REKLAMA

Raje dla spekulantów znów na topie

Adam Torchała2016-06-08 10:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-06-08 10:00
Raje dla spekulantów znów na topie
Raje dla spekulantów znów na topie
/ thetaXstock

Na GPW co jakiś czas pojawia się spółka, na której można szybko zarobić i jeszcze szybciej stracić. Często są to "starzy znajomi", którzy błyskawiczne wzrosty i gwałtowne spadki notowały już wcześniej. Podobnie jest także i w ostatnich dniach.

Do łask u spekulantów powrócił Petrolinvest. Spółka, której na GPW udało się "osiągnąć" nawet większą porażkę niż JSW, znów zapewnia swoim inwestorom skrajne emocje. Wprawdzie o mitycznych petrodolarach (a raczej petrotenge) wciąż cicho, znów jednak nie brakuje chętnych na papiery popularnego "Petrola". 

Jeszcze 23 maja jedną akcję tej spółki wyceniano na 18 groszy. Na wtorkowym zamknięciu (7 czerwca), po ledwie 10 sesjach, warta była ona 25 groszy, a więc o 39% więcej. To jednak nie koniec historii. Gdy cofniemy się nieco dalej, do 4 maja, ten sam papier wart był 27 groszy. Wystrzał w górę poprzedził więc gwałtowny spadek wartości.

fot. / / Bankier.pl

Ostatnie tygodnie "odkurzyły" także Resbud. Spółka ta zasłynęła w giełdowej historii rajdem z przełomu lutego i marca 2012 roku, kiedy to jej wartość wzrosła 17-krotnie. Po pół roku Resbud znajdował się już jednak znów w pobliżu punktu wyjścia. Spółka ponownie wpadła w oko inwestorom na początku czerwca. W tym miesiącu jej wartość skoczyła z poziomu 1,55 zł, do 2,00 zł, choć wczoraj za Resbud płacono nawet 2,07 zł.

fot. / / Bankier.pl

Renesans przeżywa także Starhedge, spółka która obecnie jest warta 1,5% swojej wyceny na debiucie. Na przełomie marca i kwietnia w niewiele ponad tydzień jej wartość wzrosła trzykrotnie, pod koniec kwietnia ze wspomnianych wzrostów pozostała jednak ledwie 1/3. W ciągu ostatnich dwóch tygodni popyt powrócił, Starhedge umocnił się o blisko połowę. Inwestorom nie przeszkadzają w zakupach ostrzeżenia ze strony GPW oraz brak przychodów.

fot. / / Bankier.pl

Ciężko do rajów dla spekulantów zaliczyć JSW, ponieważ spółka ta prowadzi realny biznes i w przeciwieństwie np. do Petrolinvestu, całkiem sporo wydobywa. Zmienność na papierach węglowego giganta jest jednak tak duża, że nie odstaje on pod tym względem od innych opisanych tu historii. Rajd z kwietnia podbił wycenę spółki o ponad 120%, później jednak wystarczyło 13 majowych sesji, by wartość JSW spadła o 1/3. Czerwiec to powrót zieleni, od początku miesiąca spółka zyskała już ponad 20%.

fot. / / Bankier.pl

Duża niepewność to m.in. zasługa głównego właściciela (Skarb Państwa), którego przedstawiciele rzucają w losowych chwilach na wiatr różnorodne pomysły, by potem się z części z nich wycofywać. Na to wszystko nakłada się nerwowa sytuacja na rynku surowcowym i poszukiwanie w różnych źródłach pieniędzy na dofinansowanie JSW. Oto idealny przepis na giełdowy rollercoaster na dużej spółce.

Raje dla spekulantów to spółki, które często wykazują bardzo niskie przychody, niższe nawet od strat, jakie generują. Ich akcje czasami notują gwałtowne wzrosty, mimo iż brak ku temu konkretnych przesłanek fundamentalnych. Często trafiają one na listę alertów GPW i początkujący inwestorzy powinni na tego typu spółki szczególnie uważać. O najsłynniejszych przykładach tego typu firm pisaliśmy w zestawieniu "Fortuny znikąd, czyli raje dla spekulantów na GPW".

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~rob
Paliwo dla spekulantów dostarczają co chwila przedstawiciele rządu w spółkach SP swoimi nieodpowiedzialnymi wypowiedziami
~byczy
żeby zarobić milion na giełdzie ,pierwszy milion trzeba stracić ,z głową na karku można zdziałać dużo ,a nie interesować się niczym to można stracić , nic nie przychodzi lekko trzeba pomyśleć i da się zarobić na giełdzie , w odpowiednim momencie kupujesz i sprzedajesz , i szkoda czasu na krytykę tylko trzeba podrapać żeby zarobić milion na giełdzie ,pierwszy milion trzeba stracić ,z głową na karku można zdziałać dużo ,a nie interesować się niczym to można stracić , nic nie przychodzi lekko trzeba pomyśleć i da się zarobić na giełdzie , w odpowiednim momencie kupujesz i sprzedajesz , i szkoda czasu na krytykę tylko trzeba podrapać się pogłowie.
~Bolo
Najlepsza inwestycja to otworzenie własnego przybytku z pięknymi paniami. Do tego karki z wygolonymi głowami, którzy na sam widok budzą respekt by pilnowali biznesu przed konkurencją. Ale tu uwaga, konkurencja strzela ostrą amunicją :/ Nie ma inwestycji bez ryzyka, niestety.
~DajSpokójAdaś
Blue chips. Takie same jak cała GPW.
~piotrek
jeśli chcesz zarobić, to musisz spekulować - zwykły inwestor przeważnie traci...
~UtopionyUdupiony
Ludzie trzymajcie mnie znowu ten twarzowy nadaje na bankierze i jak tu nie stracić powiedżcie mi dobrzy pasterze???
~trewq
Petrolinvest. tyle w temacie.

Jak tu lokowac swoje oszczednosci na gieldzie, jesli z dnia na dzien mozesz stracic dorobek zycia? Moze nie z dnia na dzien, ale zamiast zajmowac sie swoją własną pracą, rodziną, będziesz myślał codziennie czy ustawodawca nie pogrzebie kilkoma słowami kolejnej branży i czy to nie jest
Petrolinvest. tyle w temacie.

Jak tu lokowac swoje oszczednosci na gieldzie, jesli z dnia na dzien mozesz stracic dorobek zycia? Moze nie z dnia na dzien, ale zamiast zajmowac sie swoją własną pracą, rodziną, będziesz myślał codziennie czy ustawodawca nie pogrzebie kilkoma słowami kolejnej branży i czy to nie jest moment żeby wyjść z oszczędnościami.
~Eljot
A Rankprogres to co? przecież to jest teraz najpopularniejsze miejsce dla spekulantów.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki