REKLAMA

Radziwiłł: W ciągu 2 miesięcy ma być gotowa ustawa o likwidacji NFZ

2016-10-14 16:56
publikacja
2016-10-14 16:56

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział w rozmowie z IAR, że w ciągu dwóch miesięcy powinna być gotowa ustawa o likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Zgodnie z przygotowywaną reformą, każda osoba, która będzie potrzebować pomocy medycznej, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona czy nie - taką pomoc otrzyma. Minister Radziwiłł dodał, że konieczne jest wprowadzenie takich zabezpieczeń, aby Polska nie stała się mekką dla ludzi, którzy będą przyjeżdżać z zagranicy, aby tu się leczyć na koszt polskiego podatnika.

Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że doprecyzowania wymaga wiele kwestii. Tak, aby w okresie przejściowym, między NFZ, a instytucjami, które go zastąpią, zarówno świadczeniodawcy, a przede wszystkim pacjenci, w jak najmniejszym stopniu odczuli zmiany. "Przejście do nowych rozwiązań musi być płynne. Na przygotowania mamy cały przyszły rok, więc nie musimy tego robić na łapu capu" - dodał minister Radziwiłł.

Likwidacja NFZ i przejście na budżetowy system służby zdrowia ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Joanna Stankiewicz/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~mati
ludziska, przecież już było gdzieś mówione, że NFZ zostanie zlikwidowany a powstanie jakiś Urząd Zdrowia Publicznego (czy jakoś tak). W praktyce będzie to wyglądać tak, że składka będzie przekazywana nie do NFZ tylko do budżetu. Budżet będzie przekazywał do tego nowego urzędu, który będzie ją dzielił. Innymi ludziska, przecież już było gdzieś mówione, że NFZ zostanie zlikwidowany a powstanie jakiś Urząd Zdrowia Publicznego (czy jakoś tak). W praktyce będzie to wyglądać tak, że składka będzie przekazywana nie do NFZ tylko do budżetu. Budżet będzie przekazywał do tego nowego urzędu, który będzie ją dzielił. Innymi słowy zmieni się szyld na budynkach NFZ. Rząd chce pokazać, że coś robi, że zmienia na lepsze, a tak naprawdę to zwykła kosmetyka: Kolejny rząd zmieni Urząd Zdrowia Publicznego na Agencję Ubezpieczenia Zdrowotnego. Następny rząd zmieni Agencję w jakiś Powszechny Fundusz Zdrowotny, i tak w kółko.

Natomiast przechodząc na system budżetowy, teoretycznie rząd będzie dzielił kasę, będzie jeden podatek, i może przekierować więcej na leczenie czy inny cel. Zasadnicze pytanie: który system jest tańszy, ubezpieczeniowy czy budżetowy. Wg mnie są tak samo drogie, więc nie liczcie na to, że w tych dzikim kraju cokolwiek się zmieni.
~Jan
Oczywiście że, likwidacja NFZ to świetny pomysł ale zamiast przerzucenia kosztów utrzymania armii pasożytów udających lekarzy, na wszystkich zarabiających i płacących podatki trzeba uwolnić / urynkowić dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne.
~Jan
Widzę że prezio bierze przykład z Obamy. Obama Care tak działa od 8 lat. W tym czasie ceny usług medycznych wzrosły 20x a zadłużenie państwa się podwoiło, oczywiście powstały nie znane do tej pory, kolejki do specjalistów i jakość usług sparszywiała. Więc jeśli komuś ten pomysł w pierwszym odruchu się spodoba Widzę że prezio bierze przykład z Obamy. Obama Care tak działa od 8 lat. W tym czasie ceny usług medycznych wzrosły 20x a zadłużenie państwa się podwoiło, oczywiście powstały nie znane do tej pory, kolejki do specjalistów i jakość usług sparszywiała. Więc jeśli komuś ten pomysł w pierwszym odruchu się spodoba to ostrzegam że nie wszystko czekolada co brązowe.
~jj
Likwidacja NFZ i gimnazjów, wywrócenie do góry nogami systemu podatkowego i systemu emerytalnego itd. Będzie wesoło :)
~aa
Każdy uzyska pomoc jeśli do czasu jej udzielenia dozyje. Wczoraj byłem po pomoc u okulisty. Niestety ze skierowaniem muszę czekać trzy tygodnie. Ale jeśli zapłacę 80 zeta to przyjmie mnie od zaraz. Taka jest polska służba zdrowia, zkorumpowana!
~lel
" każda osoba, która będzie potrzebować pomocy medycznej, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona czy nie - taką pomoc otrzyma. "
- jak zwykle niczym nieuzasadniona, optymistyczna zapowiedź poprzedzająca zniszczenie kolejnej instytucji poprzedników
~podatnik
Przy okazji zapowiadanych zmian warto przyjrzeć się skuteczności opieki lekarzy rodzinnych. Do nich powinna należeć prawidłowa diagnostyka na wysokim poziomie i kierowanie do właściwego specjalisty. Problemem jest też gdy ulegnie się wypadkowi i nie wezwie pogotowia, wtedy taki przypadek przestaje być nagły i nawet Przy okazji zapowiadanych zmian warto przyjrzeć się skuteczności opieki lekarzy rodzinnych. Do nich powinna należeć prawidłowa diagnostyka na wysokim poziomie i kierowanie do właściwego specjalisty. Problemem jest też gdy ulegnie się wypadkowi i nie wezwie pogotowia, wtedy taki przypadek przestaje być nagły i nawet jeśli stan chorego wymaga szybkiej pomocy specjalistycznej obowiązuje procedura zaczynania od wizyty u lekarza rodzinnego zamiast od wizyty na SOR-ze.
~hjk
ciekawe że Zembala chwalił nfz a Radziwił gani czyli prawda musi być gdzieś po środku bo ani jednemu ani drugiemu bym nie uwierzył na słowo
~zombo
NFZ potrafi wyliczyć wszystko do 1 strzykawki. W najbliższych kilku latach przejdzie na emeryturę ponad milion osób, wielu rozpocznie leczenie. Ponieważ wiadomo, że na to nie ma wystarczających pieniędzy (choć fundusze na leczenie trochę wzrosną, nieadekwatnie) więc likwiduje się instytucję, której wyliczenia irytowałyby NFZ potrafi wyliczyć wszystko do 1 strzykawki. W najbliższych kilku latach przejdzie na emeryturę ponad milion osób, wielu rozpocznie leczenie. Ponieważ wiadomo, że na to nie ma wystarczających pieniędzy (choć fundusze na leczenie trochę wzrosną, nieadekwatnie) więc likwiduje się instytucję, której wyliczenia irytowałyby władze. A za pogorszenie standardów leczenia PiSowskie przydupasy w TV obarczą pracowników tzw. służby zdrowia.
~lel
prawda, co do tych wyliczeń. Ten kapitał ludzki zamiast pozwolić mu się doskonalić ma zostać wyrzucony na śmietnik. W zamian otrzymujemy bzdurną zapowiedź, że będzie lepiej

Powiązane: Ochrona zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki