterynaryjnych oraz dla osoby o nieustalonej tożsamości. Wskazano zakres danych, jakie powinny znaleźć się na recepcie.

Do realizacji recepty w postaci elektronicznej wystarczy podanie w aptece kodu dostępu (zostanie przekazany SMS-em na telefon komórkowy lub na e-mail) oraz numeru PESEL (lub numeru innego dokumentu potwierdzającego tożsamość). Pacjent będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny o wystawieniu recepty w postaci elektronicznej i lekach na niej przepisanych. W ten sposób zostanie rozwiązany problem nieczytelnych recept.

Wprowadzenie e-zleceń na wyroby medyczne (np. pieluchy dla osoby dorosłej) spowoduje m.in. brak konieczności wizyty pacjenta w oddziale NFZ w celu potwierdzenia uprawnień. E-zlecenie zostanie wysłane przez lekarza elektronicznie do NFZ, który dokona jego weryfikacji, a następnie prześle pacjentowi informację, np. SMS-em, o możliwości zrealizowania zlecenia.

Z kolei e-skierowanie powinno przyczynić się do zmniejszenia kolejek do specjalistów, ponieważ uniemożliwi zapisywanie się do danego specjalisty w kilku różnych poradniach. Pacjent nie będzie musiał już też dostarczać do przychodni oryginału papierowego skierowania. Na wizytę będzie mógł się umówić telefonicznie przez podanie kodu dostępu oraz numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Możliwość elektronicznego wystawiania recept, zleceń i skierowań oraz prowadzenia całej indywidualnej dokumentacji medycznej powstanie po wejściu w życie ustawy oraz uruchomieniu Platformy P1, tj. jeszcze w tym roku, natomiast obligatoryjność postaci elektronicznej zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (62)

dodaj komentarz
~wko
Problem nieczytelnych recept wystarczy rozwiązać nauką pisania.
Jeśli ktoś niewyraźnie pisze i niewyraźnie mówi to wyraźnie o coś mu chodzi...
~Miko
Czyli następny wałek za nasze pieniądze ! Dlaczego nie rozwiną systemu ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta - dlaczego ? przecież znajdują się tam informacje od 2008 roku na temat wszystkich wizyt lekarskich na NFZ. Wystarczy dodać dodatkowe opcje takie jak e-recepta, e-skierowanie i inne ! czemu tego nie rozwinąć ? - odpowiedź Czyli następny wałek za nasze pieniądze ! Dlaczego nie rozwiną systemu ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta - dlaczego ? przecież znajdują się tam informacje od 2008 roku na temat wszystkich wizyt lekarskich na NFZ. Wystarczy dodać dodatkowe opcje takie jak e-recepta, e-skierowanie i inne ! czemu tego nie rozwinąć ? - odpowiedź - bo nie trzeba na to wydać grubych milionów a właśnie o to tu chodzi, ktoś ma na tym projekcie zarobić krocie, za stworzenie tabelki która graficznie przypomina programy z lat 80 i kilka rubryk które byle w w gimnazjum po lekcjach informatyki byłby w stanie sam stworzyć. No ale trzeba zrobić przetarg i zapłacić grube miliony z naszych pieniędzy! tylko o to w tym chodzi.
~Marcin
Z NFZ korzysta tylko część osób. Systemy i usługi wprowadzane w ramach projektu eZdrowie nie dotyczą (tylko) NFZ. eZdrowie obejmie zarówno publiczną jak i prywatną opiekę zdrowotną a dzięki elektronizacji dokumentacji będzie możliwa wymiana danych również z innymi krajami.
~Kachna
Dane wrażliwe o chorobach pacjentów dostępne dla hakerów?
Bo jakoś nie bardzo wierzę w super zabezpieczony e-dostęp...
~Edek
Zarejestrowałem się do lekarza kardiologa w grudniu 2014r,dostałem "przyjęcie" na 30.03.2015r na godz.11.NIE ZOSTAŁEM PRZYJĘTY bo lekarz uznał że skierowanie od dr.domowego SIĘ PRZEDAWNIŁO i Odeszłem z "kwitkiem".
~bober87
Wolałbym jednak, aby zamiast e-wszystkiego, dostęp do lekarza był łatwiejszy i bez kolejek. Ewentualnie potem robić jakieś e-nowości.
~luks
nie widzę informacji ile taka "rewelacja" będzie kosztowała?
~medyk
Przy takich stawkach dla lekarzy specjalistów za leczenie i na diagnostykę nic to nie zmieni.
~Radek
Ale Polska to kraj absurdów i tu nawet omdleć nie wolno jeśli się ma prawo jazdy, bo lekarz to powinien zgłosić chyba do Wydziału Komunikacji, a oni obligatoryjnie zatrzymują prawko NA ROK i nic nikogo nie interesuje. Ba wiele innych nawet podejrzeń co do choroby, itp.
A potem człowiek zostaje bez prawka, przechodzi masę badań
Ale Polska to kraj absurdów i tu nawet omdleć nie wolno jeśli się ma prawo jazdy, bo lekarz to powinien zgłosić chyba do Wydziału Komunikacji, a oni obligatoryjnie zatrzymują prawko NA ROK i nic nikogo nie interesuje. Ba wiele innych nawet podejrzeń co do choroby, itp.
A potem człowiek zostaje bez prawka, przechodzi masę badań po roku i od nowa musi wyrabiać prawko, a jak ma wszystkie kategorie to kolejny rok na zdawanie wszystkiego przy obecnych "cudach" w WORD-ach. Nie ważne, że ktoś jest na urlopie, wypił pierwszego dnia, a drugiego za długo na słoneczku posiedział. Przykładów absurdów o odbieranych tak uprawnieniach z byle powodu jest pełno, a wszystko decyzją administracyjna, bez sądów, tak jak obecnie robi to POlicja na drogach. Wiecie ile ludzi zacznie się leczyć podając inne dane, czy chodząc do rożnych "znachorów" bo w tym kraju szuka się haka na każdego i za cokolwiek.
~Zuzia
Pewnej kobiecie zabrali tak prawo jazdy, bo lekarz miał podejrzenie, że miała atak padaczki. Nie pomogły zaświadczenia, że nigdy się nie leczyła na padaczkę, nie pomogła masa badań i zaświadczeń, które wykluczały padaczkę. Decyzja zapadła i jest nie odwołalna, tuż po powiadomieniu kogoś przez NADGORLIWEGO K ... A ! Kobieta wydała Pewnej kobiecie zabrali tak prawo jazdy, bo lekarz miał podejrzenie, że miała atak padaczki. Nie pomogły zaświadczenia, że nigdy się nie leczyła na padaczkę, nie pomogła masa badań i zaświadczeń, które wykluczały padaczkę. Decyzja zapadła i jest nie odwołalna, tuż po powiadomieniu kogoś przez NADGORLIWEGO K ... A ! Kobieta wydała na badania i zaświadczenia kupę kasy, a została bez prawa jazdy na rok, było jej potrzebne na co dzień do pracy (pewnie ją straci), a po roku kolejny stres ze zdawaniem.

Powiązane: Ochrona zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki