REKLAMA

Rekordowy wzrost długu publicznego we Francji

2020-09-25 13:31
publikacja
2020-09-25 13:31
fot. Iakov Kalinin / Shutterstock

Państwowy Instytut Statystyki i Studiów Ekonomicznych (INSEE) podał w piątek, że dług całego sektora finansów publicznych we Francji wzrósł na koniec czerwca do 114,1 proc. PKB. To największy kwartalny wzrost długu publicznego, odkąd INSEE publikuje te dane.

W porównaniu do poprzedniego kwartału francuski dług publiczny w rozumieniu unijnym, czyli dług całego sektora finansów publicznych, wzrósł o 199,9 mld euro. Na koniec czerwca wyniósł on 2638,3 mld euro, co oznacza wzrost o 12,7 pkt proc. w porównaniu do stanu na koniec marca.

Jest to największy kwartalny wzrost od 1995 r. Zgodnie z Traktatem z Maastricht dług publiczny nie może przekraczać 60 procent produktu krajowego brutto, a deficyt sektora finansów publicznych 3 procent PKB.

"Część wzrostu długu publicznego (...) jest rezultatem dodatkowych transferów środków budżetowych na rzecz administracji publicznej (wzrost o 93,9 mld euro)" oraz wydatków "na potrzeby finansowe związane z kryzysem zdrowotnym" - podkreślono w komunikacie INSEE.

Udział długu państwowego w ramach odnotowanego przez INSEE wzrostu długu sektora finansów publicznych sięga 113,4 mld euro - zaznaczono w komunikacie. Dług sektora finansów państwa wynikał m.in. z finansowania postojowego oraz kosztów kryzysu epidemicznego.

INSEE wskazał jako powód wzrostu długu państwa m.in. odroczenie płatności z tytułu zobowiązań firm oraz spadek dochodów podatkowych spowodowany ograniczeniem działalności gospodarczej przez wiele podmiotów, a także rosnące zadłużenie sektora ubezpieczeń społecznych.

W związku z kryzysem Covid-19 i wydatkami publicznymi rząd oczekuje w tym roku wzrostu długu całego sektora finansów publicznych do 117,5 proc. PKB.

Z Paryża Katarzyna Stańko

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ajwaj
To tak na calym "zachodzie"
Nawet wzorowe (kiedys) Niemcy jada na kredytach
_________
""Budżet federalny 2021 Czas wielkich dziur
Budżet federalny 2021 nie tylko zaciąga nowe długi z powodu Corony. Drugi duży deficyt z rzędu obciąży następny rząd federalny. Na razie czarne zero jest skończone.
To tak na calym "zachodzie"
Nawet wzorowe (kiedys) Niemcy jada na kredytach
_________
""Budżet federalny 2021 Czas wielkich dziur
Budżet federalny 2021 nie tylko zaciąga nowe długi z powodu Corony. Drugi duży deficyt z rzędu obciąży następny rząd federalny. Na razie czarne zero jest skończone.
Czas wielkich dziur już dawno się rozpoczął. Po budżecie federalnym na rok 2020, który przyniósł rekordowe wydatki i rekordowe zadłużenie z powodu kryzysu koronnego, przyszłoroczny budżet również przyniesie wysoki poziom nowego zadłużenia. Niektóre rzeczy są uzasadnione, aby utrzymać gospodarkę w ruchu i nie żałować jeszcze większych szkód dla firm i pracowników. Krótki wymiar czasu pracy jest zasadniczo wydatkiem pozytywnym, a dotacja dla kasy chorych może być również postrzegana jako hamulec przeciwko skutkom kryzysu.

Jednakże federalny minister finansów Olaf Scholz (SPD) zachowuje się teraz tak, jakby nie było jutra w dwóch kwestiach: po pierwsze, nie wszystkie dodatkowe wydatki są uzasadnione, a możliwości oszczędności prawie nigdy nie są uwzględniane. Z drugiej strony, jest tylko nadzieja, ale nie ma jasnej ścieżki, w jaki sposób deficyt zostanie rzeczywiście nadrobiony w nadchodzących latach.""

https://www.wiwo.de/politik/konjunktur/bundeshaushalt-2021-die-zeit-der-grossen-loecher/26211552.html
czyznie
Dla ludzi którzy uważają, że skoro inne państwa zadłużają się na potęgę to my też powinniśmy zlikwidować 60-procentowy próg zadłużenia mam przykrą informację; nie wszystko co robią państwa zachodnie jest dobre i mądre i nie zawsze należy to naśladować. Rozumiecie to chyba doskonale na zasadzie przyjmowania Dla ludzi którzy uważają, że skoro inne państwa zadłużają się na potęgę to my też powinniśmy zlikwidować 60-procentowy próg zadłużenia mam przykrą informację; nie wszystko co robią państwa zachodnie jest dobre i mądre i nie zawsze należy to naśladować. Rozumiecie to chyba doskonale na zasadzie przyjmowania uchodźców.
jas2
A u nas się przejmują 60% PKB.
Gdybyśmy jako Polska zadłużyli się na kolejny bilion złotych to bylibyśmy zadłużeni na 100% PKB (mniej niż Francja, Włochy czy USA).
Dodatkowy bilion złotych, mądrze zainwestowany, dałby nam parę tys. km autostrad, CPK, milion mieszkań itp.
itso_alternator
wystarczy ze inwestuje się w to co konieczne i utrzymanie tego co jest żeby mosty się nie waliły jak we Włoszech, mądrze niech inwestują prywaciarze
specjalnie_zarejstrowany1
to samo bedzie w Portuglii, Hiszpanii, Wloszech, Niemczech, Grecji? Oni chyba zbankrutowali ale czemu mieliby sie znowu nie zadluzyc. Jak szalec to szalec.
meryt
Wielki Kryzys 1929-1933 był efektem odwrotnego zachowania.
kerad_
Skoro oni zbankrutowali, to kto im tak chętnie pożycza? Może oni chcą się właśnie pozbyć tego długo przez kolejne pożyczki ... chcą znacząco osłabić walutę i tym samy zmniejszyć realny dług.
wektorwg odpowiada meryt
Tzn e-meryt jakiego?
wektorwg odpowiada meryt
A ja myślałem że WW2 ..... Gospodarka oparta na zbrojeniach straciła sens ekonomicznego zbrojenia... Co udowodniono rozpętując WW2....
meryt odpowiada wektorwg
"W praktyce polegało to na... wprowadzeniu przez Bank Polski ograniczeń kredytowych, zmniejszeniu środków na inwestycje oraz cięciu wydatków budżetowych."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_kryzys_w_Polsce

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki