REKLAMA

Rafako podpisało porozumienie o współpracy z Westinghouse dot. możliwości budowy elektrowni jądrowych

2022-01-21 14:38, akt.2022-01-21 16:22
publikacja
2022-01-21 14:38
aktualizacja
2022-01-21 16:22
Rafako podpisało porozumienie o współpracy z Westinghouse dot. możliwości budowy elektrowni jądrowych
Rafako podpisało porozumienie o współpracy z Westinghouse dot. możliwości budowy elektrowni jądrowych
/ materiały dla mediów

Rafako podpisało z Westinghouse Electric Company protokół uzgodnień (Memorandum of Understanding) dotyczący wsparcia Westinghouse w ubieganiu się o możliwość budowy elektrowni jądrowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Ukrainy, Republiki Słowenii i Republiki Czeskiej - podało Rafako w komunikacie.

Jak podano, porozumienie ustala zasady współpracy pomiędzy stronami w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów wodnych ciśnieniowych AP1000, w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem technologii AP1000 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Strony zamierzają współpracować, na zasadzie niewyłączności, na rzecz wspierania przygotowywanej oferty Westinghouse.

Protokół zakłada także zamiar omówienia potencjalnego zakresu prac Rafako w ramach projektu - w przypadku pozyskania przez Westinghouse zamówień na budowę elektrowni jądrowych.

Jak podano, protokół nie ustanawia gwarancji dalszej współpracy stron oraz nie stanowi źródła wiążących dla stron zobowiązań.

Westinghouse Electric Company podpisał z dziesięcioma firmami w Polsce porozumienia o współpracy w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów AP1000 w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem tej technologii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - podał Westinghouse w komunikacie prasowym.

"Westinghouse jest gotowy wesprzeć Polskę w osiągnięciu celów związanych z polityką energetyczną. Będziemy działać w oparciu o nasze doświadczenie w realizacji inwestycji w technologie jądrowe na całym świecie. Te zadania będzie dodatkowo wspierał zespół prawie 200 pracowników zatrudnionych w Globalnym Centrum Usług Wspólnych Westinghouse w Krakowie, który jest zaangażowany w globalne działania naszej firmy" – powiedział, cytowany w komunikacie, Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska.

Westinghouse podpisał porozumienia na rzecz długoterminowej współpracy w Polsce i regionie z firmami: Rafako, ZKS Ferrum, KB Pomorze, Mostostal Kraków, OMIS, GP Baltic, Protea Group, Polimex Mostostal, Fogo i Zarmen Group.

Westinghouse Electric Company jest dostawcą produktów i technologii dla elektrowni jądrowych. Jak podano, firma jest jednym z trzech pretendentów do pierwszego przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Polsce.

doa/ mfm/ pel/osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Rafako nie zbudowało porządnie żadnej elektrowni. To firma to bankrut. Ale Amerykanie z najsłabszą technologią jądrową wiedzą kto potrafi lobbować u polityków.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki