REKLAMA

Rada UE zdjęła procedury nadmiernego deficytu z Portugalii i Chorwacji

2017-06-16 17:17
publikacja
2017-06-16 17:17
Rada UE zdjęła procedury nadmiernego deficytu z Portugalii i Chorwacji
Rada UE zdjęła procedury nadmiernego deficytu z Portugalii i Chorwacji
fot. Francois Lenoir / / FORUM

Ministrowie finansów państw UE zdecydowali w piątek zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej o zamknięciu procedur nadmiernego deficytu wobec Chorwacji i Portugalii w związku z obniżeniem deficytu przez te kraje poniżej 3 proc. PKB.

"Chciałbym pogratulować Chorwacji i Portugalii w związku z tym, że ministrowie poparli nasze rekomendacje w sprawie zniesienia procedur nadmiernego deficytu" - powiedział na konferencji prasowej w Luksemburgu wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

Jak podkreślił, sytuacja finansów publicznych państw UE cały czas się poprawia. Po decyzji w sprawie Lizbony i Zagrzebia jedynie cztery państwa członkowskie - Francja, Wielka Brytania, Hiszpania i Grecja - są nadal objęte procedurą nadmiernego deficytu.

Na skutek kryzysu i konieczności pompowania dużych środków publicznych w gospodarkę i sektor bankowy w 2011 r. procedura była otwarta wobec 24 państw członkowskich. Polska należała do tej grupy od 2009 do 2015 r.

Portugalia była objęta procedurą nadmiernego deficytu od 2009 r., Chorwacja została nią objęta zaraz po wejściu do UE cztery lata temu.

Z informacji Rady UE wynika, że Chorwacja obniżyła deficyt publiczny do 0,8 proc. PKB w 2016 r. z 3,4 proc. PKB w 2015 r. Wiosenna prognoza KE przewiduje wprawdzie wzrost deficytu do 1,1 proc. PKB w tym roku, ale to i tak znacznie poniżej progu 3 proc. PKB. Z kolei dług publiczny tego kraju spadł z poziomu 86,7 proc. PKB do 84 proc. PKB w 2016 r.

W przypadku Portugalii deficyt spadł z 4,4 proc. PKB w 2015 r. do 2 proc. w 2016 r. KE przewiduje, że w tym roku wyniesie on 1,8 proc. PKB, a w przyszłym 1,9 proc. PKB.

Dużo gorzej wygląda sytuacja dotycząca długu publicznego Portugalii, który wynosił ponad 130 proc. PKB w 2016 r. W tym roku ma on spaść do 128,5 proc. PKB. To trzeci najwyższy poziom w UE; wyższy mają tylko Grecja i Włochy.

Procedura nadmiernego deficytu jest wszczynana, gdy państwo członkowskie przekroczy dopuszczalny limit, czyli 3 proc. PKB, lub gdy dług jest wyższy niż 60 proc. PKB.

Podczas trwania procedury rząd musi podjąć odpowiednie działania korygujące, co w praktyce oznacza wypełnianie zaleceń grona unijnych ministrów finansów. Jeśli kraj nie zastosuje się do zaleceń Rady UE, może zostać obciążony sankcjami finansowymi. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy deficyt jest uznany za przejściowy i wyjątkowy.

Z Luksemburga Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki