REKLAMA

Rekordowa góra długu

2020-09-24 07:02
publikacja
2020-09-24 07:02
fot. rsooll / Shutterstock

Rząd zamierza w ciągu dwóch lat zwiększyć zadłużenie Polski o ogromną kwotę 480 mld zł. Pytanie, co PiS chce z tym fantem zrobić: spłacić czy zostawić w spadku następcom - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Dziennik podaje, że na koniec 2021 r. zadłużenie państwa ma sięgnąć ponad 1,52 bln zł, czyli o prawie 50 proc. (ok. 480 mld zł) więcej niż na koniec 2019 r.

"Rzeczpospolita" zaznacza, że zadłużenie Polski bije rekordy ze względu na konieczność walki z gospodarczymi skutkami pandemii. Gazeta podkreśla przy tym, że eksperci raczej nie mają tego rządowi za złe.

"Dziś mamy zielone światło dla wysokiego wzrostu zadłużenia. Ale w 2021 r. zmieni się ono na żółte, a potem na czerwone. Akceptacja dla wysokiego poziomu długu zniknie, pojawi się presja na jego ograniczenie" – mówi cytowany przez "Rz" Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Jak podaje gazeta, ekonomiści nie mają wątpliwości, że ten proces powinien się zacząć już w 2022 r.

"Pod nóż mogą iść np. programy społeczne, takie jak 13. i 14. emerytura czy 500+ na każde dziecko. Można się też spodziewać mniejszych wydatków na inwestycje, np. drogi czy koleje (choć tu budżetowe środki mogą zastąpić fundusze UE). Po trochu rząd już nas przygotowuje do trudnych czasów. Choć gospodarka wciąż potrzebuje wsparcia, np. w postaci ulg podatkowych, resort finansów nie chce odstąpić od nowych danin, takich jak podatek handlowy czy opłata cukrowa, choć to cios dla rynku podnoszącego się z recesji. Pierwszą ofiarą pandemicznego długu staje się zaś sfera budżetowa, gdzie planowane są redukcja zatrudnienia i zamrożenie wynagrodzeń" - wskazuje "Rzeczpospolita".(PAP)

mm/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (52)

dodaj komentarz
lorelie
Dług Hiszpanii, kraju UE to 1.2 BLN euro !!!!!!! Bilion !!!! Przy bezrobociu 19% !!!!! Nie splacalny dlug zatapia UE
open_mind
Przestańcie tu wyć i zawodzić na temat rekordowej góry zadłużenia ! Przecież cały świat to robi na wyścigi jak na jakiejś olimpiadzie, a banki jasno i otwarcie i bez żenady mówią że zadrukują wszystko. Jednocześnie globalnie pogrążając świat w pierdylionowym zadłużeniu. Zdając sobie sprawę że nikt nie Przestańcie tu wyć i zawodzić na temat rekordowej góry zadłużenia ! Przecież cały świat to robi na wyścigi jak na jakiejś olimpiadzie, a banki jasno i otwarcie i bez żenady mówią że zadrukują wszystko. Jednocześnie globalnie pogrążając świat w pierdylionowym zadłużeniu. Zdając sobie sprawę że nikt nie będzie zdolny do spłaty, jak nikt też niema jakiejkolwiek najmniejszej intencji aby to w przyszłości spłacić. To po prostu globalne opóźnienie zmiany ekonomicznego porządku świata. A może już jutro chcecie widzieć katastrofę? Jak by kredyt ustał? Nie - lepiej przełożyć to na nasze dzieci, będą nam bardzo wdzięczne tak jak my tym co zrujnowali świat drugą wojną światową.
djnsd
Ileż oni potrzebują żeby sie nachapać! Zniszczą ten kraj!
szczecinianin
Nie uda się przecież prób 605 długu do PKB posadzę ich za to jak wygram wybory.

Ps.Jest wprawdzie drobny problem nie startuje,ale mam nadzieje ,że ktoś za takie zarządzanie beknie.
jes
Teraz K..A My !!!
A po nas niech się wali.
samsza
Swoją drogą wydając rocznie o 240 mld więcej niż wchodzi z podatków to nawet Kononowicz dałby radę.
Kwintesencja racjonalnego rozwoju, agendy 2030 ?
plutarch
Miniratka pogrąży "dobrą zmianę" w oczach konserwatystów.
and-owc
A "Baciary" śpiewają "Żyje się raz" (i w dupie wszystkich mają). Dołączają do chóru "Chachary" (Bayer Full). Długi nam niestraszne mówią politycy.
pstrzezek
Rozwiązanie jest dość proste. PiS zostawia zadłużenie następnej ekipie, która i tak go nie ogarnie bo to mało realne. Krótka kadencja "opozycji" skończy się kolejnym przejęciem władzy przez PiS. No bo ludzie wiedzę że "ony to przynajmnij dawali"

Powiązane: Budżet 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki