REKLAMA

Radio ZET: Za pieniądze z łapówek inwestował w obrazy. Ujawniamy szczegóły aktu oskarżenia ws. Nowaka

2022-01-25 12:21
publikacja
2022-01-25 12:21
Radio ZET: Za pieniądze z łapówek inwestował w obrazy. Ujawniamy szczegóły aktu oskarżenia ws. Nowaka
Radio ZET: Za pieniądze z łapówek inwestował w obrazy. Ujawniamy szczegóły aktu oskarżenia ws. Nowaka
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Za pieniądze z łapówek kupował obrazy licytując je przez szyfrowany komunikator. Szczegóły interesów omawiał na jachcie u wybrzeży Turcji - podaje we wtorek Radio ZET, które dotarło do szczegółów aktu oskarżenia wobec byłego ministra transportu w rządzie Donalda Tuska Sławomira Nowaka.

Jak przypomina Radio ZET, w grudniu 2021 roku Prokuratura Okręgowa oskarżyła Sławomira Nowaka o założenie i kierowanie międzynarodową grupą przestępczą, która popełniała przestępstwa korupcyjne.

Były minister transportu - jako szef ukraińskiej Państwowej Służby Dróg Samochodowych "Ukravtodor" miał przyjąć ponad 6 milionów złotych łapówek. Oskarżono go również o pranie brudnych pieniędzy w kwocie blisko 8 mln zł pochodzących z przestępstw.

Radia ZET, które dotarło do szczegółów aktu oskarżenia wobec Nowaka, podało we wtorek prokuratura podała co Sławomir Nowak robił z pieniędzmi z łapówek. "Były minister budownictwa inwestował w sztukę. Jesienią 2017 roku współpracownik Nowaka, Janusz P., kupił w domu aukcyjnym Desa Unicum za ponad 50 tysięcy złotych dwa obrazy: +Gdańsk+ Edwarda Dwurnika i +Chłopcy+ Kiejstuta Bereźnickiego. Nowak poprzez komunikator szyfrowany WhatsApp przekazywał mu pozycje dzieł, które go interesowały i udzielał instrukcji w czasie licytacji. Obrazy zawisły w domu u Janusza P." - czytamy. Radio ZET podało również, że prokuratorzy napisali w akcie oskarżenia, że Nowak przychodził co jakiś czas popatrzeć na dzieła. "Obrazy zostały zapisane w testamencie synowi Nowaka" - podano.

W materiale zaznaczono, że Janusz P. kupił dla Nowaka samochód Range Rover Velar za prawie 400 tys. złotych. "Auto stało na parkingu podziemnym w Gdańsku, a Nowak korzystał z niego w weekendy, kiedy wracał do Polski z Ukrainy. Nowak miał kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i kopię ubezpieczenia. Janusz P. płacił jednak wszystkie mandaty za Nowaka" - pisze Radio ZET powołując się na śledczych. Portal podał ponadto, że współpracownik Nowaka kupował dla niego także nieruchomości.

"Jak według prokuratury Nowak przyjmował łapówki? Główną rolę odgrywał w tym Janusz P., który wykonywał polecenia Nowaka. Zakładał spółki, wpłacał i wypłacał pieniądze. Łapówki przyjmowano głównie w postaci fikcyjnych umów za usługi doradcze. W tym celu założono spółki, m.in. na Cyprze. Łapówkami według śledczych miały też być wpłaty na kapitał spółek, których dokonywali biznesmeni zainteresowani kontraktami budowlanymi na Ukrainie. Łapówki przyjmowano także w gotówce, np. w reklamówkach po ubraniach czy kosmetykach. Również sam Nowak miał przewozić przez granicę dolary i euro z Ukrainy" - napisano.

Według śledczych - jak pisze Radio ZET - pieniądze przechowywał Janusz P. w sejfie w domu rodziców w Żaganiu. "Nowak trzymał gotówkę w pudełku po butach oraz w sejfie w mieszkaniu matki. Do spotkań, na których ustalano szczegóły interesów z tureckim biznesmenem zainteresowanym kontraktami na Ukrainie, doszło w Stambule. Nowak i Janusz P. nie płacili za hotel ani za atrakcje w czasie pobytu. Szczegóły biznesów według prokuratorów omawiano na statku" - czytamy.(PAP)

mchom/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (26)

dodaj komentarz
sel
Za usługi doradcze wzięli podatki? To niby co tu odkryli?
sel
A co Polskę obchodzą urzędnicy na Ukrainie? Jak tu w Polsce złodziei cała masa a CBA robi dla obcych ?
barysza51
1. Nie został jeszcze skazany i chyba daleka droga do tego.
2. Pytanie do trybunów ludowych - czy on na Ukrainie pracował za minimalną płacę krajową ?
forfun
ale zarzucają mu że brał łapówki czy też to że kasę tą wydawał na obrazy bo części tytułu nie rozumiem
demeryt_69
Ma zarzut wymuszania oraz brania łapówek ... co miałeś z religii?

lorelie
typowy platfus który " ten kraj" jak mówią o Polsce ma w***
pstrzezek
A ilu większych "patriotów" masz w PiS? Policzysz sama czy chcesz listę? Nie wiem czy limit znaków w komentarzu wystarczy :)
sel
Przecież tu chodzi o Ukrainę a nie Polskę? Miliony wydane na Ukraińskie śledztwa a tam nikogo nawet nie aresztowano..
demeryt_69 odpowiada sel
Bo tamtejsze urzędy są pod kontrolą Mossadu :)

piotr2019
Nie wykluczam, że Nowak może mieć coś za uszami. Jednak nie mam też zaufania do prokuratury (np. wrobienie obywatela w zderzenie z limuzyną Szydło, gdzie od początku widziałem luki logiczne w zeznaniach ochrony Szydło i jej samej, o "przypadkowym" zniszczeniu płyty z nagraniem z okolicy wypadku nie wspomnę; a teraz jeden Nie wykluczam, że Nowak może mieć coś za uszami. Jednak nie mam też zaufania do prokuratury (np. wrobienie obywatela w zderzenie z limuzyną Szydło, gdzie od początku widziałem luki logiczne w zeznaniach ochrony Szydło i jej samej, o "przypadkowym" zniszczeniu płyty z nagraniem z okolicy wypadku nie wspomnę; a teraz jeden z ochroniarzy przyznaje, że kłamał). Z kategoryczną oceną tej sprawy też lepiej się wstrzymać ...

Powiązane: Kłopoty Sławomira Nowaka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki