Rekordowa populacja Polaków w Wielkiej Brytanii

Brytyjski urząd statystyczny ONS opublikował w czwartek nowe szacunkowe dane na temat populacji Wielkiej Brytanii, z których wynika, że pod koniec 2017 roku w kraju mieszkała rekordowa liczba Polaków - 1,021 mln, czyli o 19 tys. więcej niż rok wcześniej.

(FORUM)

Te obliczenia zaprzeczają doniesieniom o rosnącej liczbie Polaków wyjeżdżających do Polski w obliczu planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Według ONS obywatele Polski stanowią największą mniejszość narodową w Wielkiej Brytanii, wyprzedzając obywateli Rumunii (411 tys. - największy wzrost w skali roku), Irlandii (350 tys.), Indii (346 tys.) i Włoch (297 tys.). Polacy dominują we wszystkich regionach kraju, w tym w Szkocji (99 tys.), Irlandii Północnej (29 tys., przed Irlandczykami) i Walii (26 tys.).

W 2003 roku, przed wejściem Polski do UE, w Wielkiej Brytanii mieszkało zaledwie 69 tys. obywateli Polski.

Łącznie spośród 64,7 miliona mieszkańców Wielkiej Brytanii aż 9,4 miliona osób nie urodziło się w tym kraju, z czego 6,2 miliona to osoby, które nie posiadają brytyjskiego obywatelstwa.

Polacy założyli w Wielkiej Brytanii już ponad 60 tys. firm

Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm, a Wielka Brytania to nasz trzeci partner handlowy - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w podczas Forum Gospodarczego Wielka Brytania-Polska.

jakr/ ron/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 23 do_niczego

A ilu Brytyjczyków wyemigrowało z UK do Polski miodem i mlekiem płynącej?

! Odpowiedz
32 36 matpoz1

Przykra sprawa, miejmy nadzieję że większość z nich wróci do kraju.

! Odpowiedz
17 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 56 zebek318

Witam wszystkich , jako emigrant z 12 letnim stażem, chciałbym rozróżnić dwie następujące grupy.

Pierwsza grupa to ludzie wynajmujący mieszkania lub pokoje, dzielący się rachunkami, godzący się na takie warunki w nadziei zoptymalizowania swoich oszczędności i którzy są świadomi, ze taki stan rzeczy jest tymczasowy. Ci ludzie zwykle piszą na forach ze minimalne wynagrodzenie pozwala im na te wszystkie luksusy i ze UK/NL/Irlandia to kraje mlekiem i miodem płynące.

Druga grupa to ludzie/rodziny którzy wzięli kredyty na domy za granica lub samodzielnie wynajmują i starają się żyć "normalnie" nie na kupie jak studenci, na podobnych zasadach do mieszkańców danego kraju. I tutaj zaczyna się prawdziwe życie z jego wszystkimi konsekwencjami. Dla młodej pary z małym dzieckiem koszty życia są bardzo wysokie, miesięczny koszt za opiekę nad dzieckiem to £800-£1000, miesięczny bilet na pociąg do pracy (z south east do Londyny) £680, do tego kredyt i sytuacja robi się naprawdę nie ciekawa.

z pewnością ktoś mógłby jeszcze dorzucić inne grupy ale podsumowując chciałbym powiedzieć ze jako ten będący w drugiej grupie z zarobkami na poziomie powyżej średniej krajowej poważnie zastanawiam się nad powrotem do Polski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 39 fred_

Wracaj stary. Sprzedasz dom, splacisz kredyt i zostanie Ci na super mieszkanie w PL bez kredytu - key word: "bez kredytu". Zaczniesz zyc. Polska to piekny kraj, rodzina blisko i na koniec miesiaca na to samo wyjdziesz finansowo. Londyn jest bardzo drogim miastem do zycia a zarobki nie sa wcale takie wysokie jak sie wezmie pod uwage koszty zycia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 30 karroryfer

cenny głos - zapraszamy z powrotem :)

! Odpowiedz
19 22 john-eire

W mojej pracy (Irlandi) spotykam wiele ludzi i wiele Polaków co tydzien. Większość nie mają zamiaru wrócić do Polska i reszta nie są pewny.

! Odpowiedz
55 14 trooper

Jakby Ci Polacy w UK wypełnili swój zakichany obywatelski obowiązek i wzięli udział w referendum, teraz by może i nie musieli z UK wyjeżdżać! Milion ludzi, połowa pewnie już z prawem do głosowania. Gdyby się polscy-brytyjczycy do urn wybrali to nie byłoby teraz Brexitu!

! Odpowiedz
4 37 cest_la_vie

Ty myslisz ze przez brexit wyjezdzaja? Nudzi Ci sie i piszesz na wszystkie tematy ktorych nie ogarniasz?

! Odpowiedz
0 19 fred_

trooperku - Polacy nie mogli brac udzialu w referendum. Mogli brac udzal tylko obywatele UK oraz Irlandii.
Polacy nie maja prawa glosowac w referendach ani w wyborach do sejmu. Niestety, nie jestesmy tam traktowani na rowni z obywatelami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne