Resort finansów: deficyt budżetowy po czerwcu wyniósł ok. 17 mld zł

2020-07-07 10:40
publikacja
2020-07-07 10:40
fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Dochody budżetu państwa ogółem w okresie styczeń-czerwiec są wyższe o ok. 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2019 r., a deficyt budżetowy po 6 miesiącach 2020 r. wynosi ok. 17 mld zł i jest niższy niż po maju - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Według MF, w czerwcu dochody podatkowe były wyższe o ok. 9 proc. rok do roku.

W ocenie resortu sytuacja budżetowa po odmrożeniu gospodarki poprawiła się. Dochody budżetu państwa ogółem w okresie I-VI są wyższe o ok. 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (197,5 mld zł w 2020 r. wobec 192,2 mld zł w 2019 r.). W czerwcu dochody podatkowe były wyższe o ok. 9 proc. rok do roku (29,2 mld zł w 2020 r. wobec 26,7 mld zł w 2019 r.).

Ponadto, w czerwcu miesiąc do miesiąca nastąpiły bardzo wyraźne odbicia w dochodach z podatku akcyzowego i w podatkach dochodowych. Co ważne - podkreśla MF - szczególne widoczne jest ono w podatku CIT. Drugi miesiąc z rzędu następuje trwały wzrost z podatków CIT. Oznacza to, że nadrabiana jest luka między wykonaniem budżetu państwa a harmonogramem.

Deficyt po czerwcu br. jest o ponad 8,8 mld zł niższy niż po maju br. (niemal 26 mld zł) i wynosi ok. 17 mld zł.

MF wskazało, że dzięki dobrej współpracy rządu i banku centralnego udało się pozyskać środki z wpłaty z zysku NBP w wysokości 7,4 mld zł. Była ona założona w projekcie ustawy budżetowej i w samej ustawie budżetowej. "Tak dobry wynik to również efekt oszczędnego gospodarowanie środkami publicznymi i dobrego zarządzania gospodarką" - oceniono w komunikacie resortu. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ pad/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
bha
Deficyt to niestety zawsze deficyt jaki by nie był.
qart
Wpływy ostatnnie 4 lata +111 mld
II kadencja PO-PSL +11
Różnica 100 mld.
Kto kradł i kto korzystał z niudolności PO?!!!
greg_waw
Te większe wpływy to wracające 500+ w formie podatków + podniesienie płacy minimalnej.
I wcale nie mam zamiaru krytykować 500+ i podniesienia płacy minimalnej, ale trzeba być nieco niedorozwiniętym, żeby nie widzieć tych zależności.
bamboocza2 odpowiada greg_waw
No ale kasa na 500+ wzięła się z podatków które wcześniej też były zaliczane do przychów więc jednak to jest nowa kasa, oszczędzona, odzyskana, i z nowych firm które powstały, budynków które powstały, nowych miejsc pracy, z podniesienia płacy minimalnej, inflacji itp itp
po_co odpowiada bamboocza2
Z 500+ jest jak z urzędnikiem, z jednej strony to wydatek z drugiej zysk.
W ostateczności 500+ pobudza gospodarkę, niestety nie tylko naszą.
marxs
"Kolejna emisja obligacji PFR w II połowie lipca; łącznie emisje mogą wynieść 85-90 mld zł - Borys, PFR.
PFR wyemitował do tej pory papiery o łącznej wartości 62 mld zł."strefainwestorow.pl
a więc tajemnica (czytaj kolejne PISie oszustwo) się wyjaśniła 17 mld zł+62 mld zł=79 mld zł
i tyle wynosi
"Kolejna emisja obligacji PFR w II połowie lipca; łącznie emisje mogą wynieść 85-90 mld zł - Borys, PFR.
PFR wyemitował do tej pory papiery o łącznej wartości 62 mld zł."strefainwestorow.pl
a więc tajemnica (czytaj kolejne PISie oszustwo) się wyjaśniła 17 mld zł+62 mld zł=79 mld zł
i tyle wynosi prawdziwy deficyt budżetowy po czerwcu(co najmniej bo należy do tego jeszcze dodać tzw."zysk" PISowskiego NBP 7 mld zł razem prawie 100 mld zł deficytu za 6 miesięcy
marxs
"Specjalny fundusz w Banku Gospodarstwa Krajowego o nazwie „Fundusz Przeciwdziałania COVID-19” pokrył niemal 21 mld złotych wydatków na walkę z koronawirusem. W teorii pieniądze z funduszu mają być przeznaczone na inwestycje, które rozruszają gospodarkę po koronawirusowym kryzysie. Dotychczas służą regulowaniu "Specjalny fundusz w Banku Gospodarstwa Krajowego o nazwie „Fundusz Przeciwdziałania COVID-19” pokrył niemal 21 mld złotych wydatków na walkę z koronawirusem. W teorii pieniądze z funduszu mają być przeznaczone na inwestycje, które rozruszają gospodarkę po koronawirusowym kryzysie. Dotychczas służą regulowaniu bieżących kosztów."-do maja wg standardów UE deficyt budżetowy PISowskiego bankruta zwanego mylnie Polską to około 70 mld zł i taka jest prawda
eresan
Szybka matematyka:

Wydrukowali i rozdali 100 mld zł. Przedsiębiorcy wydali pieniądze, czyli inni przedsiębiorcy zarobili dodatkowe 100 mld. Od dodatkowych 100 mld do zapłacenia jest VAT i dochodowy - 7-23% górą i 19% dołem, zaokrąglając mocno w dół 30% zarobionej kwoty - 30 mld. Wzrost dochodu wyniósł 5 mld.
Szybka matematyka:

Wydrukowali i rozdali 100 mld zł. Przedsiębiorcy wydali pieniądze, czyli inni przedsiębiorcy zarobili dodatkowe 100 mld. Od dodatkowych 100 mld do zapłacenia jest VAT i dochodowy - 7-23% górą i 19% dołem, zaokrąglając mocno w dół 30% zarobionej kwoty - 30 mld. Wzrost dochodu wyniósł 5 mld. Co się stało z brakującymi 25 mld?
obiektywny_komentator
(Prawie) dobrze kombinujesz. Większa część wydrukowanych środków jest w skarpecie, rachunkach bieżących, lokatach itp. Trafi do obiegu wkrótce zwiększając inflację.
cyganoitaliano
Bardzo ładne sztuczki księgowe. Poczekajmy na dane po wyborach...

Powiązane: Budżet 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki