REKLAMA
SPRAWDŹ

RPP: stopy bez zmian. Ostatnie posiedzenie Marka Belki

2016-06-08 11:45
publikacja
2016-06-08 11:45
RPP: stopy bez zmian. Ostatnie posiedzenie Marka Belki
RPP: stopy bez zmian. Ostatnie posiedzenie Marka Belki
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Ostatnie posiedzenie RPP z udziałem Marka Belki nie przyniosło niespodzianek. Stopy pozostały bez zmian, wobec czego inwestorzy i ekonomiści czekają już tylko na pożegnalną konferencję prezesa NBP.

Zgodnie z decyzją Rady, stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5%, lombardowa 2,5%, depozytowa 0,5%, a redyskontowa weksli 1,75%.

Kiedy w czerwcu 2010 r. Marek Belka obejmował stery w NBP, referencyjna stopa procentowa wynosiła 3,5%. Rok później RPP rozpoczęła cykl podwyżek, który wywindował stopę do 4,75%. Od tamtej pory stopy procentowe w Polsce już tylko spadały i w maju ubiegłego roku osiągnęły historyczne minimum.

fot. / / Bankier.pl

Posunięcie RPP nie zaskoczyło ekonomistów. Większość ankietowanych przez PAP spodziewa się stabilizacji stóp w tym roku na obecnych poziomach.

Zakończone dziś posiedzenie decyzyjne to ostatni istotny akcent kadencji Marka Belki. Już 10 czerwca Sejm będzie głosował nad powołaniem Adama Glapińskiego, którego w ubiegłym miesiącu wskazał prezydent.

Uzasadnienie dzisiejszej decyzji RPP na konferencji prasowej zaprezentuje prezes Marek Belka, któremu towarzyszyć będzie dwóch członków Rady. Początek konferencji o 16.00, a jej szczegółowe podsumowanie pojawi się w Bankier.pl.

Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 5-6 lipca. Będzie to pierwsze posiedzenie, któremu przewodniczył będzie Adam Glapiński.

 Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Blackfish
Bank Światowy obniżył prognozy wzrostu dla globalnej gospodarki do 2,4%. A jeszcze w styczniu Bank szacował, że globalna gospodarka urośnie w bieżącym roku o 2,9%...
www.fxmag.pl/artykul/bank-swiatowy-tnie-prognozy-wzrostu-gospodarczego
~sqsqsq
wreszcie... mialem zaparcie jak go widzialem...
~Misiek
W koncu obibok pojdzie do lamusa. Fachowiec od 7 bolesci. Zafundowal Polakom kiepszczyzne, kierowal sie zasada by nie ruszac i nie naprawiac, bo mozna cos spier.... Facet bez jaj. Typowy karierowicz bez pomyslu na piastowanie swojego stanowiska.
~Wojciech321
Polecam również wiadomości z tego portalu:

http://www.fxmag.pl/artykul/rpp-pozostawia-stopy-bez-zmian-ostatnie-posiedzenie-marka-belki

~rysiek
szkoda bez Marka to tam bedzie chaos. Wasza "dobra zmiana"
~bogdan
stopy powinny rosnąć, inflacja jest juz wysoka mimo że GUS cały czas podaje nieprawdziwe dane. Dobra zmiana eh
~RDO
Zgadza się, rzeczywista inflacja jest na poziomi 7%
~RDO
W sumie może wynosi troszkę więcej: http://independenttrader.pl/jaka-mamy-realna-inflacje-w-polsce.html
~RDO odpowiada ~RDO
Rozumiem, że czerwone kciuki w dół oznaczają, że ktoś się nie zgadza ze stwierdzeniem o wysokiej inflacji w Polsce i uważa, że mamy deflację?
~Term odpowiada ~RDO
Jak ludzie lokują $$$ na 2,5% brutto uważając że to świetna "inwestycja" to co mają Ci przyklasnąć i potwierdzić, że są idiotami? No way, Lo-ka-ty !!! dwa pro-cent

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki