REKLAMA

Rejestracja telefonów na kartę będzie możliwa także w bankach?

2016-06-22 07:30
publikacja
2016-06-22 07:30

Najprawdopodobniej jeszcze w wakacje Polacy kupując starter w kiosku, będą musieli podać swoje dane osobowe i potwierdzić je okazaniem dokumentu tożsamości. Wychodzi na to, że swój udział w tym procesie będą miały także banki.

W ślad za zachodnimi sąsiadami (m.in. Francją i Niemcami), w celu zapobiegania aktom terroryzmu, rząd chce wprowadzić obowiązkową rejestrację usług telefonicznych „na kartę”. O tym, jak będzie to wyglądać po jej uchwaleniu, pisaliśmy w artykule: Zakup telefonu na kartę po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej. Jeszcze przez kilka miesięcy będzie można kupić bez dodatkowych wymagań starter usług prepaid, ale po podpisaniu ustawy przez prezydenta i tak konieczna będzie jego rejestracja. Każdy numer będzie musiał figurować w bazie operatorów pod konkretnym imieniem i nazwiskiem – ma to zwiększyć bezpieczeństwo w kraju, ponieważ nie będzie możliwości zakupu takiej karty i posługiwania się nią anonimowo.

fot. / / YAY Foto

Banki dołożą swoją cegiełkę do działań antyterrorystycznych?

Karty SIM w ramach oferty prepaid będzie można również zamówić i zarejestrować przez internet. Rząd przygotował w ustawie zapisy, które pozwalają potwierdzić swoją tożsamość online, bez potrzeby składania swojego podpisu i udostępniania dowodu kurierowi.

W ramach tych rozwiązań ma być wykorzystywany m.in. podpis elektroniczny, dotychczasowe systemy operatorów oraz rozwiązania, które w drodze obwieszczenia ma ustalić minister właściwy do spraw informatyzacji. Znalazło się także miejsce dla systemów informatycznych banków, które już stosują podobne mechanizmy przy potwierdzaniu tożsamości klientów zakładających rachunki bieżące.

Potwierdzanie tożsamości abonenta drogą elektroniczną według projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych

Potwierdzenie tożsamości drogą elektroniczną będzie mogło zostać zrealizowane przy wykorzystaniu:

  1. środków identyfikacji elektronicznej służących do uwierzytelniania w systemie teleinformatycznym banku krajowego,
  2. danych weryfikowanych za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu,
  3. środków identyfikacji elektronicznej służących do uwierzytelniania w systemie teleinformatycznym dostawcy usług telekomunikacyjnych, jeżeli dane abonenta zostały już zweryfikowane w związku inną umową,
  4. środków identyfikacji elektronicznej służących do uwierzytelniania w systemie teleinformatycznym, który spełnia wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 20a ust. 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne – minister właściwy do spraw informatyzacji wskaże, w drodze obwieszczenia, systemy teleinformatyczne, które będą uznawane za wiarygodne do tych celów.

Źródło: Projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, art. 41

Banki otwarte na dyskusje, ale konkrety po podpisaniu ustawy

Zapytaliśmy banki, czy są już przygotowane do spełnienia nowych wymogów. Na razie jednak podchodzą do sprawy ostrożnie, bo nie wiadomo, w jakim ostatecznie kształcie ustawa trafi do podpisu prezydenta. – W chwili obecnej z uwagą obserwujemy proces legislacyjny dotyczący wspomnianej przez pana ustawy. Nasz bank, jako podmiot działający na rynku regulowanym, jest zobligowany do realizacji wszystkich obowiązków nałożonych na niego m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego i ustawodawcę – tłumaczy w rozmowie z Bankier.pl Artur Newecki z Getin Banku.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Na jednoznaczne deklaracje jest jeszcze za wcześnie, ale niektóre banki mówią już o otwarciu się na rozmowy z samymi operatorami. – Jesteśmy otwarci na dyskusję z innymi uczestnikami rynku – mówi Joanna Majer-Skorupa z ING Banku Śląskiego. Nie zabrakło jednak głosów o toczeniu się już takich dyskusji, na co wskazał Bank Millennium: – W Banku Millennium podjęte zostały rozmowy z przedstawicielami operatorów telefonii komórkowej, jednak na tak wstępnym etapie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie dot. udostępniania systemów bankowości elektronicznej do rejestracji kart prepaid – tłumaczy Małgorzata Nasiłowska z Banku Millennium.

Zakup telefonu na kartę po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej

Zakup telefonu na kartę po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej

Operatorzy telefoniczni już rozpoczęli rejestrację aktywnych numerów prepaid, która od przyszłego roku ma być obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy telefonu na kartę. Wyjaśniamy, jak będzie wyglądał proces sprzedaży prepaid po planowanych zmianach.

Nie wiadomo jeszcze, jakimi metodami miałaby być potwierdzana tożsamość za pomocą systemów bankowych. Można jednak snuć domysły, że nie będzie się to dużo różniło od tego samego procesu w przypadku zakładania rachunków bankowych. Możliwym scenariuszem są więc przelewy weryfikacyjne lub po prostu rejestracja z poziomu swojego konta, tak jak przy zakupach internetowych.

Ustawa przeszła już pierwsze czytanie w Sejmie oraz została zatwierdzona przez Senat. Teraz czeka ją ostatnia prosta do przedłożenia jej prezydentowi do podpisu. Jeśli podczas drugiego obiegu w Sejmie nie pojawią się znaczące głosy sprzeciwu i poprawki, prawdopodobnie jeszcze w wakacje zacznie obowiązywać dotychczasowych klientów, a więc i mocno zaktywizuje banki w tej kwestii.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~inwalida
Najbardziej poszkodowani to niepełnosprawni !!!
Mieszkam na wsi, jestem samotnym inwalidą na wózku.
Do poczty mam 10 km. i jeszcze nie rejestrują kart SIM, do miasta mam 30 km.
Teraz muszę jechać osobiście wózkiem tyle km. albo wynająć prywatnie samochód za min. 100 zł.
Przy rencie 1000 zł. nie stać mnie na abonament,
Najbardziej poszkodowani to niepełnosprawni !!!
Mieszkam na wsi, jestem samotnym inwalidą na wózku.
Do poczty mam 10 km. i jeszcze nie rejestrują kart SIM, do miasta mam 30 km.
Teraz muszę jechać osobiście wózkiem tyle km. albo wynająć prywatnie samochód za min. 100 zł.
Przy rencie 1000 zł. nie stać mnie na abonament, prawie nigdzie nie dzwonię.
Mam nadciśnienie oraz cukrzycę, potrzebuję jedynie mieć telefon w razie ataku choroby aby wezwać pogotowie.
Zapomniano o nas niepełnosprawnych ponieważ żyją w innym świecie !
~pas72
Zamów rejestrację kurierem. Jeśli przypadkiem twój operator nie rejestruje kurierem, to przenieś albo kup nową (np virgin kosztuje 5zł/rok)
~Zażenowany
Idę ulicą wzdłuż Krakowskich Plant, spotykam Zenia pijącego winko xxl rodem z biedronki, Zeniuuu kupisz mi 250 starterów ? Za startery płacę ja,a a za fatygę dam Ci stówkę.

No faktycznie, ustawa antyterrorystyczna jak marzenie, puknijcie się DEBILE w głowę bo szukacie rozwiązania nie tam gdzie jest ono potrzebne !!!!
~hehe
tu nie chodzi o terrorystów!!!!! tylko o inwigilacje i podsłuchiwanie zwykłych obywateli kto ile ma kasy? kto ma jakis majatek? to Katolicka PISia Sekta mu zabierze i ukradnie tak jak to robili katole setki lat temu
~dobra_zmiana odpowiada ~hehe
młodzi wykształceni Europejczycy z opozycji wszędzie wietrzą spisek
~tsootsi odpowiada ~hehe
Dokładnie, masz rację, ludzie sami sobie montują podsłuchy w domu...... Dla mnie to chora ustawa, czekać tylko aż zaczną chipować ludzi i zamkną wszelkie granice żeby nikt nie mógł uciec...
~antykod
Nękanie powraca. Za nękanie ofertami garnków, patelni, dywanów itp, należy po rejestracji karty pozwać prezydenta, premier czy jakąś instytucję?.
~szkoda_słów
Nie tylko, będą "bawić się" również w sprzedaż danych osobowych firmom windykacyjnym np. wyczytałem taką sentencję w karcie rejestracyjnej T-mobile/Heyah.

http://www.t-mobile.pl/r/repo1/tm/documents/doc_00007/D_003_0007330.pdf (Karta rejestracyjna T-Mobile na kartę/Heyah na kartę)

"Dane te przetwarzane
Nie tylko, będą "bawić się" również w sprzedaż danych osobowych firmom windykacyjnym np. wyczytałem taką sentencję w karcie rejestracyjnej T-mobile/Heyah.

http://www.t-mobile.pl/r/repo1/tm/documents/doc_00007/D_003_0007330.pdf (Karta rejestracyjna T-Mobile na kartę/Heyah na kartę)

"Dane te przetwarzane są w celach związanych ze sprzedażą produktów i świadczeniem Usług Telekomunikacyjnych, W CELACH ZWIĄZANYCH Z WINDYKACJĄ NALEŻNOŚCI, w celach zapewnienia realizacji przez uprawnione organy zadań i obowiązków na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, dochodzenia roszczeń wynikających z Umowy".

Nie wiem na ile aktualny jest ten druk bo w jednej części piszą, że podanie danych jest dobrowolne ale dalej obejmuje "obowiązki na rzecz obronności, bezpieczeństwa..." itd.

Albo coś źle zrozumiałem albo klient nie ma możliwości nie zgodzić się (brak okienka) na udostępnianie swoich danych w celach windykacyjnych bo i po co przy kartach pre-paid windykacja należności?

Po za tym jest to stwierdzenie mało precyzyjne i można to wykorzystać jak wspomniałem przed chwilą.

Będą mięli szybki dostęp do bazy danych.

Biznes się kręci.

Operatorzy też mają swoje za uszami bo takie akcje jak ustawa anty.... wykorzystują do własnych celów/interesów.
~gotowanieŻaby
Globalny terrorysta, zatrudniający miliony ludobójców zamiast zdychać powoli i boleśnie morduje nadal. Ustawa antyterrorystyczna? Terrorysta sra w gacie?
Zrobić powszechny pobór do wojska i wydać starym rekrutom broń. Wyeliminują najpierw dowódcze ścierwo. Generalicja staciła szansę by utylizować durnych polityków.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki