Putin z Łukaszenką chcą rozmawiać o bazie lotniczej na Białorusi

Prezydenci Rosji i Białorusi chcą porozmawiać o budowie rosyjskiej bazy lotniczej w Bobrujsku. Niektóre źródła twierdzą, że do spotkania Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki miałoby dojść dziś /18.10/ w Soczi. Jednak oficjalnie służby prasowe obu prezydentów na razie nie potwierdziły tych doniesień.

(fot. Mikhail Metzel/TASS / FORUM)

We wrześniu prezydent Rosji polecił Ministerstwu Obrony podpisanie porozumienia z Białorusią o budowie bazy lotniczej. Tydzień później "Niezawisimaja Gazieta" napisała, że trwają rozmowy między rosyjskimi i białoruskimi ekspertami. Według dziennika baza miałaby powstać w Bobrujsk, około 100 kilometrów od Mińska. Stacjonujące w niej 24 myśliwce przechwytujące Su-27SM3 byłyby odpowiedzią Moskwy na rozbudowę w krajach NATO amerykańskiej tarczy antyrakietowej i dozbrajanie armii państw wschodniej Europy w nowoczesne myśliwce.

Na początku października zaprzeczył tym doniesieniom prezydent Aleksander Łukaszenka. Po tym, gdy w Mińsku opozycja zorganizowała demonstrację przeciwko budowie rosyjskiej bazy wojskowej, białoruski przywódca oświadczył, że nie prowadził z Władimirem Putinem rozmów na ten temat. Dodał też, że jeśli Rosja widzi taką potrzebę, niech jasno powie o co chodzi. Podczas piątkowego szczytu przywódców krajów Wspólnoty Niepodległych Państw w stolicy Kazachstanu Astanie doszło do spotkania Łukaszenki z Putinem.

Jednak wtedy temat ten najprawdopodobniej nie został poruszony. Prezydent Białorusi powiedział później dziennikarzom, że umówił się z Putinem na spotkanie w Rosji, podczas którego obaj prezydenci mieliby porozmawiać o dwustronnych problemach, miedzy innymi o budowie bazy wojskowej. Według niepotwierdzonych informacji do takiego spotkania może dojść dziś w Soczi.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~ooo

Im wiecej baz tym lepiej dla nas wszystkich. Rozpierdziela kase ktorej nie maja. Armaty zamiast masla.....Ale tam nie ma masla.
No to te bazy to po to zeby zatrzymac Polskich uciekinierow na wschod.

! Odpowiedz
2 0 ~lllll

Podobno majo podpisac umwe o Bialoruskim lotnisku gdzies pod Moskwa czy Leningradem. Lukaszenko chce umocnic swoja pozycje w negocjacjach z Rosja. Jak juz bedzie mial te lotniska to zaleje Rosje sowimi kartoflami, no a wtedy polscy rolnicy I NATO dostana plecach.

! Odpowiedz
3 4 ~s6

Podobno jest podpisany układ międzynarodowy i w Polsce nie może być baz NATO. Wolalbym żeby Jaro z PIS-em twej umowy nie łamał.

! Odpowiedz
0 2 ~66

Będzie ciężko bo już jesteśmy w NATO i każda baza wojskowa w Polsce to baza NATO!

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 5 ~Jan324

Łukaszenka zgodzi się na bazę lotniczą w obliczu parcia NATO na wschód. Teraz to jest rozgrywka.

! Odpowiedz
0 1 ~plazowicz

Ktoś tu chyba ma wyjątkowo małego ptaka, idąc za licentia poetica niejakiego Belki, i stąd te napięcia miedzynarodowe.

! Odpowiedz
5 10 ~66

No i gitara .Skoro w POLSCE ma być 5 baz naszego Pana zza wielkiej wody to i niech Rosjanie maja bazy na Białorusi.

! Odpowiedz
1 10 ~spostrzegawczy

Ten Łukaszenka to cwana bestia potrafi grać na dwóch fortepianach. Może nasi politycy też by mogli , ale na większość są teczki i haki , a dysponenci w Waszyngtonie , Berlinie , Telawiwie i Moskwie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil