REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Redan szacuje, że ok. 20 sklepów franczyzowych zostanie zamkniętych

2020-05-06 08:40
publikacja
2020-05-06 08:40
Redan szacuje, że ok. 20 sklepów franczyzowych zostanie zamkniętych
Redan szacuje, że ok. 20 sklepów franczyzowych zostanie zamkniętych
/ redan.pl

Grupa Redan szacuje, że ok. 20 sklepów franczyzowych Top Secret w Polsce, czyli ok. 10 proc. powierzchni całej sieci zostanie zamknięta. Spółka nie wyklucza też zamknięcia części sklepów własnych, jeśli nie porozumie się z wynajmującymi - podał Redan w komunikacie.

Redan podał, że sklepy Top Secret, działające na zasadach franczyzowych, stanowiące 73 proc. łącznej powierzchni całej sieci w Polsce, rozliczają się z franczyzodawcą, czyli spółką Top Secret, na podstawie prowizji proporcjonalnie zależnej od sprzedaży, co w przypadku braku sprzedaży oznacza brak kosztów bezpośrednich dla Top Secret.

"Jednak partnerzy franczyzowi byli zmuszeni ponosić koszty utrzymania sklepów (opłaty na rzecz wynajmujących oraz wynagrodzenia, itd.). Ta sytuacja negatywnie wpłynęła na kondycję finansową części franczyzobiorców, co oznacza, że nie wszystkie sklepy będą kontynuować działalność. Emitent szacuje, że z tego powodu ok. 20 sklepów tj. ok. 10 proc. powierzchni całej sieci Top Secret zostanie zamknięta" - podała spółka w komunikacie.

Redan poinformował też, że spółki z grupy, będące najemcami lokali, w których są prowadzone sklepy Top Secret, wystąpiły do wynajmujących z propozycjami zmian warunków najmu, tak aby je urealnić i dostosować do bieżącej sytuacji rynkowej. Dotyczyło to 32 sklepów Top Secret w Polsce.

"Od 4 maja br., zgodnie z obowiązującym prawem, wszystkie sklepy własne zostały otwarte. Jednakże w przypadku braku porozumienia z wynajmującymi i uzyskania warunków najmu uzasadniających kontynuowanie sprzedaży w danym sklepie, sklepy zostaną ponownie zamknięte, a poszczególne spółki będące najemcami będą zmuszone zakończyć działalność, nawet gdyby oznaczało to trwałe zamknięcie połowy sklepów własnych" - podał Redan.

Od połowy marca i w kwietniu niewielka część sklepów Top Secret (w skrajnym momencie 10 proc.), prowadziła sprzedaż w obiektach handlowych o powierzchni mniejszej niż 2 tys. m kw, jednakże - jak podała spółka - w przeliczeniu do porównywalnych dni roku 2019 sklepy te wypracowały przychody niższe o dwie trzecie rok do roku.

Łączna sprzedaż w sklepach Top Secret zmniejszyła się w kwietniu o 94 proc. w porównaniu do kwietnia 2019 r.

Jak poinformowano, spółki Redan i Top Secret uzyskały 1 mln zł dofinansowania wynagrodzeń na podstawie tarczy antykryzysowej. Pierwsza transza została wypłacona.

Spółki wystąpiły też o subwencję finansową z PFR w ramach transzy dla małych i średnich przedsiębiorstw, każda po 3,5 mln zł. Wniosek Redanu został zaakceptowany, a Top Secret odrzucony. Spółka czeka na szczegółowe uzasadnienie tej decyzji.

Redan prowadzi z HSBC rozmowy dotyczące dalszego finansowania. Dostępność produktów wynikająca z bieżącej umowy kredytowej upływa 30 czerwca 2020 r.

Redan nie wykupił w kwietniu i maju obligacji oraz nie zapłacił odsetek. Spółka prowadzi rozmowy z obligatariuszem w sprawie ustalenia nowych warunków spłaty.

Spółki z grupy otrzymały pozytywne decyzje ws. odroczenia w spłatach podatku od towarów i usług oraz składek na ubezpieczenie społeczne. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki