REKLAMA

Ranking popularności spółek giełdowych. Maj 2010

Jarosław Ryba2010-06-02 14:30
publikacja
2010-06-02 14:30
Akcje PZU na giełdzie zadebiutowały w połowie maja, a mimo to okazały się popularniejsze od wszystkich innych walorów. Wyprzedziły nawet najgłośniejszą ostatnio spółkę giełdową - Petrolinvest. To nie powinno być zaskoczeniem, zwłaszcza patrząc na obroty na walorach ubezpieczyciela, które już w pierwszym dniu notowań okazały się rekordowo wysokie.


W maju PZU pod względem popularności zepchnęło w cień Petrolinvest. Z trzeciego na czwarte spadła inna spółka Krauzego - Bioton. Jej miejsce zajął KGHM. Z miedziowej spółki z Lubina napłynęło w ciągu ostatniego miesiąca sporo informacji. Najpierw informacja o zakupie kopalni miedzi w Kanadzie, następnie warta 1,7 mld zł inwestycja w Hucie Głogów, publikacja wyników za I kw. br. oraz podtrzymanie prognozy 2,89 mld zł zysku netto w całym 2010 r., sugestia zainteresowania przejęciem kontroli operacyjnej nad Tauronem, decyzja o dywidendzie, a wszystko to w czasie trwającej korekty na rynku miedzi.

Wyraźnie widać, że poza KGHM zwiększyło się zainteresowanie też inną dużą państwową spółką z GPW. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zarobiło w I kw. prawie miliard złotych netto, DM PKO BP przy cenie 3,23 wycenili PGNiG na 4,02 zł w perspektywie roku, firma dokonała próbnych odwiertów w poszukiwaniu ropy w Pakistanie i podała, że ostatecznie wycofuje się z rywalizacji o przejęcie Energi. Wszystko to sprawiło, że PGNiG awansowało w rankingu najpopularniejszych spółek z 9. miejsca w kwietniu na 5. w maju.

Spółki surowcowo-energetyczne zdominowały ranking. Są to cztery z dziesięciu walorów w naszym Top10. Aż 7 z 10 spółek w tym zestawieniu należy do sektora największych giełdowych firm. Co ciekawe, sektor finansowy reprezentowany jest tylko przez dwa walory: PZU i PKO BP. Z mniejszych spółek w tym miesiącu na szczycie rankingu udało się utrzymać tylko opisywanej szerzej w maju Kolastynie oraz należącemu do Romana Karkosika Boryszewowi.

Na forum wciąż króluje Petrolinvest, jednak tuż za nim, wyprzedzając PZU, znajduje się spółka Trion. Kurs producenta stolarki okiennej i drzwiowej w ciągu ostatniego roku stracił 65 proc. Od początku 2007 r. spadł z poziomu 5 zł, aż do 41 gr. obecnie. Ostatnio w firmie nastąpiła wymiana prezesa, który będzie miał trudne zadanie wyprowadzenia firmy na prostą. W rankingu popularności niewielka spółka znajduje się na wysokiej 20. pozycji. Widać wyraźną korelację jej poplarności z wahaniami cen, które przyciągają kapitał spekulacyjny zainteresowany zarabianiem na śródsesyjnych wahaniach kursu.

Jarosław Ryba
Bankier.pl

Zobacz pełny ranking najpopularniejszych spółek w maju 2010.
Źródło:

Do pobrania

załącznikpng
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~bBNEzqdtYuLKeeZkF
VnpmlY iaucubprkamm, [url=http://qoydaktcumbb.com/]qoydaktcumbb[/url], [link=http://qfapzngmxemx.com/]qfapzngmxemx[/link], http://adymeecvovbp.com/
~max
bo to ranking wszystkich spółek
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Pelny-ranking-popularnosci-spolek-gieldowych-Maj-2010-2154344.html
ponar jest 36 w maju
~Niuchacz
A co to ma wspólnego z Ponarem?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki