REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Redan liczy na stabilizację sprzedaży

2020-10-05 11:30
publikacja
2020-10-05 11:30
Redan liczy na stabilizację sprzedaży
Redan liczy na stabilizację sprzedaży
/ Redan

Redan liczy w kolejnych miesiącach na stabilizację sprzedaży, choć czynnikiem ryzyka jest nadal sytuacja epidemiologiczna - poinformował PAP Biznes prezes Redanu Bogusz Kruszyński.

"Pakiet ryzyk się nie zmienia. Sytuacja jest gorsza epidemiologicznie w porównaniu z marcem, czy kwietniem. Na dziś nie jesteśmy jednak bardzo negatywnie nastawieni. Wydaje się, że sprzedaż będzie się stabilizować, jest przestrzeń, by było trochę lepiej. Sytuacja jest jednak nieprzewidywalna. Pytanie, czy nie będzie jakichś restrykcji na większą skalę, czy klienci się mocniej nie przestraszą" - powiedział PAP Biznes Kruszyński.

"Jesteśmy relatywnie optymistycznie nastawieni, ale zdajemy sobie sprawę, że są możliwe różne scenariusze. Planujemy krótkoterminowo, ale planując kolekcje zakładamy, że będzie następowała stabilizacja sytuacji, czyli wejścia klientów do sklepów będą się zbliżać do poziomów z 2019 roku, co będzie oznaczać, że sprzedaż też będzie rosła" - dodał.

Grupa Redan w pierwszym półroczu osiągnęła 62,5 mln zł przychodów. To o 45,8 proc. mniej rdr, wyłączając wpływ segmentu dyskontowego, którego wyniki nie są konsolidowane od lipca ubiegłego roku. Na poziom sprzedaży wpłynęła epidemia koronawirusa SARS-CoV-2. W kwietniu nastąpił spadek przychodów w sklepach Top Secret o 94 proc. rdr, w maju o 46 proc., w czerwcu o 30 proc.

"Sklepy Top Secret radziły sobie przyzwoicie. Patrząc na spadek wejść klientów do sklepów, udało się osiągnąć mniejsze spadki sprzedaży. Z drugiej strony ograniczyliśmy radykalnie koszty. Poprawiliśmy marżę procentową. W minionym półroczu, w przeciwieństwie do zeszłego roku, nie było potrzeby dokonania hurtowej wyprzedaży zapasów" - powiedział prezes.

W lipcu i sierpniu w sklepach Top Secret zanotowano po 12 proc. spadku sprzedaży rdr.

Jak poinformował Kruszyński, od sierpnia nie widać przyrostu wejść klientów. Tymczasem spółka zakładała, że wejścia będą się coraz bardziej zbliżać do poziomów z poprzedniego roku.

W pierwszym półroczu zamkniętych zostało ok. 20 sklepów Top Secret, otwarto 7 nowych.

"Nie mamy ekspansywnych celów. Zakładamy, że będziemy w stanie utrzymywać, może minimalnie powiększać, sieć sklepów, mamy chętnych franczyzobiorców. Są też sklepy, które się zamykają. Zakładam, że uda się utrzymać sieć" - powiedział Kruszyński.

Prezes Redanu poinformował, że zapewnienie ciągłości działania jest priorytetem dla zarządu spółki.

Pod koniec sierpnia Redan podpisał z Radosławem Wiśniewskim, swoim głównym akcjonariuszem, umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w Top Secret. Wiśniewski zobowiązał się do udostępnienia środków na sfinansowanie zakupu nowej kolekcji Top Secret do wysokości 10 mln zł.

Jak wyjaśnił Kruszyński, działalność Redan nadal jest związana z branżą odzieżową. W szczególności obejmuje ona różne usługi realizowane na rzecz marki Top Secret, które dotyczą m.in. wykonywania wszystkich operacji logistycznych, obsługi w zakresie IT oraz wsparcia w zakresie usług back-office.

"Redan będzie robić to co do tej pory. Top Secret było importerem i sprzedającym towary detalicznie, a Redan prowadził logistyczne zaplecze dla biznesu i sprzedawał dla klientów hurtowych i zagranicznych. W zakresie organizacji nic się nie zmieni. Redan nadal będzie się zajmować obsługą logistyczną, będzie robić odprawy celne, przechowywać towary w magazynie, wysyłać je do sklepów, świadczyć wysyłki w e-commerce, prowadzić sprzedaż hurtową" - powiedział prezes Redanu.

"Będziemy pokazywać przychody ze sprzedaży do sklepów Top Secret i w e-commerce, ale nie zrealizowane dla klientów, ale do Top Secret, czyli obroty będą niższe o marżę detaliczną" - dodał.

Redan posiada opcję call uprawniającą do odkupienia udziałów w Top Secret po 1 września 2022 r.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki