REKLAMA
BANKIER.PL

Ratusz w Buczaczu zagrożony

2009-02-04 06:55
publikacja
2009-02-04 06:55
"Nasz Dziennik" obawia się, że polski charakter ratusza w Buczaczu zostanie prawdopodobnie bezpowrotnie zatarty. Ratusz w Buczaczu na Ukrainie to jeden z najcenniejszych zabytków rokoka na ziemiach dawnej Polski.

Gazeta pisze, że strona ukraińska stara się przywracać piękno tego cennego zabytku architektury, do niedawna będącego w stanie ruiny grożącej zawaleniem. Niestety - jak zauważa gazeta - prace konserwatorskie podtrzymują zmiany wyglądu ratusza, dokonane przez władze sowieckiej Ukrainy, których celem było zatarcie polskiego charakteru budynku. Zgodnie z informacją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oprócz zniszczenia lub usunięcia części elementów dekoracji kamiennej, między innymi 4 figur dłuta Jana Jerzego Pinsla, podstawową zmianą w wyglądzie ratusza było nakrycie budowli bizantyńską kopułą w miejsce pierwotnego hełmu, charakterystycznego dla architektury łacińskiej. "Nasz Dziennik" dodaje, że kierowany przez ministra Bogdana Zdrojewskiego resort kultury dość wstrzemięźliwie wypowiada się na temat możliwości interwencji w tej sprawie.

Gazeta przypomina, że Buczacz był w ostatnich latach I Rzeczypospolitej rezydencją Mikołaja Potockiego, starosty kaniowskiego i wojewody bełskiego. Ufundował on między innymi rokokowy ratusz według projektu Bernarda Meretyna, z rzeźbami Jana Jerzego Pinsla.

"Nasz Dziennik"/kry/Siekaj
Źródło:IAR
Załóż konto osobiste w apce Moje ING i zyskaj 500 zł w promocji „Mobilni zyskują”
Załóż konto osobiste w apce Moje ING i zyskaj 500 zł w promocji „Mobilni zyskują”

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ukraina

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki