Rada UE zdjęła procedury nadmiernego deficytu z Portugalii i Chorwacji

Ministrowie finansów państw UE zdecydowali w piątek zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej o zamknięciu procedur nadmiernego deficytu wobec Chorwacji i Portugalii w związku z obniżeniem deficytu przez te kraje poniżej 3 proc. PKB.

"Chciałbym pogratulować Chorwacji i Portugalii w związku z tym, że ministrowie poparli nasze rekomendacje w sprawie zniesienia procedur nadmiernego deficytu" - powiedział na konferencji prasowej w Luksemburgu wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

Jak podkreślił, sytuacja finansów publicznych państw UE cały czas się poprawia. Po decyzji w sprawie Lizbony i Zagrzebia jedynie cztery państwa członkowskie - Francja, Wielka Brytania, Hiszpania i Grecja - są nadal objęte procedurą nadmiernego deficytu.

Na skutek kryzysu i konieczności pompowania dużych środków publicznych w gospodarkę i sektor bankowy w 2011 r. procedura była otwarta wobec 24 państw członkowskich. Polska należała do tej grupy od 2009 do 2015 r.

Portugalia była objęta procedurą nadmiernego deficytu od 2009 r., Chorwacja została nią objęta zaraz po wejściu do UE cztery lata temu.

Z informacji Rady UE wynika, że Chorwacja obniżyła deficyt publiczny do 0,8 proc. PKB w 2016 r. z 3,4 proc. PKB w 2015 r. Wiosenna prognoza KE przewiduje wprawdzie wzrost deficytu do 1,1 proc. PKB w tym roku, ale to i tak znacznie poniżej progu 3 proc. PKB. Z kolei dług publiczny tego kraju spadł z poziomu 86,7 proc. PKB do 84 proc. PKB w 2016 r.

W przypadku Portugalii deficyt spadł z 4,4 proc. PKB w 2015 r. do 2 proc. w 2016 r. KE przewiduje, że w tym roku wyniesie on 1,8 proc. PKB, a w przyszłym 1,9 proc. PKB.

Dużo gorzej wygląda sytuacja dotycząca długu publicznego Portugalii, który wynosił ponad 130 proc. PKB w 2016 r. W tym roku ma on spaść do 128,5 proc. PKB. To trzeci najwyższy poziom w UE; wyższy mają tylko Grecja i Włochy.

Procedura nadmiernego deficytu jest wszczynana, gdy państwo członkowskie przekroczy dopuszczalny limit, czyli 3 proc. PKB, lub gdy dług jest wyższy niż 60 proc. PKB.

Podczas trwania procedury rząd musi podjąć odpowiednie działania korygujące, co w praktyce oznacza wypełnianie zaleceń grona unijnych ministrów finansów. Jeśli kraj nie zastosuje się do zaleceń Rady UE, może zostać obciążony sankcjami finansowymi. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy deficyt jest uznany za przejściowy i wyjątkowy.

Z Luksemburga Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil