Raport: 4,9 tys. migrantów zginęło w tym roku w drodze do Europy

4,9 tys. migrantów zginęło od stycznia do października tego roku podczas próby przedostania się do Europy. Spośród nich ponad 3,6 tys. osób zmarło na łodziach lub utonęło na Morzu Śródziemnym - takie dane zawiera raport przedstawiony w środę we Włoszech.

W sprawozdaniu przygotowanym między innymi przez związek włoskich gmin, Caritas i kościelną fundację Migrantes we współpracy z Urzędem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców podkreślono, że w 2015 roku 65 mln ludzi na świecie zostało zmuszonych przez różne okoliczności do opuszczenia swego kraju.

Szacuje się, że wśród nich było 21 milionów uchodźców, prawie 41 milionów uciekinierów i wysiedlonych oraz 3,2 miliona ubiegających się o azyl.

W zeszłym roku na świecie najwięcej było migrantów z Syrii (około 5 mln), Afganistanu (2,7 mln) i Somalii (1,1 mln).

Ponadto odnotowano, że 98 proc. uchodźców zostało przyjętych w krajach rozwijających się. W tej klasyfikacji na pierwszym miejscu figuruje Turcja (2,5 mln osób), a za nią - Pakistan, Liban, Iran.

Z kolei od początku roku bieżącego do Włoch przybyło ponad 166 tysięcy migrantów. O napływie migrantów na włoskie wybrzeża mówił w środę w Senacie w Rzymie szef departamentu ds. migracji w MSW Mario Morcone. Podkreślił, że liczba przybyłych jest wyższa od zeszłorocznej o ponad 16 procent. Jak zaznaczył, w najbliższych dniach przekroczona zostanie rekordowa liczba 170 tysięcy migrantów, odnotowana w 2014 r.

Według tych prognoz liczba migrantów przybyłych do końca roku może zbliżyć się do 200 tysięcy. Jak stwierdził Morcone, gdyby na ich przyjęcie zgodziły się władze wszystkich 8 tysięcy gmin, "nie byłoby z tym w kraju żadnego problemu".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ulb/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Wit

To kogo za to winić. Chyba nie Europę i jej społeczeństwo. Przecież 99 % z nich wie ile ryzykuje i że nikt tu na nich z otwartymi ramionami nie czeka. I do tego za to ryzyko płacą wielkie pieniądze. Nie jest uczciwe by otaczać ich tylko współczuciem a nie wymagać rozsądku i poszanowania prawa w tym prawa ochrony granic.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil