Najprawdopodobniej jeszcze w wakacje Polacy kupując starter w kiosku, będą musieli podać swoje dane osobowe i potwierdzić je okazaniem dokumentu tożsamości. Wychodzi na to, że swój udział w tym procesie będą miały także banki.
W ślad za zachodnimi sąsiadami (m.in. Francją i Niemcami), w celu zapobiegania aktom terroryzmu, rząd chce wprowadzić obowiązkową rejestrację usług telefonicznych „na kartę”. O tym, jak będzie to wyglądać po jej uchwaleniu, pisaliśmy w artykule: „Zakup telefonu na kartę po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej”. Jeszcze przez kilka miesięcy będzie można kupić bez dodatkowych wymagań starter usług prepaid, ale po podpisaniu ustawy przez prezydenta i tak konieczna będzie jego rejestracja. Każdy numer będzie musiał figurować w bazie operatorów pod konkretnym imieniem i nazwiskiem – ma to zwiększyć bezpieczeństwo w kraju, ponieważ nie będzie możliwości zakupu takiej karty i posługiwania się nią anonimowo.


Banki dołożą swoją cegiełkę do działań antyterrorystycznych?
Karty SIM w ramach oferty prepaid będzie można również zamówić i zarejestrować przez internet. Rząd przygotował w ustawie zapisy, które pozwalają potwierdzić swoją tożsamość online, bez potrzeby składania swojego podpisu i udostępniania dowodu kurierowi.
Zobacz także
W ramach tych rozwiązań ma być wykorzystywany m.in. podpis elektroniczny, dotychczasowe systemy operatorów oraz rozwiązania, które w drodze obwieszczenia ma ustalić minister właściwy do spraw informatyzacji. Znalazło się także miejsce dla systemów informatycznych banków, które już stosują podobne mechanizmy przy potwierdzaniu tożsamości klientów zakładających rachunki bieżące.
Potwierdzanie tożsamości abonenta drogą elektroniczną według projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych |
---|
Potwierdzenie tożsamości drogą elektroniczną będzie mogło zostać zrealizowane przy wykorzystaniu:
|
Źródło: Projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, art. 41 |
Banki otwarte na dyskusje, ale konkrety po podpisaniu ustawy
Zapytaliśmy banki, czy są już przygotowane do spełnienia nowych wymogów. Na razie jednak podchodzą do sprawy ostrożnie, bo nie wiadomo, w jakim ostatecznie kształcie ustawa trafi do podpisu prezydenta. – W chwili obecnej z uwagą obserwujemy proces legislacyjny dotyczący wspomnianej przez pana ustawy. Nasz bank, jako podmiot działający na rynku regulowanym, jest zobligowany do realizacji wszystkich obowiązków nałożonych na niego m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego i ustawodawcę – tłumaczy w rozmowie z Bankier.pl Artur Newecki z Getin Banku.

Poradnik
10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową
Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
Przeczytaj także
Na jednoznaczne deklaracje jest jeszcze za wcześnie, ale niektóre banki mówią już o otwarciu się na rozmowy z samymi operatorami. – Jesteśmy otwarci na dyskusję z innymi uczestnikami rynku – mówi Joanna Majer-Skorupa z ING Banku Śląskiego. Nie zabrakło jednak głosów o toczeniu się już takich dyskusji, na co wskazał Bank Millennium: – W Banku Millennium podjęte zostały rozmowy z przedstawicielami operatorów telefonii komórkowej, jednak na tak wstępnym etapie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie dot. udostępniania systemów bankowości elektronicznej do rejestracji kart prepaid – tłumaczy Małgorzata Nasiłowska z Banku Millennium.
Zakup telefonu na kartę po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej

Operatorzy telefoniczni już rozpoczęli rejestrację aktywnych numerów prepaid, która od przyszłego roku ma być obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy telefonu na kartę. Wyjaśniamy, jak będzie wyglądał proces sprzedaży prepaid po planowanych zmianach.
Nie wiadomo jeszcze, jakimi metodami miałaby być potwierdzana tożsamość za pomocą systemów bankowych. Można jednak snuć domysły, że nie będzie się to dużo różniło od tego samego procesu w przypadku zakładania rachunków bankowych. Możliwym scenariuszem są więc przelewy weryfikacyjne lub po prostu rejestracja z poziomu swojego konta, tak jak przy zakupach internetowych.
Ustawa przeszła już pierwsze czytanie w Sejmie oraz została zatwierdzona przez Senat. Teraz czeka ją ostatnia prosta do przedłożenia jej prezydentowi do podpisu. Jeśli podczas drugiego obiegu w Sejmie nie pojawią się znaczące głosy sprzeciwu i poprawki, prawdopodobnie jeszcze w wakacje zacznie obowiązywać dotychczasowych klientów, a więc i mocno zaktywizuje banki w tej kwestii.
