Rafalska: Wysokość najniższej emerytury wzrośnie do 1000 zł

2016-09-13 16:15
publikacja
2016-09-13 16:15

Do 1000 zł wzrośnie wysokość najniższej emerytury - zapowiedziała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Obecnie wynosi ona 882 zł 56 gr. Również w KRUS wprowadzona zostanie gwarancja najniższej emerytury i renty na poziomie 1000 zł.

Rafalska: Wysokość najniższej emerytury wzrośnie do 1000 zł / fot. P. Tracz / Kancelaria Premiera RP

Jak poinformowała Rafalska na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów, rząd proponuje, by w marcu 2017 r. w ramach waloryzacji wszystkie emerytury i renty z systemu ubezpieczenia społecznego, z ubezpieczenia społecznego rolników, z zaopatrzenia tzw. służb mundurowych, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, zostały podniesione o wskaźnik wynoszący 100,73 proc.

Rafalska zapowiedziała, że wysokość najniższej emerytury (dla osób, które mają do niej prawo) z obecnej kwoty 882,56 zł zostanie podniesiona do 1000 zł. Wzrosną również: renta socjalna - z 741 zł 35 gr. do 840 zł oraz renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - z 676 zł 75 gr. do 750 zł.

Minimalna gwarantowana podwyżka to 10 zł. Zostaną nią objęci wszyscy emeryci i renciści, których świadczenia nie przewyższają kwoty 1369,86 zł. Pozostali, jak wyjaśniła Rafalska, otrzymają podwyżkę zgodną ze wskaźnikiem waloryzacji.

"Żeby otrzymać najniższą, minimalną emeryturę, trzeba spełnić określone warunki, w tym warunki stażowe. Są osoby, które według tych nowych systemów odbierają znacznie niższe, kilkuzłotowe emerytury" - przypomniała Rafalska, tłumacząc, że podwyżka obejmie osoby uprawnione do najniższej emerytury.

W systemie ubezpieczenia społecznego rolników zostanie wprowadzona gwarancja najniższej wysokości emerytury i renty na poziomie 1000 zł. Będą one waloryzowane tak, jak w innych systemach.

Rafalska zapewniła, że propozycja waloryzacji mieści się w środkach budżetowych na 2017 r. "Ten sposób rozwiązania konsumuje środki, które dotąd też były przeznaczone na dodatki do najniższych emerytur i rent. Czyli te środki, które były na waloryzację plus środki na dodatki, dały nam możliwość podniesienia najniższych emerytur (...) oraz +dosypania+ środków do tego, żeby najniższe waloryzacje nie wynosiły mniej niż 10 złotych, a nie np. 4,5 zł w przypadku renty socjalnej" - wyjaśniła minister.

"Wiem, że to nie jest duży skok, ale równocześnie wzrost tych najniższych emerytur jest znaczący" - dodała.

Minister pytana o koszty waloryzacji powiedziała, że sięgną one ponad 2 mld 600 mln zł. "Precyzyjnie kwota będzie policzona wtedy, kiedy będziemy wiedzieli na koniec roku, jaki jest wskaźnik waloryzacji, bo ten wskaźnik będzie się zmieniał" - dodała.

Jak podkreśliła, dzięki podwyżkom uda się utrzymać realną wartość wszystkich emerytur i rent, ich siłę nabywczą. "Po drugie gwarantujemy przy tym bardzo niskim wskaźniku waloryzacji w miarę odczuwalną lepszą kwotę waloryzacji, nie niższą niż 10 zł" - powiedziała Rafalska.

MRPiPS wskazało, że podwyżkę można wyliczyć, mnożąc dotychczasową wysokość emerytury przez 1,0073. Jeśli ktoś otrzymuje np. 1500 zł emerytury, to po waloryzacji otrzyma 1510,95 zł.

Według szacunków resortu, na podwyżce skorzysta ok. 2,1 mln świadczeniobiorców FUS oraz prawie wszyscy świadczeniobiorcy KRUS (ok.1,1 mln z 1,2 mln wszystkich świadczeniobiorców). (PAP)

akw/ ozk/ pru/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (72)

dodaj komentarz
~emerytka
W tej chwili mam 1015,24 gr emerytury, a będe otrzymywała w 2017 roku 1022,65 gr czyli 7 zł 40 gr więcej...bardzo dziękuje , tylko proszę powiedzieć na co mam je przeznaczyć??? paczka Tenalady kosztuje 10 zł, która kobieta musi używać to wie co to takiego. Jeszcze raz dziękuje za tyle dobroci.
~asd
Czy sie stoi czy sie lezy 1000 zl sie nalezy to jest obfaza dla ciezko i uczsiwie pracujacych i placacych wszystkie zlodziejskie skladki
~polak2
No ?to sobie ponarzekaliśmy a para w gwizdek Rząd wie lepiej ?...nie mówić.
~Brudnyharry
Przypomne wszystkim mlodym na smieciowkach tym co mysla o wyjezdze jak to panstwo dba o mlodych - ze strony ministerstwa - kwartalna skladka zus do 50h no no ile ile ... 400 zeta.
~DobryZmiennik
Dziś pracują tylko frajerzy. Kasa spada z nieba i należy tylko wyciągać ręce po nią, ręce mają być czyściutkie, nie utułane pracą!!!
~jjjjjjjjjjjjjjjj
W mojej rodzinie jest taka osoba ma dwadzieścia parę lat zdrowa jak ryba lata za spodniami dostaje rentę pytam się za co .Ludzie pracowali kilkadziesiąt lat w Polsce i żyjąc nie stać ich na podstawowe środki do życia.To ma być kraj prawa i sprawiedliwości a ile takich jest w Polsce jak ta moja ku w rodzinie .
~Nobel
Żadne podwyżki.
Po prostu ukryta kradzież i kupowanie głosów obywateli za ich własne pieniądze.
Rząd nie ma własnych pieniędzy więc to my samy będziemy musieli za to zapłacić.
A poparcie wzrośnie.
~stary
po przeczytaniu komentarzy , pragnę wyrazić nadzieję, że potomstwo piszących komentarze , za jakieś 30 lat zlikwiduje emerytury i wprowadzi eutanazję

serdecznie pozdrawiam komentujących :)
~MacGawer
Kilka liczb:

Deficyt budżetowy ok. 60 mld zl
Dofinansowanie do ZUS i KRUS ok. 70 mld zł
Obsluga zadłużenia ok. 30 mld zł

Wniosek - gdyby ktoś w latach 90-tych był na tyle odwazny aby zrownowazyć wydatki na emerytury z wpływami to dzisiaj nie płacilibyśmy banksterom 30 mld zł rocznego haraczu za to,
Kilka liczb:

Deficyt budżetowy ok. 60 mld zl
Dofinansowanie do ZUS i KRUS ok. 70 mld zł
Obsluga zadłużenia ok. 30 mld zł

Wniosek - gdyby ktoś w latach 90-tych był na tyle odwazny aby zrownowazyć wydatki na emerytury z wpływami to dzisiaj nie płacilibyśmy banksterom 30 mld zł rocznego haraczu za to, że nam kasę pozyczają. A to oznacza niższe potatki czyli WYZSZĄ siłę nabywczą emerytur! Prościej wytłumaczyć chyba się nie da.
~Liberals odpowiada ~MacGawer
Był taki co chciał wpisać do konstytucji zakaz uchwalania budżetu z deficytem. Niejaki Korwin-Mikke, wtedy ryk śmiechu na sali sejmowej było słychać aż w Poroninie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki