REKLAMA

Putin z większym zaufaniem na świecie od Trumpa

Adam Hajdamowicz2017-08-23 12:57redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-08-23 12:57

Ludzie ufają Władimirowi Putinowi bardziej niż Donaldowi Trumpowi. Polska z kolei nie należy do zagorzałych zwolenników rosyjskiego prezydenta na całym świecie. Przedstawiamy najciekawsze dane z opublikowanego raportu Pew Research Center.

fot. Mikhail Metzel / / TASS

Pew Research Center przeprowadził badania opinii publicznej w 37 państwach z całego świata. Objęły one ponad 40 tysięcy losowo wybranych osób powyżej 18 roku życia. Warto także odnotować, że w próbie nie znaleźli się obywatele m.in. państw bałtyckich czy Ukrainy. Badania dotyczyły m.in. stosunku obywateli do prezydentów Rosji i USA. Z przedstawionego raportu płynie wiele, często niespodziewanych, wniosków.

Putin lepszy od Trumpa

Większość przebadanych osób w sprawie polityki zagranicznej deklaruje nawet większe zaufanie do Putina niż do Trumpa. Może się to nam wydać zaskakujące, tym bardziej, że w Polsce panują zdecydowanie inne nastroje. Wśród największych zwolenników Putina nie brakuje nawet członków NATO. W czołówce rankingu państw pokazującym przewagę zaufania Putina nad Trumpem znajdują się bowiem zarówno Grecja (zaufanie do Putina wyższe o 31 pkt proc.), jak i Niemcy (o 14 pkt proc.).

Na drugim końcu zestawienia, gdzie to z kolei Trump cieszy się większym zaufaniem, mamy Izrael (o 28 pkt proc. więcej pozytywnych opinii od Putina), Nigeria i Polska. U nas Trumpowi ufa co prawda niewielu (23 proc.), ale notowania prezydenta Rosji są jeszcze gorsze (jedynie 4 proc.).

Większość nie ma zaufania do Putina

Pomimo przewagi Rosjanina nad Amerykaninem, obaj nie mają powodów dumny ze swoich notowań. Przeciętnie bowiem na świecie nie ufa Putinowi aż 60 proc. badanych (przy zaufaniu 26 proc.). Jednym z najbardziej „wrogich” wobec niego obywateli są Polacy, bo aż 89 proc. naszych rodaków nie jest w stanie mu zaufać. Mniej pochlebne opinie Putin ma jedynie wśród mieszkańców Jordanii (92 proc. nieufających). Kolejni w zestawieniu są Hiszpanie (88 proc.), Holendrzy (87 proc.) i Szwedzi (87 proc.).

Na przeciwnym biegunie znajdują się natomiast m.in. Wietnam (aż 79 proc. zaufania do Putina), Filipiny (54 proc.) i Tanzania (51 proc.). W Europie jedynym przebadanym państwem gdzie jest przewaga osób ufających Putinowi jest Grecja (50 proc. do 45 proc.).

Rosja największym zagrożeniem

Jako największe zagrożenie dla swojego państwa Rosję określa przeciętnie 31 proc. ludzi na świecie. Liderem w tym zestawieniu jest Polska (65 proc.), a na kolejnych miejscach mamy Turcję (54 proc.), Jordanię (49 proc.) i USA (47 proc.). Spośród państw zachodniej Europy przodują za to Hiszpania (47 proc.) i Francja (45 proc.). Natomiast najmniejsze zagrożenie ze strony Rosji w kręgu państw europejskich czują Grecy (24 proc.) i Węgrzy (28 proc.). Do tych danych należy jednak podchodzić z pewną rezerwą, ponieważ nie każdy kraj znajduje się w tej samej sytuacji geopolitycznej (choćby ze względów geograficznych).

Na świecie przeważa także raczej negatywny stosunek względem całej Rosji (40 proc. nieprzychylnych ocen). W tym akurat zestawieniu w Europie przewodzi Holandia (82 proc.), która jest tuż przed Szwecją (78 proc.). Polska jest „dopiero” na trzecim miejscu (69 proc. negatywnych opinii i 21 proc. pozytywnych).

Rosja lubiana przez młodych i mężczyzn

Badania pokazują również, że niemal na całym świecie Rosja cieszy się lepszą opinią wśród osób młodych (18-29 lat) niż u osób starszych (50+). W żadnym przebadanym państwie ludzie młodsi nie wykazali się wyraźnie większym krytycyzmem Rosji niż starsza generacja.

Na stosunek względem Rosji zdaje się mieć wpływ także płeć. W siedmiu krajach bowiem udział pochlebnie się o niej wypowiadających osób wynosił wśród mężczyzn od 7 do 17 pkt proc. więcej niż w przypadku kobiet.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
camaroooo
Zapomnieli dodac, ze Killary Clinton ma zerowe zaufanie ;-)
john-eire
I trust Putin more than Trump and I trust Trump more than Kaczynski.
john-eire
I also trust Kim Yong-Un more than Kaczynski.
ajwaj
Dobry wynik Putina - po wieletnim, infantylnym bushingu dla lemingów :) (mialby miec - gdyby chyba mialby (zródla proszace o anonimowosc :):):)) - raka, kanibalizm, kochanki, majatek nakradziony, wszelkie odstepstwa itp.itd.)

A jest najbardziej wplywowym i skutecznym politykiem swiata od lat, w Moskwie mijaja sie w drzwiach
Dobry wynik Putina - po wieletnim, infantylnym bushingu dla lemingów :) (mialby miec - gdyby chyba mialby (zródla proszace o anonimowosc :):):)) - raka, kanibalizm, kochanki, majatek nakradziony, wszelkie odstepstwa itp.itd.)

A jest najbardziej wplywowym i skutecznym politykiem swiata od lat, w Moskwie mijaja sie w drzwiach WAZNI ludzie swiata (dzisiaj prem. Izraela Nethanjahu, niedawno Chin, Wenezueli, Kataru, A. Saudyjskiej, Egiptu, Vietnamu, Japonii, Niemiec, Indii itd.)

rimet1
Jak za kadecji PO-PSL wszystkie srodki masowego przekazu były w rekach rzadzacych tak jak Rosji to Komorowski miał 80% poparcia bo ludzie nie wiedzieli jak kradną. Za to Makron, czyli nowy Bóg liberalnej Europy zjechal z 66% do 36%.
sztos1
zjeżdża po równi pochyłej chory JARKACZ a o żabojada sie nie martw
rimet1 odpowiada sztos1
Widze, ze emeryturke obniżą ci w październiku esbeku bo kochasz takich mordercow jak putin.
xyz83
Bo Władimir Władimirowicz to jest gość. Co jak co ale swój wizerunek tworzy po mistrzowsku.
rimet1
Po mistrzowsku toś ty zwiał z Tworek.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki