REKLAMA
WEBINAR

Kary za brak OC będą wyższe. W 2024 roku mogą przebić 8000 złotych

2023-05-29 09:58
publikacja
2023-05-29 09:58

W przyszłym roku przerwa w obowiązkowym ubezpieczeniu OC samochodu może drogo kosztować. Stawki będą różne w pierwszej i drugiej połowie roku. Jednak już wiadomo, że najwyższa kara może przekroczyć nawet 8 tys. zł. 

Kary za brak OC będą wyższe. W 2024 roku mogą przebić 8000 złotych
Kary za brak OC będą wyższe. W 2024 roku mogą przebić 8000 złotych
fot. Velimir Zeland / / Shutterstock

Wysokość kary za brak OC pojazdu jest każdego roku waloryzowana w stosunku do płacy minimalnej. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w 2024 r. najniższa płaca przekroczy 4200 zł brutto i będzie ustalona w dwóch terminach – od 1 stycznia oraz od 1 lipca 2024 r., podobnie jak w 2023 r. Dla właścicieli samochodów i motocykli oznacza to dwukrotną podwyżkę kar za brak OC – podał portal Autokult.pl.

Już wiadomo, że będzie drogo

Choć rząd nie podał jeszcze dokładnych kwot wartości płacy minimalnej w pierwszym i drugim półroczu 2024 r., to już wiadomo, że od stycznia przyszłego roku kara za brak OC wynosić będzie co najmniej 4200 zł brutto. Oznacza to, że kara za brak OC w 2024 r. w przypadku samochodu osobowego nie będzie niższa niż 2100 zł przy braku ubezpieczenia nie dłuższym niż 3 dni, 4200 zł, gdy wyniesie ono od 4 do 14 dni oraz 8400 zł przy braku OC dłuższym niż 14 dni.

Na razie kwoty te są orientacyjne, gdyż szczegółowe wyliczenia będzie można przeprowadzić dopiero, gdy Rada Ministrów zaakceptuje kwoty płacy minimalnej w 2024 r. i odpowiednie rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Blisko 330 tys. przerw w ubezpieczeniu

Jak podaje Autokult.pl, w 2023 r. zidentyfikowano blisko 327 tys. przypadków przerw w obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Zajmuje się tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, posługujący się specjalnym systemem informatycznym, który na bieżąco porównuje informacje o zawieranych polisach z bazą danych o zarejestrowanych pojazdach. Wpaść mogą więc nawet ci właściciele pojazdów, którzy nigdzie nimi nie jeżdżą. 

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Zapraszamy na webinary o kredytach hipotecznych! Jak oszczędzić na kredycie hipotecznym i szybciej pozbyć się długu. Kredyt 2 procent - wszystko, o co boisz się zapytać Zapisz się zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

KW

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
chlopekroztropek
Od dawna jeżdzę bez ubezpieczenia. To jest zbędny wydatek. A bazy danych mogą sobie porównywać. Gdyby się czepiali, to powiem, że pojazd stoi na na terenie prywatnym w garażu i przechodzi remont. Co innego jak złapią na drodze publicznej, ale mi się jeszcze nie zdarzyło :P
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Proponuje od razu zabijać człowieka który nie ma OC! Trafi taki do szpitala przegapi OC to po co go w ogole leczyc takiego zwyrodnialca co to ubezpieczeniu nie mysli! Od razu zastrzyk z fenylu zrobić i do piachu! Tylu dobrych ukrainców czeka na miejsca w szpitalach albo na leczenie HIV! Sami sa sobie winni ci co nie placą nie ma Proponuje od razu zabijać człowieka który nie ma OC! Trafi taki do szpitala przegapi OC to po co go w ogole leczyc takiego zwyrodnialca co to ubezpieczeniu nie mysli! Od razu zastrzyk z fenylu zrobić i do piachu! Tylu dobrych ukrainców czeka na miejsca w szpitalach albo na leczenie HIV! Sami sa sobie winni ci co nie placą nie ma coi się ca ckac z nimi!
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
A za brak przegladu odbierać wszystko samochód dom, mieskzanie majątek! KIEROWCY BEZ PRZEGLADU TO MORDERCY DROGOWI I WIOZA SMIERC HEHE! Tylu dobrych uchodzców z ukrainy nie ma gdzie mieszkac a oni nawet o przegladach nie myśla! Zabierze się mieszkanie jednemu z drugim to się szybko nauczą co to PRAWO!
zenonn
Chory przed szpitalem miał ubezpieczenie na auto? To mu się odnowi automatycznie, ubezpieczalnia będzie chciała pieniądze, choćby na OIOM leżał kilka lat.
endes
Ciąg dalszy władzy błaznów działających wbrew swojemu społeczeństwu!
kaczyslaw_
***ia sprawiedliwość. Kart, składki powiązane z pensją minimalną, ale kwota wolna czy progi podatkowe już nie.
polonu
jaka kara złodziejskie psy , kara mogła by być wtedy jakby doszło do kolizji lub wypadku a kierowca nie byłby ubezpieczony wtedy tak ,

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki