Ranking kont osobistych Bankier.pl - marzec 2016

redaktor Bankier.pl

Fala podwyżek opłat w bankach może zmobilizować niejednego klienta do przeniesienia swoich pieniędzy do innej instytucji. Rynek jest duży i znalezienie darmowego konta to nie tak duży problem, jak mogłoby się wydawać. Przygotowaliśmy nowy ranking ROR-ów, który pomoże podjąć decyzję o wyborze nowego banku.

Tym razem skupiliśmy się na trzech modelach klientów (szczegółowe założenia w tabeli poniżej). W każdym z tych przypadków znalazło się kilka propozycji rachunków, za które klienci nie zapłacą nawet grosza. Przeanalizowaliśmy propozycje 21 banków (tylko PlusBank odmówił udziału w badaniu). Okazuje się, że dla banków zadowalający jest wpływ nawet z najmniej korzystnej umowy o pracę, w ramach której klient zarabia minimalną krajową, czyli 1355 zł/m-c netto. Wtedy liczba darmowych rachunków dostępnych dla klienta wzrasta do kilkunastu propozycji.

Darmowe konto bankowe: im niższe dochody, tym wybór mniejszy

W zestawieniu kont dla klienta o nieregularnych dochodach (średnio ok. 800 zł/m-c), oferta darmowych kont nie jest szeroka. Dodatkowo, jeśli taka osoba 27. urodziny ma dopiero przed sobą, musi liczyć się z tym, że po tym dniu kilka banków przerzuci ją na inną taryfę. Poskutkuje to naliczaniem opłat za prowadzenie konta, kartę płatniczą lub wypłatę z bankomatów.

Darmowe konta zaproponują Bank SMART, Credit Agricole Bank Polska, mBank, Millennium Bank i T-Mobile Usługi Bankowe. W każdym z przypadków klient nie zapłaci za podstawowe usługi, ale w dwóch z nich korzystne warunki są tylko czasowe. Konto 360° Student Banku Millennium i 1Konto Credit Agricole Bank Polska są dostępne tylko dla tych, którzy nie obchodzili jeszcze 26. urodzin. Koniec „okresu ochronnego” wiąże się ze zmianą konta na standardowy rachunek z ich oferty, a w konsekwencji obwarowanie go dodatkowymi warunkami, jakie należy spełnić, by rachunek pozostał darmowy.

Ranking kont osobistych dla klienta z deklarowanymi wpływami ok. 800 zł/m-c netto

Lp.

Bank

Konto

Opłata za prowadzenie

Opłata za kartę

Opłata za bankomaty

Suma opłat

1.

Bank SMART

SMART Konto

otwórz konto»

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

Credit Agricole Bank Polska

1Konto


otwórz konto»

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

Getin Bank

Getin UP

otwórz konto»

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

mBank

eKonto z darmowymi bankomatami

otwórz konto»

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

Bank Millennium

Konto 360° Student

otwórz konto»

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

T-Mobile Usługi Bankowe

T-Mobile konto

otwórz konto»

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

2.

Toyota Bank

Konto osobiste

2,49 zł

0,00 zł

0,00 zł

2,49 zł

3.

Alior Bank

Konto Internetowe

otwórz konto»

0,00 zł

0,00 zł

3,00 zł

3,00 zł

Raiffeisen Polbank

Wymarzone Konto Osobiste

otwórz konto»

0,00 zł

3,00 zł

0,00 zł

3,00 zł

PKO Bank Polski

Konto dla Młodych

0,00 zł

3,00 zł

0,00 zł

3,00 zł

4.

Bank Pekao SA

Eurokonto Mobilne

0,00 zł

3,99 zł

0,00 zł

3,99 zł

5.

BOŚ Bank

EKOkonto bez Kosztów

0,00 zł

5,00 zł

0,00 zł

5,00 zł

Orange Finanse

Konto Osobiste

0,00 zł

0,00 zł

5,00 zł

5,00 zł

6.

Bank BPH

Lubię to! Konto

otwórz konto»

0,00 zł

6,00 zł

0,00 zł

6,00 zł

7.

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

otwórz konto»

0,00 zł

7,00 zł

0,00 zł

7,00 zł

8.

Deutsche Bank

Konto internetowe dbNET

0,00 zł

8,00 zł

0,00 zł

8,00 zł

9.

Bank Pocztowy

Pocztowe Konto ZawszeDarmowe

0,00 zł

5,00 zł

5,00 zł

10,00 zł

10.

BPS

iKonto

5,00 zł

3,00 zł

6,00 zł

14,00 zł

eurobank

Konto Active

9,00 zł

5,00 zł

0,00 zł

14,00 zł

11.

Bank BGŻ BNP Paribas

Konto Praktyczne

10,00 zł

7,00 zł

0,00 zł

17,00 zł

12.

Citi Handlowy

Citi Priority

25,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

25,00 zł

Źródło: Bankier.pl na podstawie propozycji banków

Na podium znalazły się również oferty, które wiążą się z niewielkimi opłatami. Toyota Bank potrąci z konta 2,49 zł/m-c z tytułu jego prowadzenia, a Alior Bank, Raiffeisen Polbank i PKO Bank Polski policzą sobie 3 zł.

W Alior Banku można tej opłaty uniknąć, gdyż wynika ona z wypłaty gotówki w obcym bankomacie – wystarczy skorzystać z bankomatu partnerskiego, by konto było darmowe. PKO Bank Polski w Koncie dla Młodych za każdą transakcję kartą obniża opłatę za jej użytkowanie o 1 zł – wystarczy więc częściej płacić plastikiem, by cieszyć się kontem za 0 zł. Tutaj jednak ponownie trzeba liczyć się z ograniczeniem wiekowym – Konto dla Młodych dostępne jest tylko dla osób do 26. roku życia.

Ile kosztuje Cię konto bankowe? Czy odczułeś podwyżki? Jak zareagowałbyś na zmiany opłat? Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu Bankier.pl

Analizując tabelę rankingową łatwo zauważyć, że prześledzenie ofert rynkowych może zaoszczędzić klientowi nawet 25 zł oszczędności każdego miesiąca. Propozycje banków są na tyle zróżnicowane, że nietrudno, nawet przy niewielkich dochodach i transakcjach kartowych, wywalczyć rachunek bankowy bez opłat.

ROR-y spoza banków. Jak będą działać?

ROR-y spoza banków. Jak będą działać?

Grupa LEW wprowadza na rynek karty kredytowe i rachunki płatnicze pod marką miniBill. Nowe produkty mają stanowić alternatywę dla oferty bankowej. Będą to pierwsze konta i karty spoza sektora bankowego. Jak będą działać?

Czytaj dalej: czy banki zadowolą się wpływem minimalnej krajowej na konto?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Maryla

Jeśli o mnie chodzi to mBank, mam u nich konto od lat i jakoś nigdy nie miałam z niczym problemu. Opłat za prowadzenie konta też nie zauważyłam, za to lubię śledzić ich oferty promocyjne typu polecamBank,pl i szukać okazji do zgarniania dodatkowych pieniędzy, bo tych nigdy za wiele :) No i z tego co widzę to kolejny rok wysoko w rankingu, a to chyba o czymś świadczy :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~PeterBank Pekao SA. Bzdura totalna, nie wiem jak to "mobilne" ale inne......? Bo inne są obciążone potwornymi opłatami. Np. prowadzenie konta - 12 PLN/m-c; opłata bankomat - 2,50 od wypłaty; przelewy 3- 15 PLN/m-c. A oprocentowanie konta avista........ 0,01%. Miesięcznie za prowadzenie konta z pocz wkładem ok 8000 PLN z końcowym 2000-3000 PLN wszystkie opłaty to ok 20 PLN. Konto na którym środki "leżą" (sporadyczne wypłaty) - ok 14 PLN. I pomyśleć, że przed wojną "u Żyda" był wyzysk bo płacił TYLKO "8% od sta".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~ania

jakie powinno być idealne konto osobiste?ja osobiście nie lubię opłat:\ Teraz jest akcja Miliony Polaków, można przekazać swoją opinię do banków:) tu piszą:http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1617325,Chca-zrobic-konto-idealne-Uda-sie

! Odpowiedz
0 0 ~Grzegorz

Załączam jako ciekawostkę korenspondecję z RaiffeisenPolbank w kwestii opłat za konto osobiste:Tytuł Opłata za konto Premium
klient Witam,
Mam w Państwa banku konto firmowe i osobiste premium, które wymaga comiesięcznej wpłaty min. w kwocie 10 tys. zł. Taka wpłata od zawsze jest realizowana z rachunku firmowego na osobisty premium. Nigdy dotychczas nie była pobierana żadna opłata z tego tytułu. W miesiącu marcu została pobrana opłata za prowadzenie rachunku osobistego. Reklamacja została uznana i kwota została zwrócona. W związku z tym mam pytanie. Czy coś w zakresie traktowania przelewu z rachunku firmowego na osobisty się zmieniło? Wydaje mi się, że zapisy tabeli opłata i prowizji nie zmieniły się w tym zakresie.

pozdrawiam

bank Szanowny Panie,
Uprzejmie informujemy, iż kwota 49zł za prowadzenie rachunku została naliczona zgodnie z Tabela Opłat i Prowizji.
Wpływ na Konto Osobiste Klienta stanowi suma zaksięgowanych przelewów przychodzących na Konto Osobiste w danym miesiącu kalendarzowym, z wyłączeniem przelewów z kont prowadzonych w Raiffeisen Bank Polska S.A., których Klient jest posiadaczem lub współposiadaczem, wpłat gotówkowych, w tym w bankomatach Banku, zapadających lokat, wypłat odsetek oraz wypłat kredytów. Wpływy badane są w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc, w którym następuje pobranie opłaty za prowadzenie konta. Dla wpływów w walucie obcej następuje przeliczenie kwoty wpływu na walutę polską po średnim kursie NBP stosowanym w Banku w chwili dokonania księgowania.
Z poważaniem

Specjalista ds. Telefonicznej Obsługi Klienta
Zespół Telefonicznej Obsługi Klienta
Departament Obsługi Klienta i Zdalnej Sprzedaży
RaiffeisenPolbank
Al. Jerozolimskie 179
02-222 Warszawa

klient Witam,
Dziękuje za odpowiedź. Ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie. Zapytałem czy coś się zmieniło w tym zakresie bo taki zapis był w tabeli opłat i prowizji od zawsze? I czy taka opłata będzie naliczana? Bo jeżeli opłata będzie naliczana to muszę przynajmniej jeden z rachunków przenieść do innego banku. Proszę zwrócić uwagę, że właścicielem jednego rachunku jest podmiot gospodarczy, a drugiego osoba fizyczna. Przynajmniej do lutego 2016 tak to działało.


klient I jeszcze jedno. Dlaczego zatem moja reklamacja z poprzedniego miesiąca dotycząca naliczenia tej opłaty została uznana i kwota została zwrócona? Chciałbym po prostu jednoznacznie wiedzieć czy mam się takiej opłaty spodziewać czy nie? I jeszcze raz zaznaczam. Do tej pory opłaty z tego tytułu nie były naliczane.

bank Szanowny Panie,
Uprzejmie informuje, iż ze względu błędu systemowego nie były weryfikowane wpływy do marca odnośnie przelewów wewnętrznych, wpłat gotówkowych, w tym w bankomatach Banku, zapadających lokat, wypłat odsetek oraz wypłat kredytów.
Opłata za prowadzenie konta została zwrócona w miesiącu poprzednim w związku z tym że miało to miejsce po raz pierwszy na Pana rachunku biorąc pod uwagę długoletnią współpracę.
Z poważaniem
Specjalista ds. Telefonicznej Obsługi Klienta
Zespół Telefonicznej Obsługi Klienta
Departament Obsługi Klienta i Zdalnej Sprzedaży
RaiffeisenPolbank
Al. Jerozolimskie 179
02-222 Warszawa

klient Swoją drogą nie jest prawdą to co Pan pisze. Kilka lat temu bez świadomości wyłączenia wpłat gotówkowych, wpłaciłem większą część min. kwoty 10 tys. w gotówce. Opłata została za prowadzenie rachunku pobrana co oznacza, że system to zweryfikował.

pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Paweł

Jest tylko sens, gdy są jakieś dobre promocje.
Obecnie nic ciekawego nie ma.
Ciekawe zestawienie znajdziecie na:
http://okazjeinternetowe.pl/finanse/ranking-lokat/30-ranking-lokat-kwiecien-2016

! Odpowiedz
2 2 ~Marek

Widzę, że konto osobiste mBanku cały czas trzyma się całkiem wysoko. Pozostałe oferty to często chwilowe promocje, dobrekonto.pl

! Odpowiedz
0 0 ~dd

A ja zamknęłam konto w mBanku bo przestało być bezpłatna dla tych co z kartą nie lubią latać po sklepach.

! Odpowiedz
1 0 ~Raffał

Również mam konto w Raiffeisen. Co prawda nigdy mnie w konkrencji nie było ale i tak jestem zadowolony. :D

! Odpowiedz
1 0 ~maciejwit

Ja akurat mam konto w Raiffeisen i bardzo sobie chwalę, byłem u konkurencji i było dużo gorzej :/

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl