REKLAMA

Putin: Rosja nie akceptuje samozwańczego statusu nuklearnego Korei Północnej

2016-09-03 12:36
publikacja
2016-09-03 12:36

Rosja nie akceptuje samozwańczego statusu nuklearnego Korei Północnej - powiedział w sobotę prezydent Rosji Władimir Putin po spotkaniu z prezydent Korei Południowej Park Geun Hie. Oboje przywódcy uczestniczyli w II Wchodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku.

fot. Mikhail Metzel / / TASS

"Rosja uważa, że rozwiązanie kwestii jądrowej na Półwyspie Koreańskim powinno być prowadzone w ramach ogólnego wojskowo-politycznego odprężenia w Azji Północno-Wschodniej" - oznajmił rosyjski prezydent. Putin zwrócił też uwagę na konieczność tworzenia podstaw wzajemnego zaufania między państwami w regionie. "Oczywiście musimy starannie unikać wszelkich prowokacji" - podkreślił.

Wcześniej na Forum Ekonomicznym apelował o powrót Korei Północnej do międzynarodowych negocjacji w sprawie jej programu nuklearnego.

Z kolei prezydent Korei Południowej Park Geun Hie apelowała o międzynarodowy nacisk na Koreę Północną, aby ta zaniechała swego programu nuklearnego. Zapewniła, że zgada się z prezydentem Putinem co do "dalszego wzmacniania komunikacji strategicznej w rozwiązywaniu problemów związanych programem jądrowym Korei Północnej".

"Korea Północna przeprowadza kolejne test nuklearne i twierdzi, że są to ataki prewencyjne. Dla nas stanowią one śmiertelne zagrożenie" - ostrzegła.

24 sierpnia Korea Północna wystrzeliła ze swego okrętu podwodnego rakietę balistyczną. Pocisk przeleciał ok. 500 km i spadł do Morza Japońskiego. Przedstawiciele armii Korei Południowej podkreślili wtedy, że pociski wystrzelone z okrętów podwodnych stanowią szczególne zagrożenie dla stabilności w regionie, bo są trudniejsze do monitorowania.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

W 2013 r. Korea Północna zapowiedziała ponowne otwarcie wszystkich swoich obiektów jądrowych, łącznie z głównym reaktorem w Jongbjon, wyłączonym w 2007 r. w ramach międzynarodowego programu "rozbrojenie za żywność". W październiku 2013 r. wywiad południowokoreański powiadomił, że Korea Północna ponownie uruchomiła reaktor w Jongbjon, mogący dostarczać do 6 kg plutonu rocznie; taka ilość wystarcza do budowy jednej lub dwóch bomb atomowych.

W odpowiedzi na ambicje nuklearne Pjongjangu Waszyngton i Seul zamierzają rozmieścić amerykańską tarczę antyrakietową w Korei Południowej. Projekt ten został ostro skrytykowany przez Moskwę, która obawia się braku równowagi w regionie.

Oba państwa koreańskie są formalnie w stanie wojny, gdyż trwający trzy lata konflikt zbrojny między nimi zakończył się w 1953 roku tylko rozejmem. (PAP)

jo/ dsr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~kiedyś
Jest takie inne państwo co ma,ale nie ma.
~Roooo
Kto ma broń atomową żyje w pokoju.
Ukraina została jej pozbawiona w zamian za gwarancje integralności terytorialnej Memorandum budapeszteńskie.
Te wszystkie gwarancje warte są tyle co te z 39r
~Historyk
Nie żebym sympatyzował z Kinem ale kto posiadaczom broni atomowej dał prawo decydowania o własnym monopolu ? Przecież USA też samozwańczy skonstruował pierwszą bombę a kilka lat pużniej to samo zrobiły kacapy ! Korea robi dokładnie to samo tylko kilkadziesiąt lat później :)))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki