REKLAMA

Raport: Rosnąca potęga Maroka zagrożeniem dla Europy

2021-05-09 12:51
publikacja
2021-05-09 12:51
Raport: Rosnąca potęga Maroka zagrożeniem dla Europy
Raport: Rosnąca potęga Maroka zagrożeniem dla Europy
fot. Gregor Sailer / / Forum/Anzenberger

Opublikowany na stronach hiszpańskiego Instytutu Bezpieczeństwa i Kultury raport pt. „Maroko, Cieśnina Gibraltarska i zagrożenie militarne w Hiszpanii” zwraca uwagę na proces zbrojenia się Maroka i ryzyko z tym związane dla Europy.

„Rosnąca potęga polityczna i militarna Maroka może stanowić wyzwanie dla gospodarczych interesów Europy, a także dla jedności terytorialnej Hiszpanii” – stwierdzili autorzy raportu opracowanego pod kierownictwem eksperta ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Guillema Coloma Pielli.

Kiedy Stany Zjednoczone, Izrael, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały 15 września 2020 r. tzw. Porozumienie Abrahama, utworzył się sojusz regionalny przeciwko Iranowi i ramy współpracy między Izraelem i Arabią Saudyjską.

Jednak to, co wówczas nazwano „porozumieniem stulecia” ma także inne konsekwencje. USA za prezydentury Donalda Trumpa uznały suwerenność Maroka nad Saharą Zachodnią, a obecny prezydent Joe Biden w ubiegłym tygodniu podtrzymał tę decyzję.

To część ramowych Porumień Abrahama, które mają doprowadzić do normalizacji stosunków Maroka z Izraelem, a w dalszej konsekwencji zmusić Palestyńczyków do podpisania pokoju z Jerozolimą i osiągnąć stabilność w regionie wobec strategicznych wyzwań Iranu.

Amerykańskie wsparcie dla Maroka skłoniło kraje arabskie do otwarcia konsulatów w Saharze Zachodniej, co autorzy raportu określają jako sukces dyplomacji marokańskiej.

Z punktu widzenia stosunków dyplomatycznych, uznanie przez Stany Zjednoczone zwierzchności Maroka nad Saharą Zachodnią wzmacnia ten kraj wobec UE np. w sferze eksploatacji wód terytorialnych.

Maroko zmierza także do poszerzenia swoich wód terytorialnych na Wyspach Kanaryjskich. Nie chodzi tylko o rybołówstwo, ale o zasoby podmorskie, jak tellur, kobalt i ołów – podkreślają autorzy raportu.

Zwracają uwagę na rosnącą potęgę polityczną i militarną Maroka, która „może stanowić wyzwanie dla gospodarczych interesów Europy i jedności terytorialnej Hiszpanii”.

Przypominają, że już w 2017 r. władze Maroko ogłosiły plan zakupu sprzętu wojskowego o wartości 22 mld dolarów i zapowiedziały rozwinięcie przemysłu obronnego, przy finansowym wsparciu Arabii Saudyjskiej.

Znamienne jest, że już tydzień po uznaniu Sahary Zachodniej przez Stany Zjednoczone, premier Maroka ogłosił, że „nadejdzie dzień, kiedy podniesiemy kwestię (hiszpańskich enklaw na północy Maroka) Ceuty i Mellili, terytoriów marokańskich, tak jak Sahara Zachodnia” – alarmują eksperci.

Do tego dochodzą wielkie projekty gospodarcze Maroka, jak nowy, strategicznie usytuowany port Tanger Med, który z powodzeniem może konkurować z hiszpańskimi portami Algeciras, Walencja i z Barceloną, stanowiąc poważne zagrożenie dla interesów gospodarczych kraju – głosi raport.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
zenonn
Marko to była kolonia Francji?
Ścierają się interesy Hiszpanii i Francji w Maroku?
jas2
Jasny gwint... Maroko nas zaatakuje i zniszczy... Nie ma żartów... :(
A my głupki boimy się Rosji, Chin i ... wiadomo kogo jeszcze.
sel
Wszystkie kraje które chcą się rozwijać stanowią zagrożenie?
itso_agresja_indukowana
nie to polityka strachu masz .... w portki
nie_lewacz_lemingu
za 50 lat to Maroko będzie miało kolonie w Hiszpanii :D
glowny_analityk_bankier_pl
To wcale nie abstrakcyjna wizja,islam ma sztywne zasady i jego ekspansja jest coraz większa hiszpania niestety zaczęła mocno pedałować a to jak wiemy z historii jest wstępem do upadku.50 lat to chyba wariant pesymistyczny.
and00
Proponuję Hiszpańskiemu rządowi więcej środków z tarczy przeznaczyć na promocję LGBT+++
Można jeszcze dla służb bezpieczeństwa i wojska kredki dokupić
Marokańczycy na pewno się przestrasza i zrezygnują
jas2
Nie wejdą wtedy do Hiszpanii bo im religia nie pozwoli na takie bezeceństwa.
Może o to chodzi z tym wprowadzaniem LGBT? To może forma obrony?

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki