Przyspieszają sejmowe prace nad projektem darmowego podręcznika

Dziś komisja edukacji, głosami Platformy Obywatelskiej przyjęła sprawozdanie podkomisji o rządowym projekcie zmian w ustawie o systemie oświaty. Przewiduje ono między innymi zniesienie terminu ogłaszania przez dyrektorów szkół listy podręczników, z których uczniowie będą korzystać w danym roku szkolnym.

Zdaniem Krystyny Łybackiej z SLD, termin ten został zniesiony dlatego, że pani minister zbyt późno się zorientowała, że to jest dla niej sztywny termin, w którym podręcznik powinien być gotowy. Posłanka ocenia też, że Joanna Kluzik - Rostkowska nie zauważyła, że zniesienie tego terminu dotyczy nie tylko pierwszaków, dla których wydaje podręcznik, ale wszystkich uczniów w całym systemie. A to oznacza - dodała Łybacka - że rodzice będą czekali do ostatniej chwili z zakupem książek, zamiast je sukcesywnie kupować.

Przepis, zgodnie z którym dyrektor szkoły musi do 15 czerwca ogłosić listę podręczników wprowadzono w 2007 roku. W opinii Krystyny Szumilas z Platformy Obywatelskiej, termin ten nie jest istotny z punktu widzenia szkoły, jest natomiast ważny dla wydawców, bo daje im gwarancję, że określone podręczniki zostaną przez rodziców kupione.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty, którą jutro zajmie się cały Sejm przewiduje, że ministerstwo edukacji narodowej, a w przypadku szkół artystycznych - ministerstwo kultury, będzie mogło zamawiać i wydawać podręczniki. Po ich zatwierdzeniu przez odpowiedniego ministra będą one z mocy ustawy dopuszczone do użytku szkolnego. Ustawa jest początkiem realizacji projektu darmowy podręcznik zapowiedzianego przez premiera Donalda Tuska. Za kilka dni resort edukacji ma przedstawić drugi projekt dotyczący współpracy z wydawcami książek.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/D.Zaczek/md/K.P.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

GLCOSMED 1,1400 22,8%
CORMAY 1,8000 20,0%
WORKSERV 0,4950 19,9%
YOLO 0,8000 -33,9%
WIKANA 1,2000 -28,6%
IALBGR 0,2020 -27,9%
Akcje: 51 wzrosło, 292 spadło, 39 bez zmian.
Wolumen: 84 546 878 akcji, obrót: 1 076 473 392 zł
Aktualizacja: 2020-02-28 13:56:55