REKLAMA

Resort infrastruktury: blisko 74 mln zł dla czterech województw na wsparcie przewozów autobusowych

2022-05-25 22:39
publikacja
2022-05-25 22:39
Resort infrastruktury: blisko 74 mln zł dla czterech województw na wsparcie przewozów autobusowych
Resort infrastruktury: blisko 74 mln zł dla czterech województw na wsparcie przewozów autobusowych
/ Autosan

Minister Infrastruktury zatwierdził przyznanie czterem województwom (pomorskie, śląskie, mazowieckie, podkarpackie) blisko 74 mln zł z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych - poinformował w środę resort infrastruktury.

Resort wyjaśnił, że województwo pomorskie otrzyma 16,3 mln zł; śląskie - 15,5 mln zł; mazowieckie - 28,4 mln zł, podkarpackie - 13,6 mln zł.

Ministerstwo dodało, że przyznanie środków było możliwe dzięki nowelizacji ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Pozwoliła ona na przesunięcie niezaangażowanych środków do województw, w których kwota przyznana dla województwa okazała się niewystarczająca.

"Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wspiera samorządy w odtwarzaniu i tworzeniu nowych linii autobusowych. Fundusz jest pierwszym narzędziem pomocy finansowej, umożliwiającym przywracanie połączeń w wielu regionach Polski, a tym samym skuteczną walkę z wykluczeniem komunikacyjnym" - wskazał cytowany przez resort wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Przypomniano, że wspomniana wyżej nowelizacja przepisów utrzymała do końca 2023 r. zwiększoną stawkę dopłaty w kwocie nie wyższej niż 3 zł do 1 wozokilometra przewozów autobusowych o charakterze muzyczności publicznej.

Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych (FRPA) od 2019 r. dofinansowywane jest przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na dofinansowanie linii uruchamianych przez samorządy w 2019 r. wynosił 300 mln zł, a w latach kolejnych - 800 mln zł rocznie.

Ministerstwo dodało, że widzi coraz większe zainteresowanie samorządów uruchamianiem połączeń z dofinansowaniem z FRPA. "W 2019 r. dofinansowanych zostało 1228 linii komunikacyjnych kwotą 10 mln zł. W 2020 r. przewozy wykonywane były na 2834 liniach komunikacyjnych, które zostały dofinansowane kwotą 139 mln zł. W 2021 r. dopłatą z Funduszu objęto w skali kraju 4371 linii komunikacyjnych, a wnioskowana przez organizatorów kwota dopłaty wynosiła 358 mln zł" - poinformowano.

Resort wskazał, że w ramach naboru na 2022 r. dopłatą objęto około 4,9 tys. linii komunikacyjnych, a wnioskowana przez organizatorów kwota dopłaty z Funduszu to przeszło 545 mln zł. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki