REKLAMA

Trigon DM: Rekordowe marże rafineryjne, akcje Orlenu i Lotosu tego w pełni nie zdyskontowały

2022-03-09 09:38
publikacja
2022-03-09 09:38
Trigon DM: Rekordowe marże rafineryjne, akcje Orlenu i Lotosu tego w pełni nie zdyskontowały
Trigon DM: Rekordowe marże rafineryjne, akcje Orlenu i Lotosu tego w pełni nie zdyskontowały
/ FORUM

Od początku marca 2022 roku marże rafineryjne wzrosły do rekordowych poziomów, jednak akcje PKN Orlen i Grupy Lotos jeszcze na to nie zareagowały w wystarczającym stopniu - uważa analityk Trigon DM Michał Kozak.

Modelowa marża rafineryjna (według metodologii PKN Orlen) bez dyferencjału wzrosła od 2 marca z 4 USD/bbl do około 30 USD/bbl, głównie dzięki oderwaniu się cracku dieslowego. Dyferencjał Brent/Urals wynosi obecnie 28,5 USD/bbl, a w lutym wyniósł on 5,0 USD na baryłce.

Marża petrochemiczna w piątek w ubiegłym tygodniu wyniosła - według kalkulacji Trigon DM - 960 EUR/t, wobec 1162 EUR/t średnio w lutym.

"Uważamy, że kursy Lotosu i PKN Orlen nie zareagowały wystarczająco na plus na odbicie marż rafineryjnych i premii lądowych w Polsce w ostatnich dniach. Preferujemy Lotos, ze względu na: 1) możliwość w 70 proc. zastąpienia gazu innymi paliwami (LPG z własnej produkcji i VLSFO), co przy obecnych rekordowych cenach powinno istotnie łagodzić przyrost kosztów. W PKN w większym stopniu widoczny będzie wzrost kosztów gazu (energetyka, downstream), 2) rekordowe poziomy spreadu ON-HSFO, zwiększające kontrybucję EFRY, poprzez większy yield diesla" - napisał Michał Kozak w porannym raporcie Trigon DM.

W jego ocenie ryzykiem popytowym w średnim terminie są wysokie ceny ropy, jednak ograniczenie eksportu importu ze Wschodu może kompensować ten efekt poprzez wysokie cracki na dieslu i premie lądowe.

Michał Kozak ocenia, że PKN i Lotos, a także inne europejskie rafinerie będą starały się zapewne zastępować ropę Urals poprzez import z Arabii Saudyjskiej i Kazachastanu, co finalnie może zmniejszać uzysk z diesla i powodować wysoki spread cenowy vs. benzyna.

Pozytywny efekt na marżach może być zmniejszony przez planowany postój rafinerii w Lotosie zaplanowany na środę i trwający dwa miesiące.

"Część instalacji będzie włączona, jednak podejrzewamy, że spółka może zwiększyć w tym czasie import diesla, nawet z takich kierunku jak Arabia Saudyjska" - napisał analityk.

Od początku marca akcje PKN Orlen na warszawskiej giełdzie zyskały 8,7 proc., a Lotos podrożał w tym okresie o 7 proc. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (7)

dodaj komentarz
prywaciasz
Ahahahaha podwyzki 7% plus dwie premie po 3.5 tys zł i 500 zł na paliwko były? BYŁY! byli nawet tu i tacy co twierdzili ze im się należa! Wiec niech teraz nie sarkają na drogie paliwko tylko placą przy dystrybutorze po 8 zł za litra, bo za chwile kolejne podwyzki Prezes Pcimia rozda BO INFLACJA JEST WIEC MUSICIE ZAPLACIC WIECEJ ALBO Ahahahaha podwyzki 7% plus dwie premie po 3.5 tys zł i 500 zł na paliwko były? BYŁY! byli nawet tu i tacy co twierdzili ze im się należa! Wiec niech teraz nie sarkają na drogie paliwko tylko placą przy dystrybutorze po 8 zł za litra, bo za chwile kolejne podwyzki Prezes Pcimia rozda BO INFLACJA JEST WIEC MUSICIE ZAPLACIC WIECEJ ALBO NA ROWER SIE PRZESIADZCIE PARIASI! Na ukropów potrzeba $ wiec marże musza być skoro Orlen łaskawie chce tu 100 tys ich osadzic w Polsce na swój (wasz ) koszt!
set79
Pozostaje mieć nadzieje że jak ceny zaczną spadać to równie szybko właściciele stacji bedą reagować na spadki, albo pójść po rozum do głowy i przerzucić się na rower lub spróbować przejść się do sklepu na pieszo, zrezygnować z jeżdżenia w pojedynkę, itd wyjdzie na zdrowie, powietrze będzie czystsze, mniej emisji CO2 itd.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zkonopko
Obajtek taki człowiek w korporacji z nadania władzy PIS, który ostatnio w RMF opowiadał bajki jak nie należy panikować gdy na stacjach benzyna była poniżej 6zł. Obecnie te ceny to już historia i nieuchronnie idziemy po 8 i więcej. Kryzys paliwowy na całego, a ten wali najwyższe marże i siedzi cicho. Niczym nie różni się od najgorszych Obajtek taki człowiek w korporacji z nadania władzy PIS, który ostatnio w RMF opowiadał bajki jak nie należy panikować gdy na stacjach benzyna była poniżej 6zł. Obecnie te ceny to już historia i nieuchronnie idziemy po 8 i więcej. Kryzys paliwowy na całego, a ten wali najwyższe marże i siedzi cicho. Niczym nie różni się od najgorszych spekulantów, zarabiających na ludzkiej krzywdzie, bo im wiecznie mało. Przecież tych działek w razie wojny i tak nie wywiezie. Chyba, że teraz zbiera na zagraniczne dla siebie i kolesi np. Pinokia.
humanres
on już nie musi zbierać, on już te działki i domy w Hiszpanii dawno temu kupił razem z pinokiem na wypadek W.
jas2
Nie marudź, tylko kupuj paliwo w Niemczech albo w Czechach.
dziadekjarek odpowiada jas2
W Czecha paliwo tańsze niż w Polsce. Szczególnie dla firm mocherowy bereciev

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki