REKLAMA
WEBINAR

Rada Ecofin tworzy ramy dla świadczenia usług związanych z kryptoaktywami

2023-05-17 13:46
publikacja
2023-05-17 13:46

Rada Ecofin przyjęła rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów. Jego celem jest stworzenie ram dla świadczenia usług związanych z kryptoaktywami – poinformowało w środę MF na swoich stronach internetowych.

Rada Ecofin tworzy ramy dla świadczenia usług związanych z kryptoaktywami
Rada Ecofin tworzy ramy dla świadczenia usług związanych z kryptoaktywami
fot. Number1411 / / Shutterstock

Ministerstwo Finansów w środę na swoich stronach internetowych poinformowało o majowym posiedzeniu Rady Ecofin. Wzięła w niej udział minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

„Rada zatwierdziła dyrektywę w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Pozwoli ona skuteczniej zapobiegać oszustwom podatkowym m.in. dzięki szerszej wymianie informacji podatkowych i tych dotyczących działań związanych z wykorzystaniem kryptoaktywów” – podało MF w komunikacie. Jak dodało, że Polska jest zwolennikiem „budowy sprawiedliwego i skutecznego systemu podatkowego w UE”, przy jednoczesnym zachowaniu zasad uczciwej konkurencji.

Resort poinformował także, że ministrowie zapoznali się z propozycjami legislacyjnymi przedstawionymi przez Komisję Europejską w kwietniu 2023 r. w ramach tzw. pakietu zarządzania kryzysowego i gwarancji depozytów. Ich celem jest wzmocnienie unijnych ram w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich banków. Mają one służyć poprawie stabilności finansowej, ochronie podatników i deponentów oraz wspieraniu gospodarki realnej i jej konkurencyjności.

„Rada przyjęła rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów. Jego celem jest stworzenie ram dla świadczenia usług związanych z kryptoaktywami, przy wspieraniu innowacyjności i uczciwej konkurencji na rynku kryptoaktywów przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony konsumentów i inwestorów. Reguły mają także przeciwdziałać zagrożeniom dla stabilności finansowej i polityki pieniężnej, które mogą wynikać z korzystania z ww. instrumentów” – stwierdził resort finansów.

MF wskazało także, że Rada przyjęła także rozporządzenie w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i niektórych kryptoaktywów. Nowe reguły rozszerzają zakres podmiotów podlegających wymogom przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) o dostawców usług w zakresie kryptoaktywów, ograniczając ryzyka wynikające z tego rodzaju działalności.

Resort podał również, że ministrowie omówili wpływ gospodarczy i finansowy wojny na Ukrainie. Zapoznali się ze stanem wdrażania sankcji nałożonych na Rosję.

„Minister Rzeczkowska podkreśliła potrzebę kolejnego pakietu sankcji przeciw Rosji. Zdaniem polskiej minister finansów ostatnie propozycje Komisji Europejskiej idą w dobrym kierunku, ale nadal brakuje w nich ważnych elementów. Ponadto naszym zdaniem jak najszybciej potrzebujemy nowego pakietu sankcji na Białoruś, co pozwoli zwiększyć skuteczność restrykcji wobec Rosji przez ograniczenie możliwości ich obchodzenia za pośrednictwem Białorusi” – przekazało MF.

Zgodnie z informacją resortu Rzeczkowska podkreśliła, że wzmocnienie sankcji musi iść równolegle ze zwalczaniem zaobserwowanych schematów obrotu z wykorzystaniem krajów trzecich mających bliskie relacje z Federacją Rosyjską i wstrzymaniem dostaw towarów i technologii wrażliwych na tych kierunkach, co osłabi możliwości przemysłowe i wojskowe Rosji. W jej opinii potrzebne są także nowe przepisy w obszarze celnym umożliwiające realną walkę z naruszaniem sankcji, jak również narzędzia do egzekwowania sankcji.

Ministrowie także zapoznali się ze stanem wdrażania Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) i wynikami spotkania G20 na szczeblu ministrów finansów i prezesów banków centralnych oraz wiosennych spotkań MFW, które odbyły się w dn. 10-16 kwietnia br.

„W trakcie posiedzenia Eurogrupy w formacie inkluzywnym ministrowie zapoznali się ze stanem prac nad cyfrowym euro i omówili międzynarodowe aspekty z tym związane. Uzgodnili plan prac na najbliższe miesiące na rzecz dalszego rozwoju unijnych rynków kapitałowych” – wskazało MF. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki