Reuters: rosyjscy najemnicy wzmacniają ochronę Maduro w Wenezueli

Rosyjscy najemnicy w ostatnich dniach przylecieli do Wenezueli, by wzmocnić ochronę prezydenta Nicolasa Maduro w związku z trwającymi w tym kraju antyrządowymi demonstracjami - podaje w piątek Reuters, powołując się na źródła bliskie sprawie.

Agencja cytuje m.in. Jewgienija Szabajewa, którego przedstawia jako atamana oddziału Kozaków, mającego powiązania z najemnikami. Szabajew powiedział, że słyszał, jakoby w Wenezueli przebywało ok. 400 rosyjskich najemników. Inne źródła, na które powołuje się Reuters, mówią o mniejszych grupach.

Szabajew, powołując się na kontakty w rosyjskich służbach bezpieczeństwa, wskazał, że kontyngent najemników przyleciał do Wenezueli na początku tego tygodnia, na dzień lub dwa przed rozpoczęciem antyrządowych protestów.

Jak dodał, najemnicy mieli przylecieć dwoma wyczarterowanymi samolotami do stolicy Kuby, Hawany, skąd zostali przetransferowani rejsowymi lotami do Wenezueli. Kubańskie władze nie odpowiedziały na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Szabajew powiedział, że zadaniem najemników w Wenezueli jest ochrona Maduro. Mają oni nie dopuścić do tego, by prezydenta zatrzymali ewentualni zwolennicy opozycji będący w szeregach jego ochrony. "Nasi ludzie są tam bezpośrednio po to, by go chronić" - wskazał.

Według Reutera najemnicy są powiązani z tzw. grupą Wagnera, objętą w 2017 r. amerykańskimi sankcjami w związku z udziałem w konflikcie na Ukrainie. Członkowie "grupy Wagnera" - według doniesień medialnych - w ostatnich latach walczyli też w Syrii, a także prowadzą różnego rodzaju działania w państwach afrykańskich.

Źródło Reutera bliskie "grupie Wagnera" poinformowało, że część najemników przybyła do Wenezueli już przed wyborami prezydenckimi w maju 2018 roku. Według niego najemnicy, którzy "w ostatnim czasie" przybyli do Wenezueli, nie przylecieli z Rosji, a z państw, w których uczestniczą w misjach.

Rosyjskie ministerstwo obrony ani wenezuelski resort informacji nie odpowiedziały na zadane przez Reutera pytanie w sprawie najemników. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył z kolei: "Nie mamy takich informacji".

Od środy na ulicach wielu miast Wenezueli trwają demonstracje przeciwko rządom prezydenta Nicolasa Maduro, który przez opozycję oskarżany jest o doprowadzenie kraju do stanu katastrofy gospodarczej. Przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem.

Władze Rosji zadeklarowały w czwartek, że uznają Maduro za prawowitego prezydenta Wenezueli. W rozmowie telefonicznej z Maduro Władimir Putin wyraził poparcie dla "legalnych władz" Wenezueli i oświadczył, że opowiada się za pokojowym rozwiązaniem kryzysu - podał Kreml.(PAP)

ndz/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 14 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
18 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
26 22 2kbb

Nie przez przypadek w ostatnich tygodniach na Bałtyk i Morze Czarne wpłynęły okręty Sojuszu NATO... Pozostaną tutaj, do czasu jak zakończone zostaną spokojnie przeprowadzone wybory na Ukrainie, a także do czasu, do kiedy nie zostanie obalony Łukaszenka na Białorusi czy Krym i Donbas nie wróci pod zarząd Ukrainy...Przy minimalnym obecnym poparciu Putina w Rosji, Polska wraz z Krajami Bałtyckimi, Ukrainą i całą EU staje przed możliwością wsparcia dla zorganizowania referendum w Kaliningradzie na rzecz oddzielenia się tego rejonu i stworzenia w jego miejsce niezależnego Kraju Bałtyckiego stowarzyszonego z EU i członkiem NATO . Rosja zaczyna się rozpadać.... W zeszłym roku ubyło w tym kraju 82 000 ludzi z których duża część szczególnie młodych przeniosła się do Polski..
https://forsal.pl/artykuly/966423,katastrofa-demograficzna-w-rosji-populacja-kurczy-sie-w-zawrotnym-tempie.html

Rosja wykonuje dzisiaj w Wenezueli już rozpaczliwe ruchy.... Plan Putina, 10 lat temu, kiedy USA się osłabiły po kryzysie, był taki, aby zwiększyć armię i w Świecie Rosja pośrednio wywołać konflikt pomiędzy USA i Chinami wzmacniając przy okazji swoją pozycji i korzyści jakie chciał mieć Putin będąc "języczkiem u wagi" po jednej ze stron. Chiny jednak nie chcą ryzykować konfrontacji i jeżeli w ogóle kiedykolwiek dojdzie do zwarcia między tymi gigantami to liliput - Rosja wcześniej się wykrwawi.... Już ponosi sromotne porażki jak ostatnio na Bałkanach, najpierw w Czarnogórze teraz w Serbii gdzie pełni tylko rolę fasady albo wczoraj w Grecji i Macedonii gdzie przegłosowano nazwę Macedonia Północna kończąc spór co umożliwi wejście Macedonii do NATO i EU....Bałkany są stracone dla Rosji, Teraz już poleci Naddniestrze Abchazja, Osetia Płd, Armenia, Kirgizja nawet Kuryle na Pacyfiku.... Japonia skutecznie zablokowała rozwój Rosji na Dalekim Wschodzie przez konflikt o te wyspy .... W dzisiejszym Świecie już nawet Rosjanie nie chcą gryźć trawę tylko dla jakichś wyimaginowanych wizji chorego oprycha z ulicy jakim jest Putin... 2019 rok będzie kolejnym rokiem emigracji dla młodych Rosjan którzy chcą realizować swoje marzenia i rozwijać się zawodowo w normalnych warunkach.....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 29 ajwaj

Kolejny, jeden z ostatnich neo-kolonialnych strzalów w kolano kal-bojów :)

1. jak na dole w komencie stoi potewierdzil Wall Street Journal > czytaja bankier.pl :)
v-prezydent USA dal haslo zaczecia puczu w Venezueli itd.

""Pence zadeklarował poparcie USA przed ruchami przywódcy opozycji w Wenezueli

Tajny plan administracji Trumpa wspierający przywódcę opozycji Juana Guaidó był z góry skoordynowany""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 20 ajwaj

LINK do powyzszego
https://www.wsj.com/articles/a-call-from-pence-helped-set-an-uncertain-new-course-in-venezuela-11548430259

! Odpowiedz
19 24 ajwaj odpowiada ajwaj

2.
Strzal w kolano Jankesów nr. 2 (w 2. kolano, choc moze juz i wyzej)
""Świat Islamistów łączy się z Wenezuelskim dyktatorem Maduro""

Polypologi kal-bojów dokonali niemozliwego na 100 % > polaczyli sunnitów, szyitów, terrorystów, umiarkowanych i mniej obcinaczy glów,Turków itd.itp. zwalczajacych sie dotychcza w JEDNOLITYM froncie przeciw USA.

""Świat Islamistów łączy się z Wenezuelskim dyktatorem Maduro""

https://www.breitbart.com/latin-america/2019/01/25/islamist-world-unites-behind-venezuelan-dictator-maduro/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 4 (usunięty) odpowiada ajwaj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 wektorwg

Musisz ciężko pracować rubel cinko stoi

! Odpowiedz
19 26 konfidel

Czyli według putina"ludzie w Wenezueli umierają w pokoju"

! Odpowiedz
11 9 ajwaj

Objasnie ci w sekrecie > wszyscy spia i nie widza :) Wez olówek i zeszycik
2. miejsce w zadluzeniu przyjaciól Wenezuelczyków ma m.in. fundusz BLACK ROCK ca 50 mld $ - a oni maja > 5 bilonów $$$
1. miejsce China 70 mld. $, rosyjscy przyjaciele daleko z 14 mld. $$$
Spytaj sierzanta w waszym okopie PISy-WOTa, kto ta kase odpusci ???

Sciema PISy dla jeleni to 1., a zycie real to 2. > a jesli przyjdzie latino chlopczyk z USA University - to ta kasa jest WIELKIM dole z zanieczytosciami. :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil