REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Przyrost nowej powierzchni handlowej w 2020 roku spadnie o ok. połowę

2020-04-22 10:06
publikacja
2020-04-22 10:06
Przyrost nowej powierzchni handlowej w 2020 roku spadnie o ok. połowę
Przyrost nowej powierzchni handlowej w 2020 roku spadnie o ok. połowę
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Rynek handlowy mocno odczuwa skutki panującej epidemii koronawirusa. Przyrost nowej powierzchni handlowej w 2020 roku spadnie o ok. 50 proc. rdr, do 140 tys. mkw. - wynika z raportu firmy doradczej CBRE. Odbicie na rynku będzie możliwe w przyszłym roku.

"Rozwój powierzchni centrów handlowych przed pojawieniem się epidemii koronawirusa był raczej umiarkowany, ale stabilny. Od rekordowego 2015 roku, kiedy przyrost powierzchni handlowej zbliżył się do poziomu aż 600 tys. m kw., co roku notowaliśmy spadki, które jednak nie były drastyczne i wiązały się głównie z dużym nasyceniem rynku. Początek tego roku wskazywał na to, że umiarkowana dynamika zostanie utrzymana, jednak ograniczenia związane z wprowadzeniem stanu epidemicznego mocno zweryfikowały plany i odłożyły je w czasie. Do końca tego roku uda się zrealizować tylko jedną trzecią wszystkich inwestycji, a cały rok zakończymy sporym spadkiem" – powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, Magdalena Frątczak, szefowa Sektora Handlowego w CBRE.

Podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wynosi obecnie ok. 12,1 mln m kw., 400 tys. m kw. jest w budowie.

Jak podano, większość prac jest kontynuowana, choć najprawdopodobniej ich ukończenie zostanie przesunięte w czasie. Powodem opóźnień będą m.in. braki kadrowe w branży budowlanej czy wydłużony proces komercjalizacji.

W rezultacie, do końca 2020 roku do użytku zostanie oddanych ok. 140 tys. m kw. powierzchni handlowej, co oznacza spadek o ok. 50 proc. rdr.

"Odbicie na rynku zauważymy dopiero w 2021 roku, kiedy przyrost powierzchni handlowej wróci do poziomu z 2019 roku. Z naszych prognoz wynika, że 2021 rok powinniśmy zakończyć z ok. 300 tys. m kw. nowej przestrzeni handlowej oddanej do użytku" – powiedziała Magdalena Frątczak.

Z raportu CBRE wynika, że w I kwartale 2020 roku czynsze utrzymywały się na tym samym poziomie, co w ostatnich trzech miesiącach 2019 roku. Za stumetrowy lokal w najlepszych centrach handlowych w Warszawie trzeba było średnio zapłacić ok. 100-130 euro za m kw. Wynajem nieruchomości handlowych w Krakowie i na Górnym Śląsku to koszt miesięczny do 60 euro/m kw. Spośród największych polskich miast, najniższe stawki za lokale utrzymywały się w Łodzi i Szczecinie, średnio 40-50 euro/m kw. miesięcznie.

31 marca 2020 r. uchwalono ustawę wchodzącą w skład rozwiązań Tarczy Antykryzysowej, na mocy której na czas obowiązywania zakazu prowadzenia działalności, w przypadku lokali w obiektach handlowych powyżej 2 tys. m kw. wygasły zobowiązania stron umów najmu. Najemca został zwolniony z płatności czynszu na czas zamknięcia lokalu, o ile złoży wynajmującemu ofertę przedłużenia umowy najmu na dotychczasowych warunkach na okres obowiązywania zakazu działalności plus 6 miesięcy.

"Wprowadzone regulacje chronią najemców kosztem wynajmujących, którzy będą zmuszeni zrewidować swoje plany finansowe i w celu zredukowania strat, będą poszukiwać oszczędności w obszarach, takich jak fundusze remontowe czy koszty utrzymania nieruchomości. Niemniej jednak, prace nad rozwiązaniami Tarczy Antykryzysowej wciąż trwają, a jej kolejne wersje są na bieżąco przekazywane do wiadomości publicznej. Kolejne miesiące pokażą, jak zmienią się warunki najmu w obszarze powierzchni komercyjnych" - napisano w komunikacie CBRE.(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki