REKLAMA
PILNE

Rafalska: Nic nie stoi na przeszkodzie, by od lipca każde dziecko było objęte "500 plus"

2019-05-08 21:18
publikacja
2019-05-08 21:18

Zmiany w programie "Rodzina 500 plus", dające prawo do świadczenia wszystkim dzieciom, w czwartek lub w piątek będą głosowane w Senacie i trafią do prezydenta; nic nie stoi na przeszkodzie, aby od lipca każde dziecko było objęte programem – oceniła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

fot. Filip Błażejowski/KPRM / / Flickr

Rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z projektów wchodzących w skład tzw. nowej piątki PiS.

"Nasza +Rodzina 500 plus+ była dzisiaj przedmiotem posiedzenia plenarnego Senatu. W czwartek lub w piątek, jak powiedział mi marszałek (Stanisław-PAP) Karczewski, Senat będzie głosował tę ustawę. Nie mam wątpliwości, choć jest to absolutnie autonomiczna decyzja, że ustawa zostanie przyjęta i będzie czekała na podpis pana prezydenta" – powiedziała w środę w TVP Info Rafalska.

"Nic nie stoi na przeszkodzie, by zgodnie z tym, o czym mówił (…) premier (Mateusz-PAP) Morawiecki, od pierwszego lipca obowiązywały przepisy, mówiące, że każde polskie dziecko do ukończenia 18 roku życia będzie mogło skorzystać ze świadczenia 500 plus, pod warunkiem oczywiście, że zostanie złożony wniosek" - powiedziała.

Jak przypomniała, wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia br., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością. Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat). (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ pch/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki