Reforma edukacji - ilu nauczycieli straciło pracę

W ostatnim wystąpieniu szefowa MEN powiedziała, że etaty wśród nauczycieli rosną, dlatego też obawy o zwolnienia były bezpodstawne. Innego zdania jest Związek Nauczycielstwa Polskiego, który wskazuje, że do tej pory z pracą pożegnało się 6 668 pracowników oświaty. 

(fot. Krzysztof Jarczewski / FORUM)

– Nasze plany i prognozy się sprawdziły. Mamy wiarygodne dane od dyrektorów szkół. To jedyne rzetelne informacje dotyczące różnych aspektów systemu oświaty. Wynika z nich jasno, że wzrosła liczba etatów i nauczycieli w polskich szkołach – powiedziała Minister Edukacji Narodowej podczas konferencji. 

Zdaniem Anny Zalewskiej wzrosła liczba etatów nauczycieli w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach oraz placówkach o 17 768 w porównaniu do ubiegłego roku

O 17 768 w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła liczba etatów nauczycieli w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach oraz placówkach. W roku szkolnym 2016/2017 było 673 323 etatów, zaś w bieżącym roku szkolnym jest ich 691 000. To o 17 768 etatów więcej. Wzrosła również liczba nauczycieli, która obecnie wynosi 694 636, czyli o 10 139 więcej niż rok wcześniej. - Z danych SIO wynika również, że o prawie 12 000 (11 976,8) wzrosła liczba etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie ustawy – Karta Nauczyciela. Ogółem jest ich 595 201,7, co oznacza wzrost o 2,1 proc. w porównaniu z rokiem szkolnym 2016/2017 - podaje MEN. 

Zgoła odmienne dane prezentuje ZNP, zarzucając minister, że etaty, o których mówiła podczas konferencji, dotyczyły w większości zatrudnienia w przedszkolach, w których zostały dzieci sześcioletnie. W komunikacie czytamy: "Minister zaprezentowała ruch kadrowy w oświacie posługując się wartością procentową. Poinformowała, że „odsetek nauczycieli, z którymi rozwiązano stosunek pracy wynosi 0,96 proc.” Te wartości procentowe nie pokazują jednak pełnego obrazu sytuacji, w jakiej nauczyciele znaleźli się po reformie. Jeżeli odniesiemy je do liczby pracujących nauczycieli wg SIO, okazuje się, że pracę straciło 6 668 nauczycieli". 

- Minister edukacji w dalszym ciągu nie przyznaje, że w wyniku reformy edukacji nauczyciele utracili pracę i będą ją tracić w czasie stopniowego likwidowania gimnazjów, czyli do roku 2019 - mówią członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
35 31 borma

Jak zwykle manipulowanie danymi i klamstwa. Takich wybralismy i takich mamy .

! Odpowiedz
26 76 rimet1

Na czele ZNP stoi komunistyczny trep wiec jego wypociny są g....warte.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.