Raport ws. reprywatyzacji. "Liczne zaniedbania Hanny Gronkiewicz-Waltz"

2019-09-10 11:42
publikacja
2019-09-10 11:42

W latach 2007-16 prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej urzędnicy dopuścili do licznych zaniedbań w obszarze reprywatyzacji - to główna teza raportu komisji weryfikacyjnej przedstawiona przez szefa komisji Sebastiana Kaletę. Według niego raport będzie głosowany w przyszłym tygodniu.

/ fot. Grażyna Myślińska / FORUM

Kaleta na konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości powiedział, że na posiedzeniu komisji zaproponował projekt raport z jej prac. "Obecnie będziemy pracować nad tym projektem i w przyszłym tygodniu będzie on poddany głosowaniu" - zapowiedział. Jak dodał, komisja przez ponad dwa lata działalności analizowała stan prawny blisko 1300 nieruchomości.

"Główna teza raportu, którą proponuję, polega na tym, by wskazać, że w latach 2007-16 doszło do licznych zaniedbań przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, jej zastępców oraz kierowników BGN" - powiedział Kaleta. Zaznaczył, że zaniedbania miały "naturę zarówno jednostkową jak i systemową".

Kaleta dodał, że doszło do błędnego nadzoru nad procesem reprywatyzacji oraz błędnego ochrony majątku Skarbu Państwa. Jak zaznaczył, zaniedbania polegały m.in. na zaniechaniu pełnych ustaleń w poszczególnych sprawach reprywatyzacyjnych; wydawaniu decyzji zwrotowych, kiedy miasto miało wewnętrzne opinie, że nie powinno dojść do reprywatyzacji; zlecanie wydawania 300 decyzji reprywatyzacyjnych rocznie.

W procesie reprywatyzacji wytworzył się system korupcyjny - mówił we wtorek szef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta prezentując założenia raportu komisji. Jak dodał, radni byli wprowadzani w błąd w sprawach reprywatyzacyjnych.

Przewodniczący komisji zarzucił byłej prezydent stolicy Hannie Gronkiewicz-Waltz zaniechanie prowadzenia wewnętrznych kontroli w ratuszu, "które skutkowałyby sprawdzeniem, że postępowania reprywatyzacyjne mogły być prowadzone z błędami".

"Do 2017 roku te audyty były szczątkowe. Skupiały się głównie na tym, czy urzędnicy w odpowiednim czasie wydają decyzję, natomiast nie było merytorycznej kontroli. Dopiero do niej doszło w toku prowadzenia czynności audytowych w 2017 roku" - mówił Kaleta.

Dodał, że sygnały, które płynęły z mediów i od mieszkańców nie prowadziły do wyjaśnienia nieprawidłowości w procesie reprywatyzacyjnym. Zarzucił też, że działania wobec sytuacji mieszkańców były nieodpowiednie.

"Te wszystkie zaniedbania skutkowały stworzeniem systemowej niewydolności w procesie reprywatyzacji (...) wobec tej niewydolności wytworzył się system korupcyjny. Była tam mętna woda reprywatyzacji, w której idealnie odnalazły się osoby, które według prokuratury wręczały korzyści majątkowe urzędnikom" - powiedział.

Kaleta mówił także, że stołeczni radni byli wprowadzani w błąd przez miasto m.in. ws. zwrotu i przeniesienia gimnazjum przy ul. Twardej. "Nikt nie poinformował radnych, że w tej sprawie są skumulowane roszczenia, że musi dojść do reprywatyzacji z tego powodu, że na czas wydania uchwały Rady Miasta roszczenia były w rękach kuratorów" - powiedział Kaleta dodając, że te roszczenia miasto mogło wówczas wykupić i nie doszłoby do likwidacji szkoły. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski, Karol Kostrzewa

gb/ kos/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
aerk
ciekawe czy wolne sądy będą w stanie orzekać w tej sprawie
jerloz210935
gronkiewicz waltz niestety dała przykład białym kołnierzykom i sposób jak wyłudzic czyjąś własnosc.
siunek
Tak, tak, zaniedbania. Mnie tez kiedys zaniedbali zegarek...

Powiązane: Reprywatyzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki