REKLAMA

Raport Bankier.pl: nadchodzą tłuste lata dla budownictwa

2013-12-19 06:00
publikacja
2013-12-19 06:00

 

Budownictwo ma przed sobą tłuste lata. Teraz jest najlepszy moment na zakup spółek z tego sektora. Kluczem do sukcesu jest jednak właściwa selekcja firm do portfela.

Indeks WIG-Budownictwo od dołka z drugiej połowy 2012 roku powędrował do góry już o ponad 70%. Sektor posiada jednak bardzo duży potencjał do wzrostu – indeksowi brakuje 390% do szczytu z 2007 roku.

Dzisiejsza sytuacja w sektorze przypomina okres po kryzysie z początku XXI wieku. Wtedy indeks WIG-Budownictwo po szczycie z pierwszej połowy 2000 roku tracił nieprzerwanie do początku 2003 roku. W tamtym okresie wskaźnik powędrował w dół ponad 50%.

Wybrane wskaźniki finansowe. Dane roczne. Źródło: Opracowanie Bankier.pl, Notoria 

Wybrane wskaźniki finansowe. Dane kwartalne. Źródło: Opracowanie Bankier.pl, Notoria

Lata 2001-03 były okresem, kiedy budownictwo notowało ujemne marże zysku operacyjnego. Okres negatywnych stóp zwrotu z kapitału własnego oraz aktywów był jeszcze dłuższy, ponieważ rozciągał się na lata 2000-04. Analogicznie sytuacja wyglądała w 2012 roku, lecz już 2013 rok przynosi stopniową poprawę wskaźników finansowych.

Bankier.pl poleca:
Michał Stopka Inwestor Profesjonalny: praktyczna wiedza zdobyta podczas pracy w największym funduszu emerytalnym w Polsce”. Więcej informacji na stronie www.michalstopka.pl


Restrukturyzacja zadłużenia

Wzrost sektora budowlanego po 2003 roku był finansowany akcją kredytową. Spółki zwiększały skalę finansowania kapitałem obcym, aż wskaźnik zadłużenia (relacja zobowiązań oraz rezerw na zobowiązania do aktywów ogółem) przekroczył 70%. Taki model wzrostu po czasie doprowadził do kryzysu z 2012 roku ze względu na niewłaściwe zarządzanie długiem przez część spółek.

Stopa zadłużenia. Dane roczne. Źródło: Opracowanie Bankier.pl, Notoria 

Stopa zadłużenia. Dane kwartalne. Źródło: Opracowanie Bankier.pl, Notoria

Okres restrukturyzacji zadłużenia w sektorze jest ciągle realizowany. Chociaż problem przekredytowania dotyczył całego budownictwa, to jednak nie wszystkie spółki korzystające z finansowania zewnętrznego zostały dotknięte przez problemy z płynnością.

Zmiana aktywów. Dane roczne. Źródło: Opracowanie Bankier.pl, Notoria

Zmiana aktywów. Dane kwartalne. Źródło: Opracowanie Bankier.pl, Notoria

Spadek wartości aktywów sektora budowlanego pokazuje ograniczenie aktywności sektora. Aktywa sektora skurczyły się w 2012 roku (w ujęciu rok do roku) po raz pierwszy od kryzysu z lat 2001-03. Taka sytuacja trwa ciągle w 2013 roku, lecz skala ograniczenia aktywności sektora stopniowo maleje.

Budujące perspektywy

Dane z budownictwa pokazują, że sektora najcięższe czasy ma już za sobą. Stopniowe odbudowywanie marż operacyjnych oraz wyhamowanie kurczenia się aktywów pokazują, że restrukturyzacja zmierza ku końcowi.

Istotną kwestią jest w dodatku porządkowanie źródeł finansowania. Spółki, które nadmiernie korzystały z finansowania długiem, zostały zmuszone do głębokiej restrukturyzacji oraz ograniczenia skali działalności. Ten proces jest już bliski zakończenia.

Na korzyść sektora przemawia fakt, że obecne ożywienie w polskiej gospodarce buduje się przy niskiej inflacji oraz przy niewielkim posiłkowaniu się kredytem.

Pomocą dla sektora jest program Inwestycje Polskie, który będzie wspierał projekty w energetyce oraz transporcie. W dodatku sektor będzie korzystał z unijnych środków – Polska w latach 2014-20 otrzyma ponad 400 mld zł, z czego na program Infrastruktura i Środowisko (najkorzystniejszy dla budownictwa) powędruje ponad 120 mld zł.

Kluczem jest selekcja

Przy wyborze spółek z sektora budownictwa niezwykle cenne jest doświadczenie z poprzedniego kryzysu.

Niektóre spółki zwiększające aktywność bardzo dynamicznie – np. PBG – nie zdołały zwolnić w odpowiednim momencie, tak jak chociażby Budimex. Jednak konserwatywne podejście także nie zawsze było skuteczne, co pokazuje przykład Polimeksu.

Aktywa (IQ2009 = 100%). Dane kwartalne. Źródło: Opracowanie Bankier.pl, Notoria

Stopa zadłużenia. Dane kwartale. Opracowanie Bankier.pl, Notoria

Spółki, które finansowały swoją działalność kapitałem obcym w największej skali nie zdołały regulować swoich zobowiązań.

Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania (IQ2009 = 100%). Dane kwartalne. Źródło: Opracowanie Bankier.pl, Notoria

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej w latach 2005-12 (tys. zł). Dane roczne. Źródło: Opracowanie Bankier.pl, Notoria

Sektor budowlany ma specyficzny sposób pokazywania przychodów ze względu na realizowanie zleceń rozciągających się nawet na kilka dni bilansowych, dlatego spółki stosują metodę stopnia zaawansowania pozwalającą pokazywać koszty i przychody ze sporą dowolnością. Elastyczność w tym miejscu daje pole do nadużyć, dlatego istotną kwestią jest zarząd, któremu można zaufać.

Na co zwrócić uwagę?

  • Stabilność stopy zadłużenia. Wzrost może być niebezpieczny
  • Zmiany wielkości zobowiązań
  • Tempo wzrostu aktywów na tle sektora
  • Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej. Ujemna wartość przez dłuższy okres powinna niepokoić
  • Wiarygodny zarząd

Chociaż przed sektorem budowlanym stoją bardzo dobre perspektywy, to kluczem do odniesienia sukcesu jest odrzucenie spółek powielających błędy, które przyczyniły się do kryzysu z 2012 roku. Poświęcenie czasu na pracochłonną selekcję przyniesie jednak owoce pod postacią wysokich stóp zwrotu.

Opracowane na podstawie danych Notorii dla 35 spółek z sektora budownictwo na GPW.

 

 


Piotr Lonczak
Analityk Bankier.pl
p.lonczak@bankier.pl

Źródło:
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~cj
Produkcja smalcu ma przed sobą tłuste lata. Kluczem jest właściwy wybór spółek i dodanie cebulki.
Wesołych Świąt!
~borowinka
Chemia ma przed sobą tłuste lata. Teraz jest najlepszy moment na zakup spółek z tego sektora. Kluczem do sukcesu jest jednak właściwa selekcja firm do portfela.

Sektor bankowy ma przed sobą tłuste lata. Teraz jest najlepszy moment na zakup spółek z tego sektora. Kluczem do sukcesu jest jednak właściwa selekcja firm do portfela.
Chemia ma przed sobą tłuste lata. Teraz jest najlepszy moment na zakup spółek z tego sektora. Kluczem do sukcesu jest jednak właściwa selekcja firm do portfela.

Sektor bankowy ma przed sobą tłuste lata. Teraz jest najlepszy moment na zakup spółek z tego sektora. Kluczem do sukcesu jest jednak właściwa selekcja firm do portfela.

Handel ma przed sobą tłuste lata. Teraz jest najlepszy moment na zakup spółek z tego sektora. Kluczem do sukcesu jest jednak właściwa selekcja firm do portfela.

Informatyka ma przed sobą tłuste lata. Teraz jest najlepszy moment na zakup spółek z tego sektora. Kluczem do sukcesu jest jednak właściwa selekcja firm do portfela.

Ogólnie kluczem do sukcesu jest jedynie właściwa selekcja spółek do portfela :)


Jak nie na mieszkania to może przynajmniej na akcje deweloperów uda się nagonić niezależnemu analitykowi, który od 4 lat uważa, że jest najlepszy moment na zakup mieszkania.

To jest dobre zdanie: "Sektor budowlany ma specyficzny sposób pokazywania przychodów ze względu na realizowanie zleceń rozciągających się nawet na kilka dni bilansowych"

Faktycznie trudno się połapać w budowlance skoro zlecenia rozciągają się nawet na kilka dni...
~hehehehe
"spółki stosują metodę stopnia zaawansowania pozwalającą pokazywać koszty i przychody ze sporą dowolnością" - no tutaj Pan trochę popłynął, Redaktorze :)
~Doradcy24
pod warunkiem oczywiscie ze ktos zakupi je jeszcze po 1gr a to juz moze byc ciezkie
tu sie szykuje ostry wzrost i ponadprzecietna stopa zwrotu, nie dziwne bedzie jak beda te akcje smigac po 12-15gr w przyszlym roku
~as
członki PAKOWAĆ po KOREK DEP !!!
~Teliasz
Napisali w Bankierze, że nadchodzą tłuste lata dla budownictwa, więc kupujemy akcje spółek budowlanych. Polskie media są tak rzetelne, wiarygodne, bezstronne, że nic innego nie pozostaje jak kierować się tym co piszą... :)

Ps. Manipulacja, propaganda, próba wciągnięcia małego kapitału w grę w której wynik jest już znany
~ryżyKUNDEL
Bo zniszczą wszystko-rozkradną podwyżkami podatków. Przecież SKANDALEM -DEBILIZMEM można nazwać 23% VAT na materiały budowlane !!! powinno się strzelać do głąbów żeby cokolwiek zrozumieli. Przy tej bandzie Nieudaczników-kretynów trudno będzie.
~rudaa
hmm....ciekawe..u mnie wokoło polowa bankrutuje dlaczego?..bo wokoło rosna markety a tam wiadomo chinzczyzna której ceny się nie pobije.
~gpw
W 2014r obserwujcie Epigona z NC

Powiązane: Budownictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki