REKLAMA

Putin zawiesił umowę z USA o utylizacji plutonu

2016-10-31 16:36
publikacja
2016-10-31 16:36

Rosja zawiesiła umowę ze Stanami Zjednoczonymi o utylizacji radioaktywnego plutonu.

Putin zawiesił umowę z USA o utylizacji plutonu / fot. Mikhail Metzel / TASS

Dziś odpowiedni dokument podpisał prezydent Władimir Putin. W uzasadnieniu wskazano, że Moskwa w ten sposób zareagowała na działania Waszyngtonu, które naruszają strategiczną równowagę sił.

19 października ustawę o zawieszeniu umowy przyjęła Duma Państwowa. Deputowani argumentowali, że Stany Zjednoczone łamiąc wcześniejsze porozumienia starają się uzyskać przewagę wojskową nad Rosją. W ich ocenie, mają na to wskazywać: rozmieszczanie żołnierzy NATO w pobliżu granic Federacji, rozbudowa systemów tarczy antyrakietowej w Europie, wspieranie ukraińskiej armii i syryjskiej opozycji, a także prowadzenie działań, które szkodzą rosyjskiej gospodarce. Moskwa nie wyklucza wznowienia umowy, ale stawia twarde warunki. Waszyngton miałby wycofać się z antyrosyjskich sankcji, zrekompensować straty, jakie w ich wyniku poniosła Rosja i zredukować siły NATO-wskie stacjonujące w krajach graniczących z Federacją.

Rosyjsko-amerykańska umowa o niszczeniu plutonu została podpisana w 2000 roku. Nakładała ona na oba państwa obowiązek niszczenia materiałów rozszczepialnych, służących do celów wojskowych i przystosowanie ich dla potrzeb przemysłu cywilnego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/em/Siekaj

Źródło:IAR
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~As
Jakoś dzięki USA w Afryce północnej notorycznie są wojny i ofiary śmiertelne większe niż przed ich interwencjami idioto.
~Emc
Jakoś mnie nie zaskoczył. Czy on wymyślił coś dobrego dla ludzkości?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki