REKLAMA

Renzi: Referendum konstytucyjne może zmienić kraj

2016-11-18 20:30
publikacja
2016-11-18 20:30

Premier Włoch Matteo Renzi na konferencji prasowej w piątek z okazji 1000 dni pracy jego rządu mówił, że powstał on po to, by zmienić życie polityczne i przeprowadzić reformy. Takie zmiany może przynieść w grudniu referendum konstytucyjne - argumentował.

Premier Włoch Matteo Renzi / fot. Stefano Rellandini / Reuters

W czasie spotkania z dziennikarzami w Rzymie Renzi przedstawił racje za poparciem w referendum rządowej ustawy o zmianie konstytucji, która przewiduje zmianę składu i kompetencji Senatu oraz ograniczenie kosztów polityki. Senat ma w założeniach tej reformy liczyć 100 osób zamiast obecnych 320 i mają w nim zasiadać reprezentanci regionów kraju.

Szef rządu mówił, że jeśli zmiana ustawy zasadniczej zostanie odrzucona, to parlament włoski pozostanie "największym i najbardziej kosztownym na świecie" i dalej będą wypłacane niektóre dożywotnie uposażenia.

Pytany o polityczne konsekwencje dla rządu ewentualnego zwycięstwa zwolenników odrzucenia zmian premier odparł: "Pożyjemy, zobaczymy".

"Poważnie zaś myślę, że to referendum może naprawdę wyznaczyć zmianę. Ten rząd powstał, by zmieniać i reformować. Gdyby obywatele odrzucili reformy, zweryfikujemy sytuację polityczną" - oświadczył Renzi. Nie mówił natomiast o tym, co sam zamierza zrobić w takim przypadku.

Wyraził opinię, że PKB wzrośnie wtedy, gdy reformy zostaną przeprowadzone.

Renzi mówił też, że objeżdżając kraj w ramach kampanii przed głosowaniem 4 grudnia, wszędzie przekonuje się, że "naród chce zmian".

Jego zdaniem jest też jeszcze nadzieja na to, że wbrew ocenom wszystkich sondaży wygrają zwolennicy zmian konstytucji.

W czasie konferencji premier przypomniał, że w ciągu ostatnich 70 lat Włochy miały 63 rządy.

Jego gabinet - dodał - zajmuje czwarte miejsce pod względem długości pracy, po rządach Silvio Berlusconiego i Bettino Craxiego.

Dziennikarze odnotowali, że w sali konferencji w rządowym Palazzo Chigi obok włoskiej flagi była także unijna. Ostatnio podczas kilku takich spotkań były tylko flagi włoskie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ulb/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~StanRS
Zmiany we Włoszech będą, jak dalej będą ubogacać społeczeństwo lekarzami, inżynierami, mikrobiologami, programistami z opuchniętymi jądrami. Za 15 lat makaroniarze nie poznają własnego kraju.
~njny
za duzo macaroni kolezko putina
~nynj
smieszny maly czlowiek-i NAS POLAKOW I DEMOKRATYCZNY WYBRANY RZAD chca pouczac i straszyc azebysmy przyjeli uchodzcow emigrantow migrantow i terrorystow przenikajacych z nimi -smieszny maly czlowiek kolezka putina
~mnm
Otóż referendum zmieni Włochy, panie Renzi: przeciwnicy zmian mają przewagę 6-8%.
I idziesz pan po 04 XII do domu.
~asd
Zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w UE też mieli przewagę w sondażach. Clinton też miała przewagę w sondażach...
Dlatego te wszystkie sondaże są nic nie warte.
~niepelnosprawny_org
tak samo pan zaciska zeby jak pan były prezes NBP - Marek Belka...
~and
Ja nie rozumiem mieszkańców Włoch. Mają już całkiem dobrze rozwinięte multi-kulti, doskonały bilans migracji, bo co roku opuszcza swoją ojczyznę kilkaset tysięcy rodowitych białych Włochów a przybywa prawie milion muzułmanów, aby go polepszyć ich okręty wyłapują kogo się da nawet z wód terytorialnych innych Ja nie rozumiem mieszkańców Włoch. Mają już całkiem dobrze rozwinięte multi-kulti, doskonały bilans migracji, bo co roku opuszcza swoją ojczyznę kilkaset tysięcy rodowitych białych Włochów a przybywa prawie milion muzułmanów, aby go polepszyć ich okręty wyłapują kogo się da nawet z wód terytorialnych innych krajów tak że tunezyjscy rybacy boją się wypłynąć na połowy, ich wspaniałe, biedne południe pełne darmozjadów i mafii, przemysł im ucieka, np Fiat wyprowadził się i już ie jest zarejestrowany we Włoszech, wszystko idzie po myśli Sorosa a oni coś chcą zmieniać? Nie są postępowi?
~dependziak
i nas chca szantazowac uchodzcami ...przyjmijcie ich bo obetniemy fundusze ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki