Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego

[Aktualizacja 20:40] Uchwała RMN o odwołaniu prezesa TVP Jacka Kurskiego wejdzie w życie z dniem rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa TVP, ale nie później niż 15 października  - poinformował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Jacek Kurski został odwołany przez Radę Mediów Narodowych ze stanowiska prezesa TVP
Jacek Kurski został odwołany przez Radę Mediów Narodowych ze stanowiska prezesa TVP (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Jacek Kurski będzie pełnił obowiązki prezesa Telewizji Polskiej do momentu rozstrzygnięcia konkursu na to stanowisko w połowie października. Postanowiła o tym Rada Mediów Narodowych, która wcześniej - na wniosek Joanny Lichockiej - odwołała prezesa Kurskiego. Na kolejnym, wieczornym posiedzeniu, Rada podjęła decyzję o zastąpieniu pierwszej uchwały kolejną, pozostawiającą Jackowi Kurskiemu tymczasową funkcję szefa TVP.

Druga uchwała, którą podjęła RMN, dotyczy ogłoszenia konkursu na prezesa TVP, który ma być rozstrzygnięty nie później niż do 15 października - poinformował Czabański.

"Mamy nadzieję, że prezes Kurski - zachęcamy jego oraz inne osoby do wzięcia udziału w konkursie, i myślę, że (...) jak każdy uczestnik konkursu ma szansę go wygrać" - dodał Czabański.

Pytany przez dziennikarzy, czy to prawda, że pierwotnie uchwała o odwołaniu Kurskiego miała wejść w życie w trybie natychmiastowym odpowiedział: "Nie, to nieprawda".

Braun: RMN głosowała, naruszając prawo

Członek RMN, Juliusz Braun powiedział dziennikarzom, że według niego RMN głosowała, naruszając prawo. "Dlatego w sprawie ponownej uchwały dotyczącej odwołania prezesa Kurskiego nie brałem udziału, co więcej złożyłem oświadczenie, że uważam, że jest to uchwała podjęta a naruszeniem prawa" - tłumaczył.

"Przed południem RMN uchwaliła, że odwołuje prezesa Jacka Kurskiego. Z taką informacją wyszedł przewodniczący, co więcej wyszedł z informacją, że popołudniu Rada wybierze osobę, która obejmie funkcję prezesa Telewizji Polskiej. Potem była bardzo długa przerwa i zgłoszona została propozycja, aby w trybie uzupełnienia tej uchwały napisać, że co prawda odwołujemy, ale dopiero w połowie października" - powiedział Braun. Jak zaznaczył, według niego taki zapis "to nie poprawka, uzupełnienie, tylko całkowicie nowa uchwała".

Jak mówił, po przerwie Lichocka, Czabański i Kruk przyszli na posiedzenie Rady z informacją, że chcą, aby Rada "podjęła uchwałę nieco inną".

Zamieszanie wokół odwołania Kurskiego

We wtorek po godz. 15, podczas przerwy w posiedzeniu RMN, jej przewodniczący Krzysztof Czabański poinformował dziennikarzy, że Rada odwołała Kurskiego z funkcji prezesa TVP. Jak dodał, konkurs na nowego szefa TVP powinien zostać rozstrzygnięty do połowy października. Dodał, że po przerwie, Rada będzie obradować nad powołaniem prezesa Telewizji na okres tymczasowy, do rozstrzygnięcia konkursu.

Czabański zapowiadał, że decyzja miała zapaść w ciągu najbliższych 2-3 godzin, zostały złożone dwie propozycje kandydatów.

Braun tłumaczył, że prezesa TVP odwołano na wniosek Joanny Lichockiej, która negatywnie ocenia jego działania. Dodał, że nastąpiło to po wysłuchaniu informacji Jacka Kurskiego o sytuacji w TVP.

We wtorek, na swoim drugim posiedzeniu, Rada Mediów Narodowych spotkała się z przedstawicielami władz trzech mediów publicznych: Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia i TVP, którzy przedstawiali Radzie informacje o finansowym, programowym i kadrowym stanie spółek.

Jacek Kurski został powołany na prezesa TVP przez ministra skarbu Dawida Jackiewicza w styczniu 2016 roku na podstawie tzw. małej noweli medialnej. Krzysztof Czabański - wówczas pełnomocnik rządu ds. reformy mediów - podkreślał wtedy "wysokie kompetencje Kurskiego: menedżerskie, polityczne, zawodowe, dziennikarskie".

Rada Mediów Narodowych

Rada Mediów Narodowych to nowa instytucja wprowadzona przez ustawę, która weszła w życie 7 lipca. Rada ukonstytuowała się w poniedziałek, kiedy też na jej przewodniczącego wybrano Krzysztofa Czabańskiego.

Głównym zadaniem pięcioosobowej Rady jest powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, a także Polskiego Radia i PAP. Ustawa - od momentu powołania RMN - zniosła podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r.

ms/ IAR/ PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~wniosek

Tylko w maju Jedynka straciła - cennikowo - 5,2 mln zł wpływów z reklam, a TVP2 - 8,2 mln zł (rok do roku). Cała Telewizja Polska notuje najniższą oglądalność w historii, a wpływy z abonamentu topnieją. Dołóżmy do tego niekorzystne zmiany w podatku VAT i gigantyczne wydatki na prawa do transmisji meczów piłkarskich na Euro 2016.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~bucek

ZOSTAWIC JACKA ON WYKONCZY TV I BEDZIE CZYSTE POLE DO POPISU

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 2 ~nie_rozumniem

jak to Rada Mediów Narodowych odwołała najbardziej narodowego pariotycznego i katoliciego Jacka? masło maślane. to się kupy nie trzyma. poza tym jak rada jet tylko narodowa, to czy ma kompetencja aby odwoąłć kogoś kto jest nie tylko narodowy, ale także patriotyczny i katolicki i wogóle naj?

! Odpowiedz
1 5 ~jagna

dajcie rolę w ,,Chłopach'' ! tą z wywozem na wozie ))))

! Odpowiedz
2 5 ~xxxxx

czy kurski będzie teraz papieżem?

! Odpowiedz
4 11 ~PIS_oszukuje

Jacek Kurski i Gebels to to samo. Faszystowska propaganda Jacka Kurskiego w TVP doprowadziła do tego że nikt uczciwy nie ogląda tej gadzinówki.

! Odpowiedz
2 6 ~Jarząbek_Wacław

wiedziałem, że pan KUrski wróci, a ta dymisja to była tylko jakaś prowkacja obcych służb. wina Tuska!

! Odpowiedz
4 3 ~WOLNE_MEDIA

bez Jacka nie ma wolnych in ie podległych mediów w Polsce!

! Odpowiedz
2 9 ~Nauczyciel

Oj dziennikarzyny, błędy ortograficzne występują w tych wszystkich wypocinach, np.: "popołudniu Rada wybierze". Jeżeli autor nie wie o co chodzi, to wyjaśniam: (kiedy?) po południu; (co?) popołudnie. Niechlujstwo pisarskie także tu: "...uchwała podjęta a naruszeniem prawa". Na pozostałe błędy szkoda już więcej mojego czasu...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz