REKLAMA

Putin o tranzycie gazu i kryzysie na polsko - białoruskiej granicy

2021-11-13 10:21, akt.2021-11-13 11:16
publikacja
2021-11-13 10:21
aktualizacja
2021-11-13 11:16
Putin o tranzycie gazu i kryzysie na polsko - białoruskiej granicy
Putin o tranzycie gazu i kryzysie na polsko - białoruskiej granicy
fot. POOL / / FORUM

Rosja "nie ma absolutnie nic wspólnego" z kryzysem na granicy białoruskiej, jej linie lotnicze "nie przewożą" imigrantów - oświadczył w sobotę Władimir Putin. Przekonywał, że imigranci trafiają na granicę, bo ich kraje łączy z Białorusią ruch bezwizowy.

"Nie mamy z tym absolutnie nic wspólnego, ale na nas zawsze starają się zrzucić odpowiedzialność, z każdego powodu i bez powodu. Nasze linie lotnicze nie wożą tych ludzi" - powiedział Putin w wywiadzie dla telewizji Rossija 1. Dodał następnie: "nawiasem mówiąc, Belavia (linie białoruskie-PAP), jak powiedział mi Alaksandr Łukaszenka, też ich nie przywozi. Zamawiają czartery, jest wjazd bezwizowy - ludzie kupują bilety i lecą".

Putin oświadczył, że kryzys migracyjny wywołały same kraje zachodnie i że ma on przyczyny wojskowo-polityczne i ekonomiczne. Oskarżył też kraje UE o nieprzestrzeganie zasad humanitarnych. Według jego słów na granicy białorusko-polskiej pogranicznicy i żołnierze polscy "biją potencjalnych imigrantów, strzelają im nad głowami z broni ostrej, a nocą włączają syreny i światło" w kierunku miejsc, gdzie znajdują się przybysze, w tym dzieci i ciężarne kobiety. 

UE powinna rozmawiać z Mińskiem o kryzysie na granicy

Unia Europejska o kryzysie migracyjnym na granicach Białorusi z krajami unijnymi powinna rozmawiać z Mińskiem - powiedział w sobotę prezydent Rosji Władimir Putin. Oświadczył, że jego zdaniem Alaksandr Łukaszenka i kanclerz Angela Merkel są gotowi rozmawiać.

"To nie jest pytanie do mnie, dlaczego oni (UE i Białoruś-PAP) ze sobą nie rozmawiają. Nas to nie dotyczy" - powiedział Putin. Dodał, że "zrozumiał ze swoich rozmów z Alaksandrem Łukaszenką i kanclerz Merkel, że są gotowi porozmawiać ze sobą".

"Mam nadzieję, że w najbliższym czasie do tego dojdzie i uda się nawiązać jakiś bezpośredni kontakt między Unią Europejską, głównymi krajami Unii, w każdym razie między RFN i Białorusią. To jest najważniejsze, bo imigranci próbują dostać się przede wszystkim do Niemiec" - powiedział Putin. 

Przerwanie tranzytu gazu przez Białoruś byłoby naruszeniem kontraktu

Przerwanie tranzytu gazu przez Białoruś byłoby naruszeniem kontraktu tranzytowego Rosji i Białorusi - ocenił w sobotę prezydent Władimir Putin i wyraził nadzieję, że do tego nie dojdzie. Zastrzegł, że "teoretycznie" Alaksandr Łukaszenka może wydać takie polecenie.

"Teoretycznie, Łukaszenka jako prezydent kraju tranzytowego, może zapewne wydać polecenie przerwania naszych dostaw do Europy, chociaż byłoby to naruszeniem naszego kontraktu tranzytowego i mam nadzieję, że nie dojdzie do tego" - powiedział Putin w wywiadzie dla telewizji państwowej Rossija.

Dodał następnie: "ale z drugiej strony, przeciwko niemu zawsze stosowane są nowe sankcje i grozi się ich nałożeniem".

Przerwanie tranzytu "spowodowałoby wielkie szkody dla sektora energetycznego w Europie" i "nie sprzyjałoby rozwojowi relacji" Rosji z Białorusią jako krajem tranzytowym - mówił Putin. (PAP)

awl/ jo/ 

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (52)

dodaj komentarz
kris74keh
Typowa zagrywka Putina . Wywołać kryzys ,żeby potem zaoferować pomoc w jego rozwiązaniu. KGB od ponad 100 lat dopieszcza swoje perfidne metody.
demeryt_69
Frustraty wsiech stran junajties!

300_pala
Rusyfikacja w twoim umyśle postępuje p
langdon25
Jeśli Putin mówi że czegoś nie robi - to znaczy że to na 1000% robi .

Jedynie jego najwięksi sprzymierzeńcy czyli Orban i Kaczyński mu wierzą .
demeryt_69
Zdecydowanie bardziej ufam zawodowym funkcjonariuszowi służb, jak Putin czy Busz-ojciec, niż kapusiom esbeckim i ich potomstwu, które to tak licznie obsiadło koryciane stołki i media w PRL-bis!

300_pala
Chłop z PRL wyjdzie PRL z chłopa nigdy
langdon25
Typowy komuch pisuar jak Wolski Piotrowicz i Pietrzak - starzy koledzy z PZPR , ormo , SB
darius19
aktywnosc "ajwaj_" i "demeryt_69" adowkatow rezimow wschodnich, potwierdza ze temat o zasadniczym znaczeniu dla sponsora. Wydaje sie ze Lukaszenka moze byc "przykrócony" przez glównego reżysera całosci - Putina.
ajwaj_
kochana oddaj w Bracie Albercie PC
masakrujesz mysze i technik juz zwatpil
marekpoznan odpowiada ajwaj_
Jak tam popiersie Lenina coo? Ładnie błyszczy wypolerowane?

Powiązane: Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki