REKLAMA

Rekordowy spadek natężenia ruchu na A4

2020-04-16 11:43
publikacja
2020-04-16 11:43

W ubiegłym tygodniu ruch samochodów na płatnym odcinku autostrady A4 między Katowicami a Krakowem był o dwie trzecie mniejszy niż w tym samym okresie rok wcześniej - wynika z danych zarządcy drogi. Był to tydzień rekordowego jak dotąd spadku natężenia ruchu.

fot. / / GDDKiA

Spadek ilości aut korzystających z autostrady widoczny jest od ponad sześciu tygodni. W drugiej połowie marca Grupa Stalexport Autostrady, do której należy zarządzająca drogą spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) rozpoczęła publikowanie cotygodniowych raportów na temat zmian natężenia ruchu w w stosunku do podobnych okresów rok wcześniej - ze względu na potencjalny wpływ spadku ruchu na tegoroczne wyniki spółki.

Z najnowszych danych wynika, że miniony tydzień między 6 a 12 kwietnia był jak dotąd rekordowy pod względem spadku natężenia ruchu. Odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a Krakowem przejechało w tym czasie 72,1 proc. aut osobowych mniej niż rok wcześniej i 41,7 proc. mniej ciężarówek. Ogółem z autostrady skorzystało 66,7 proc. pojazdów mniej niż w 15. tygodniu ubiegłego roku.

W marcu zarząd Grupy Stalexport Autostrady ocenił, iż skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zachorowań na COVID-19 mogą mieć istotny wpływ na przyszłe wyniki operacyjne i finansowe oraz działalność Grupy, jednak skala tego wpływu nie jest na razie możliwa do oszacowania.

Ogółem od początku tego roku do 12 kwietnia, w odniesieniu do sytuacji sprzed roku, ruch samochodów osobowych na autostradzie Katowice-Kraków zmalał o 17,5 proc., a ruch ciężarówek o 9,3 proc. Średnio ruch był mniejszy o 16,1 proc.

Spadek natężenia ruchu (średnio o 4,3 proc.) rozpoczął się w 10. tygodniu tego roku, a w kolejnym tygodniu wynosił już 15,9 proc. W następnych czterech tygodniach dynamika spadku stopniowo zwiększała się wraz z kolejnymi ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa - ruch aut osobowych był mniejszy w poszczególnych tygodniach o 61,9-72,1 proc., ruch ciężarówek o 15,3-41,7 proc., a ruch ogółem o 53,6-66,7 proc.

W całym minionym roku z płatnego odcinka autostrady A4 między Katowicami a Krakowem korzystało średnio 45,6 tys. pojazdów na dobę. Ubiegłoroczne średnie natężenie ruchu było zbliżone do poziomu z roku 2018.

autor: Marek Błoński

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
katzpodola
Spadły dochody? toż to szok. Nie będzie maseczek od Kulczykowej, oj nie będzie. Co wy lemingi teraz poczniecie
agentnier
Czy polski rząd zamierza wypłacić spółce SAM odszkodowanie za utracone korzyści w związku z mniejszym ruchem i utraconymi przychodami?
stain
Nie zdziwiłbym się wcale, gdyby w tej szemranej umowie (która jest bardziej tajna niż plany techniczne F35) znalazły się takie zapisy.
lightning_network
https://gazetakrakowska.pl/prywatna-firma-rzadzi-i-dzieli-na-a4/ar/567253

Jakoś mi ich nie żal...

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki