REKLAMA

Putin: Castro był szczerym i niezawodnym przyjacielem Rosji

2016-11-26 11:40
publikacja
2016-11-26 11:40
Putin: Castro był szczerym i niezawodnym przyjacielem Rosji
Putin: Castro był szczerym i niezawodnym przyjacielem Rosji
fot. Mikhail Metzel / / TASS

Szczerym i niezawodnym przyjacielem Rosji, zasłużonym dla rozwoju bliskiej i strategicznej współpracy z Kubą nazwał w sobotę Fidela Castro prezydent Rosji Władimir Putin. Skierował on telegram kondolencyjny do brata zmarłego przywódcy Kuby, Raula Castro.

"Fidel Castro był szczerym i niezawodnym przyjacielem Rosji. Wniósł ogromny wkład w ustanowienie i rozwój stosunków rosyjsko-kubańskich, ścisłej strategicznej współpracy we wszystkich sferach" - napisał Putin w telegramie. Złożył w nim kondolencje Raulowi Castro i narodowi kubańskiemu.

Putin ocenił także, że państwo, jakie zbudował Castro i jego zwolennicy - "wolna i niezależna Kuba" - stało się wpływowym uczestnikiem wspólnoty międzynarodowej i "inspirującym przykładem dla wielu krajów i narodów".

Prezydent Rosji zapewnił, że imię przywódcy kubańskiej rewolucji stało się "symbolem całej epoki w najnowszej historii światowej".

Ze swej strony premier Dmitrij Miedwiediew oświadczył w sobotę, że przyjazne stosunki między Rosją a Kubą były osobistą zasługą Fidela Castro. Szef rządu Rosji podkreślił, że kiedy w sierpniu przy okazji 90. urodzin Fidela Castro rozmawiał z nim telefonicznie, przywódca Kuby "żywo interesował się tym, co dzieje się na świecie i w Rosji".

W swym komentarzu dotyczącym śmierci Castro, opublikowanym na Facebooku, Miedwiediew ocenił, że kończy się wraz z tym wydarzeniem cała epoka historyczna. Zapewnił, że zachowa w pamięci spotkania z przywódcą Kuby, którego określił jako "wybitnego człowieka".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ cyk/ eaw/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~plutarch
Ja plutarch lubię Putina
~Taka_prawda
Zauwazyliscie ze wszytkie przyjazne rosji kraje sa biedne, wrecz mozna powiedziec sa na skraju ubostwa?
~PL
Szkoda, że partnerzy Rosji nie mogą tego samego powiedzieć o Rosji.
~ŻenadaPolska
Puti postaw kilka rakiet na Kubie tak dla picu Usranców..bo zaraz położą swoją lapkę na tym kraju.
Skoro oni mają 100 baz na świecie.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki