REKLAMA

Rejestracja drona obowiązkowa od 1 lipca

2020-02-10 15:41
publikacja
2020-02-10 15:41

1 lipca 2020 roku zmienią się przepisy dotyczące użytkowania dronów. Każdy użytkownik bezzałogowca, będzie podlegał obowiązkowej rejestracji. Zostanie też zobligowany do przejścia specjalistycznego szkolenia.

/ fot. Josh Sorenson / Pexels
Polacy pokochali drony. Jak podaje Prawo.pl, w naszym kraju jest ponad 100 tys. bezzałogowych statków powietrznych o masie od 0,25 do 600 kg. Większość z nich używana jest w celach rekreacyjnych i sportowych, jednak coraz więcej tych urządzeń jest wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Świadczy o tym szybko rosnąca liczba wydanych świadectw kwalifikacyjnych, które są niezbędne, jeśli dron jest użytkowany do świadczenia usług, np. wykonywania zdjęć, wideo czy różnego rodzaju pomiarów. W 2013 roku wydano 9 takich świadectw, a w 2019 r. ich liczba wyniosła już ok. 13 tysięcy.

1 lipca 2020 polskie regulacje prawne dotyczące bezzałogowców zostaną zastąpione rozporządzeniami unijnymi, na mocy których podział na operacje rekreacyjne i sportowe oraz inne zostanie zastąpiony podziałem na operacje w kategorii otwartej, szczególnej i certyfikowanej. Unijne prawo zmienia również nazewnictwo – użytkownik drona przestaje być operatorem, a zostaje pilotem, co wiąże się z wprowadzeniem certyfikatów kompetencji pilota bezzałogowego statku powietrznego.

„Nowe przepisy dotyczą wszystkich, którzy chcieliby używać drona – także tego zakupionego w markecie. Pilot bezzałogowca będzie podlegał obowiązkowej rejestracji, a dla każdego typu operacji, również czysto rekreacyjnych określone są konkretne wymagania i obowiązki szkoleniowe” – wyjaśnia Prawu.pl radca prawny Magdalena Ostrihansky, specjalizująca się w prawie lotniczym. Dodaje, że dla najszerszej kategorii otwartej będą obowiązywać szkolenia i egzaminy online, niewymagające osobistego stawienia się w urzędzie.

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (12)

dodaj komentarz
1a2b
I bardzo dobrze. Dron może służyć do celów szpiegowski. Poza tym może rozpylać gazy bojowe albo spuścić bombę (np. brudną).
shiver5
Wszystko w Państwie, nic poza Państwem, nic przeciw Państwu - główne hasło doktryny faszystowskiej.
Resztą dopowiedzcie sobie sami.
ZSRUE
yougurt
Ajwaj : co zrobisz gdy dron uderzy ciebie lub twoje dziecko np w oko? Taki dron z prędkością 70/h i waga 650g? Dostaniesz w tłumie i co dalej ?
Wszytkie drony powinny być ubezpieczone , np w RFN za 120€ masz ubezpieczenie na 1mln € ! Spróbuj zrobi to samo w Polsce! Max 25000zl za 230 zł składki ! Z tego powodu nie
Ajwaj : co zrobisz gdy dron uderzy ciebie lub twoje dziecko np w oko? Taki dron z prędkością 70/h i waga 650g? Dostaniesz w tłumie i co dalej ?
Wszytkie drony powinny być ubezpieczone , np w RFN za 120€ masz ubezpieczenie na 1mln € ! Spróbuj zrobi to samo w Polsce! Max 25000zl za 230 zł składki ! Z tego powodu nie latam. Obawiam się, ze jak śmigło mi odpadnie i trafi ciebie to te 25000 zł Ci nie wystarczy??! A płacić do końca życia nie chce ! Może coś do ciebie dotarło polityku z PiS landu czy czego tam chcesz. Pozdrawiam.
rubikk
ciekawe kto to niby będzie kontrolował, każdego małolata, który dostanie na urodziny drona za 150zł będą ścigać, żzeby zdał egzamin na pilota? kraj absurdów...
degrengolada
drony latają bez żadnej kontroli po mieście, zbierają materiał filmowy i stanowią zagrożenie dla prywatności osobistej i bezpieczeństwa narodowego. Nareszcie rejestracja będzie obowiązkowa następnie należy opodatkować i skrupulatnie kontrolować dronowców po co latają i komu ma służyć zbierany przez nie materiał.drony latają bez żadnej kontroli po mieście, zbierają materiał filmowy i stanowią zagrożenie dla prywatności osobistej i bezpieczeństwa narodowego. Nareszcie rejestracja będzie obowiązkowa następnie należy opodatkować i skrupulatnie kontrolować dronowców po co latają i komu ma służyć zbierany przez nie materiał. Obce służby nie śpią.
shiver5
Potrzebne będą dron pościgowe i specjalne wydziały w policji identyfikujące tych przestępców. Bo kto mi zabroni z pilotem w rękach w parku siedzieć? Jeszcze trzeba złapać na gorącym uczynku.
johny_kielbasiany
To ja proponuje jeszcze obowiazkowy przeglad techniczny i ubezpieczenie drona a i podatek od zrobionej kupy w domu za pomoca licznika .
pazdzioch_indastries
Zna ktoś jakieś miejsce na świecie które mogło by być moim azylem?
Wymagania:
Woda słodka
Wysokość ok. 300m npm
Klimat nie ektremalny
Możliwość zakupu ziemi
Brak biurokracji, kontroli i irracjonalnego prawa
znawca_wszystkiego
Brazylia, Meksyk, Ekwador, RPA, Kenia, Madagaskar.
obeznany
Najpierw sprawdzimy ile ich jest i kto je ma, a potem ich opodatkujemy - klasyka.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki