Rafalska: Powiatowe urzędy pracy wymagają reformy

Reformy wymagają powiatowe urzędy pracy, nierozwiązana jest też sprawa opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych - mówiła minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, pytana, czego nie udało się zrealizować jej resortowi w ciągu ostatnich dwóch lat.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Minister powiedziała w TVP Info, że reformę powiatowych urzędów pracy resort musiał "na chwilę odłożyć". "Bo nie można - politycznie mówiąc - odpierać zbyt szerokich frontów zmian z samorządami" - dodała Rafalska.

"Uznaliśmy, że trzeba tę reformę dopracować, trzeba ją jeszcze przemyśleć. Ale będziemy ją chcieli zrealizować w następnej kadencji" - zapowiedziała.

Szefowa MRPiPS wskazała, że wciąż nierozwiązana jest też np. sprawa opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych.

"Mamy komisję kodyfikacyjną, jest powołany z naszej inicjatywy zespół, który pracuje nad ujednoliceniem orzecznictwa. To są szalenie trudne sprawy. Tych problemów (...) nie brakuje" - powiedziała Rafalska.

Chodzi o różnice w wysokości świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Obecnie osoby opiekujące się dorosłą osobą niepełnosprawną w tym samym wieku mogą być różnie traktowane w zależności od tego, czy niepełnosprawność ich podopiecznego powstała przed czy po osiągnięciu przez niego dorosłości.

Świadczenie pielęgnacyjne - przysługujące rodzicom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi oraz opiekunom osób niepełnosprawnych, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18. roku życia (lub 25. roku życia, jeśli się uczy) - wynosi 1406 zł. Ta grupa opiekunów wywalczyła podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego po tym, jak wiosną 2014 r. protestowała w Sejmie (okupując go przez kilka tygodni).

Znacznie niższą pomoc otrzymują opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych - 520 zł, jeśli spełniają kryterium dochodowe - dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 764 zł.

Nad ujednoliceniem orzecznictwa dot. niepełnosprawności pracuje zespół pod przewodnictwem prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej. Ma on m.in. wypracować jasne definicje kto jest niesamodzielnym, kto jest tą osobą wymagającą całodobowej opieki i jakiego wsparcia ze strony państwa wymaga.

Mówiąc o sukcesach resortu w ostatnich dwóch latach, Rafalska wskazywała na program "Rodzina 500+", który - jak mówiła - jest dziełem ponadresortowym. Podkreśliła, że program "jest sukcesem szerzej niż rządowym, jest sukcesem PiS". "Bo z tą propozycją szliśmy w czasie kampanii wyborczej" - dodała.

Szefowa MRPiPS wskazała też m.in. na wyjątkowo niskie bezrobocie kobiet, które jest "po raz pierwszy od niepamiętnych" czasów niższe niż bezrobocie mężczyzn. "Tzw. bierność zawodowa kobiet maleje" - podkreśliła.

autor: Magdalena Jarco

maja/ js/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil